Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki humanistyczne i społeczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

Czwarta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek, 25 kwietnia. Tym razem główną nagrodę otrzymała książka „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga. Z kolei w kategorii dla dzieci, nagrodę otrzymała ksiązka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, której autorami są Katarzyna Gładysz, Paweł Łaczek, Nikola Kucharska i Joanna Wajs.

"Mądra Książka Roku" to konkurs, który udowadnia, że książki o nauce mogą być wciągające i pasjonujące! Organizując coroczny plebiscyt na najlepszą książkę popularnonaukową, Uniwersytet Jagielloński i Fundacja Popularyzacji Nauki im. Euklidesa zapraszają czytelników do wyruszenia w niezwykłą podróż, w której nauka staje się przygodą oraz motywacją do rozwijania zainteresowań i poszerzania wiedzy o otaczającym świecie. Celem konkursu jest także zmotywowanie wydawców i autorów do dbania o wysoki poziom literatury popularnonaukowej.

W tym roku przyznano pięć statuetek Euklidesa.

  1. W głosowaniu Gazety Wyborczej bezkonkurencyjna okazała się książka „Duże sprawy w małych głowach” Agnieszki Kossowskiej.
  2. Nagroda redaktorów portalu Mądre Książki powędrowała do Kulii Shaw za jej „Oszustwa pamięci”.
  3. Społeczność akademicka UJ doceniła z kolei książkę „Homo deus. Krótka historia jutra”, której autorem jest Yuval Noah Harari.
  4. W kategorii najlepsza książka popularnonaukowa dla dzieci pierwsze miejsce zdobyła książka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”.
  5. Najważniejsza statuetka powędrowała w tym roku na ręce Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga.

W tym roku gala finałowa była również miejscem, gdzie mogliśmy podziwiać kunszt reżyserski krakowskich licealistów. W konkursie na najlepszą reklamę video wzięły udział trzy krakowskie szkoły ponadpodstawowe. 9 zespołów, razem ze swoimi opiekunami, przedstawiło swoje reklamy video nominowanych książek. Ostatecznie przyznane zostały: jedno wyróżnienie oraz dwie nagrody główne.

Zobacz video galerię

Mądra Książka Roku 2018 | gala finałowa

Polecamy również
Mądra Książka Roku 2019
Mądra Książka Roku 2019