Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?
Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ
Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?

29.09.2017
Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry. Statystycznie, kiedy jedziemy miejskim autobusem, możemy być pewni, że średnio trzech naszych współpasażerów cierpi na tę właśnie przypadłość. Rozwikłania jednej z zagadek łuszczycy podjęli się uniwersyteccy naukowcy z Zakładu Immunologii.
więcej o Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?
Firmy (z) duszą

22.09.2017
Większość firm ściga się w opracowywaniu taktyk wyciskania ze swoich pracowników ostatnich soków. To wszystko oczywiście w ramach poprawy efektywności działania. Czy może być inaczej?
więcej o Firmy (z) duszą
Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?

14.09.2017
Jak powstają złoża ropy i gazu? Dlaczego Polska pod względem ich wielkości nie dorównuje Bliskiemu Wschodowi? Na te pytania odpowiada dr hab. Patrycja Wójcik-Tabol z Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu?
Smoluchowski i Internet rzeczy

06.09.2017
Taternik, alpinista, malarz, ale przede wszystkim genialny fizyk. Równolegle z Albertem Einsteinem wyjaśnił zjawisko ruchów Browna, które wykorzystywane jest m.in. w ekonomii i nowych technologiach. W Krakowie trwają główne wydarzenia związane z obchodami Roku Mariana Smoluchowskiego.
więcej o Smoluchowski i Internet rzeczy
Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?

01.09.2017
Kreatywność, współpraca, rozwiązywanie praktycznych zadań i samodzielne poznawania świata - to hasła, które często pojawiają się w rozmowach o idealnej edukacji. Przyjrzyjmy się kilku szkołom, które wychodzą przed szereg i nie traktują ich jako wizji odległej przyszłości.
więcej o Otwarte przestrzenie i zajęcia pod palmami. Czy taka może być nasza szkoła?
Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca

28.08.2017
W kwietniu 2017 roku Mateusz Hołda obronił doktorat, mimo że, był jeszcze studentem medycyny na Wydziale Lekarskim UJ CM. Taka sytuacja zdarzyła się w Polsce po raz pierwszy.
więcej o Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca