Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

25.05.2022
Książka autorstwa ponad dwudziestu ekspertów rozmaitych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, w tym badaczy zrzeszonych w Radzie Klimatycznej UJ, poruszająca różne aspekty kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest już dostępna dla każdego zainteresowanego.
więcej o „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

26.04.2022
Zapraszamy do lektury analizy dr. hab. Andrzeja Dudka kierownika Zakładu Antropologii Kultury Rosyjskiej UJ, o reakcji różnych środowisk w Rosji (artystycznych, naukowych, religijnych, biznesowych) na agresję Rosji na Ukrainę w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.
więcej o Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Czy statystyka rzeczywiście kłamie?

12.04.2022
W jaki sposób odpowiednio generalizować wyniki i analizować dane tak, aby uchronić je przed rozprzestrzenianiem dezinformacji? Jak nie wpaść w pułapkę statystycznych uogólnień? Czym jest skąpstwo poznawcze? Zapraszamy do lektury tekstu mgr Karoliny Koziary z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
Orbán po raz piąty

08.04.2022
Viktor Orbán, stojący na czele węgierskiego Fideszu, po raz piąty, a czwarty z rzędu, wygrał wybory parlamentarne na Węgrzech. Węgierskie wybory analizuje dla nas dr hab. Tadeusz Kopys z Zakładu Polityki i Kultury Krajów Śródziemnomorskich UJ.
więcej o Orbán po raz piąty
Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych

06.04.2022
W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących zbrodni dokonywanych przez wojska rosyjskiej na terenie Ukrainy, przedstawiamy analizę dr. hab. Marcina Marcinka z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, który pisze o prawnej klasyfikacji zbrodni w prawie międzynarodowym.
więcej o Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych
„Krakowskie Potwory” okiem specjalisty

01.04.2022
"Krakowskie Potwory" to niedawno wyemitowany serial, który w zamyśle twórców opiera się na legendach pochodzących ze słowiańskiej mitologii. Na ile przedstawione w nim "słowiańskie" wątki zgodne są ze współczesną nauką i stanem badań w tym temacie? Zapraszamy do recenzji serialu autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego z Instytutu Religioznawstwa Wydziału Filozoficznego UJ.
więcej o „Krakowskie Potwory” okiem specjalisty

24.03.2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego forum współpracy podobnie myślących rządów. Milczenie V4 wskazuje, że Grupie nie udało się przezwyciężyć pogłębiających się podziałów między prorosyjską polityką Węgier a rosnącymi obawami pozostałych państw członkowskich związanymi z neoimperialistyczną postawą Rosji – pisze prof. Artur Gruszczak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji
Żywnościowe konstelacje [grafika interaktywna]

21.03.2022
Współczesne gospodarki i kultury jedzenia cechują się niespotykaną obfitością, różnorodnością i technologicznym zaawansowaniem. Jednocześnie jednak, w sytuacji szerokiego wyboru, raz po raz doświadczamy niepokojów i obaw związanych z codzienną dietą. Jaką rolę odgrywają obawy żywieniowe w stosowaniu niekonwencjonalnych, alternatywnych i nieformalnych kanałów zaopatrywania się w jedzenie? Na te i inne pytania odpowiada projekt dr Ewy Kopczyńskiej i Aleksandry Migalskiej z Instytutu Socjologii UJ.
więcej o Żywnościowe konstelacje [grafika interaktywna]