Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota

18.03.2022
Wiosną tego roku stowarzyszenie Collegium Invisibile zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota. Od marca do czerwca Cafe nauka będzie patronowała temu wydarzeniu, którego głównym elementem są debaty popularnonaukowe z udziałem znamienitych gości. Pierwsza debata odbędzie się 31 marca.
więcej o Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry

04.03.2022
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie stanowi to jednak niespodzianki – przesłanki na temat przyszłych działań Putina można było dostrzec zarówno w jego dotychczasowych wypowiedziach, jak i działaniach, a także w kategorycznych przejawach negacji ze strony Zachodu – oceniają badacze z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry
Zabawą przeciwko wojnie

28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021

23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021

07.02.2022
Ukazanie się nowego przekładu powieści "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery, znanej polskim czytelnikom pod tytułem "Ania z Zielonego Wzgórza", wzbudziło wiele kontrowersji. Co ciekawe, a jednocześnie charakterystyczne dla współczesnego odbioru literatury oraz dla miejsca powieści kanadyjskiej pisarki w sercach Polaków, dyskusja toczy się w większości nie na uniwersytetach, a w mediach społecznościowych, gdzie słyszalne są głosy „zwykłych" czytelników, zaś przede wszystkim – czytelniczek.
więcej o Przeprowadzka Ani? O najnowszym polskim tłumaczeniu "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery

25.11.2021
Zespół badawczy złożony z studentów i studentek Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, przygotował raport dotyczący Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności (GSWB)– projektu realizowanego w latach 2009-2014 mającego na celu zwiększenie skuteczności walki z bezdomnością w Polsce. Nad całością prac czuwał dr Maksymilian Galon z INPiSM UJ.
więcej o Analiza modelu Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności - omówienie wyników badań
Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

11.10.2021
W piątek, 8 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali przedstawiciele świata mediów - filipińska dziennikarka Maria Ressa i redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej „Nowej Gazety" Dmitrij Muratow za „ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest podstawą demokracji i trwałego pokoju". Decyzję Norweskiego Komitetu Noblowskiego komentują pracownicy Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla
Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla

07.10.2021
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła w ręce Abdulrazaka Gurnah, pisarza z Tanzanii, który skupia się na losach współczesnych uchodźców i imigrantów. O laureacie i jego twórczości piszą dla nas naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla