1pytanie: Czym są JOW-y?

21.05.2015
Jednomandatowe Okręgi Wyborcze (JOW-y) to pojęcie, wokół którego toczą się rozmowy milionów Polaków. Czy jednak dobrze wiemy, o czym mówimy, popierając taką czy inną propozycję polityków? Kwestie te stara się naświetlić dr hab. Wojciech Słomczyński z Instytutu Matematyki oraz Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.
więcej o 1pytanie: Czym są JOW-y?

Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie

19.05.2015
20 maja rozpocznie się XV Festiwal Nauki w Krakowie. Uniwersytet Jagielloński i inne uczelnie przygotowały dla uczestników festiwalu imponujący program pokazów i spotkań z naukowcami.
więcej o Oświeć się! Festiwal Nauki w Krakowie

Dlaczego nie grozi nam Seksmisja?

18.05.2015
Naukowcy, wśród których jest badacz z Instytutu Zoologii UJ, ujawniają w najnowszym „Nature" korzystne efekty doboru płciowego. To klucz do odpowiedzi na pytanie po co istnieją samce.
więcej o Dlaczego nie grozi nam Seksmisja?

1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?

15.05.2015
Czego możemy dowiedzieć się badając promieniowanie (w tym światło) docierające do nas z kosmosu? Odpowiada prof. Marek Urbanik z Obserwatorium Astronomicznego UJ, specjalizujący się w zagadnieniach magnetyzmu galaktyk.
więcej o 1pytanie: Jak zdjąć miarę z planet i gwiazd?

Wzrok i mózg

14.05.2015
Czy wyostrzenie wzroku wpływa na plastyczność ludzkiego mózgu? – pytają badacze z działającego na UJ - Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Wzrok i mózg

Fascynujący Świat Roślin

11.05.2015
Od Japonii po Meksyk i od Australii aż do Finlandii - 18. maja fascynaci wiedzy z całego świata będą poznawać niesamowity świat roślin. Zachęcają do tego także biotechnolodzy z UJ.
więcej o Fascynujący Świat Roślin

Nauka: przydatne linki

08.05.2015
Finansowanie badań, wykłady, koła naukowe, biznes i nauka, zasoby
więcej o Nauka: przydatne linki

Konkurs "INFOGRAFIKA.NAUKA.UJ"

07.05.2015
Stawiamy na infografiki! Zapraszamy do udziału w konkursie na infografikę, przedstawiającą badania i dziedziny naukowe rozwijające się na UJ.
więcej o Konkurs "INFOGRAFIKA.NAUKA.UJ"