Widok zawartości stron
Nauki medyczne
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki medyczne
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Noblowski neandertalczyk
03.10.2022
Nagroda Nobla 2022 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Svantego Pääbo za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka. O komentarz do niezwykłej decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Pawła Valde-Nowaka z Zakładu Archeologii Epoki Kamienia, dr Annę Zubek z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ oraz dr. Kamila Kopija z Zakładu Archeologii Klasycznej.
więcej o Noblowski neandertalczyk
bionauki przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe humanistyka i nauki społeczne mobilna
Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
uj bionauki przedstawiamy nauki medyczne nauki ścisłe humanistyka i nauki społeczne
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Parę słów o odbytach nużeńców
23.09.2022
Dr Andrzej Galbarczyk, Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM: „Jakiś czas temu przyznałem, że ucząc zasad dziedziczenia i podstaw genetyki od lat wprowadzałem studentów w błąd. Jak tak dalej pójdzie, to zrobię z tego całą serię, w której będę się kajał. Niemniej, znowu muszę przyznać się do błędu i sprostować jedną rzecz: nużeńce mają odbyty”.
więcej o Parę słów o odbytach nużeńców
uj przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo
22.07.2022
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności zamieszkujących sześć kontynentów. W zespole tym znalazła się również prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. O wynikach badań pisze dr Andrzej Galbarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo