Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

17.04.2015
Dr Anna Jankowska prowadzi badania nad audiodeskrypcją – metodą udostępniającą osobom niewidomym i niedowidzącym kulturę wizualną.
więcej o Audiodeskrypcja - humanistyka pragmatyczna

Węgiel może chronić środowisko

16.04.2015
Większość z nas węgiel kojarzy z surowcem, który wykorzystywany jest jako paliwo. Coraz częściej jednak produkujemy materiały węglowe z myślą o ich użyciu w zaawansowanych technologiach.
więcej o Węgiel może chronić środowisko

Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu

16.04.2015
W ciągu ostatnich kilkunastu lat krakowscy archeolodzy odnieśli znaczące sukcesy w badaniach powstania i rozwoju imperium egipskich faraonów.
więcej o Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu

Rozmowy z naukowcami

11.04.2015
Jesienią tego roku ukaże się zbiór czterdziestu wywiadów z naukowcami z UJ. Już po pierwszych rozmowach wyłania się intrygujący obraz złożony z dylematów, opinii, fascynacji i trudnych momentów.
więcej o Rozmowy z naukowcami

1pytanie: Kim jest ekolog?

11.04.2015
Słowa "ekolog" i "ekologia" kojarzą się powszechnie z dramatycznymi protestami w obronie natury oraz z hasłami o zdrowym trybie życia. Czy słusznie? Odpowiada prof. Ryszard Laskowski, z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, specjalizujący się w zagadnieniach ekologii (w tym zmianach ekosystemów i populacji, ekotoksykologii, ekologii tropikalnej)
więcej o 1pytanie: Kim jest ekolog?

Sepsa badana na żywo

11.04.2015
Opracowany przez naukowców z Kanady i badaczkę z UJ nowy model badań nad sepsą wykorzystany został do analizy specyficznych procesów unieszkodliwiających patogeny
więcej o Sepsa badana na żywo

Dodatek: narzędzia promocji nauki

10.04.2015
Darmowe, użyteczne i dostępne online.
więcej o Dodatek: narzędzia promocji nauki

Skomplikowana nauka w prostych słowach

10.04.2015
Pisanie tekstów popularnonaukowych jest zajęciem ciekawym i inspirującym. Ale stawia przed autorem wysokie wymagania, bo to od jego starań zależy, czy odbiorca dobrze zrozumie przekaz. Jak wykonać to zadanie dobrze? Niestety, nie ma na to dobrej recepty. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które wykorzystywałyśmy podczas redagowania tekstów do zbioru „Projektor Jagielloński".
więcej o Skomplikowana nauka w prostych słowach