Wyniki sortowane według etykiety: uj

Cafe Nauka Extra. Szczepionki z naukowego punktu widzenia

10.10.2017
Uniwersytet Jagielloński oraz studenci zrzeszeni w akademickich towarzystwach medycznych zapraszają na spotkanie poświęcone szczepieniom ochronnym. Masz wiedzę na ten temat - przyjdź ją zweryfikować; nie rozumiesz lub nie wiesz - spróbujemy rozwiać Twoje wątpliwości!
więcej o Cafe Nauka Extra. Szczepionki z naukowego punktu widzenia
Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop

06.10.2017
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny chemii otrzymało trio niemiecko-szwajcarsko-brytyjskie za opracowanie metody transmisyjnej w kriomikroskopii elektronowej.
więcej o Nobel 2017 z chemii: mroźny mikroskop
Nobel 2017 z fizyki. Fale grawitacyjne w naukowej pułapce

04.10.2017
Einstein się nie mylił. Jego teoretyczne analizy eksperymentalnie potwierdziły badania w projekcie LIGO/VIRGO - detekcja fal grawitacyjnych. Za to osiągniecie fizycznego Nobla 2017 otrzymali Rainer Weiss, Barry C. Barish i Kip S. Thorne. Wyjaśniamy, o co chodzi w tej materii!
więcej o Nobel 2017 z fizyki. Fale grawitacyjne w naukowej pułapce
Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?

04.10.2017
Zmiany cykliczne, na przykład związane z rytmem dzień - noc, są nieodłączną cechą otaczającej nas przyrody. W 2017 roku, za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe, Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymali Jeffry C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young.
więcej o Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?
Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?
Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ
Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?

29.09.2017
Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry. Statystycznie, kiedy jedziemy miejskim autobusem, możemy być pewni, że średnio trzech naszych współpasażerów cierpi na tę właśnie przypadłość. Rozwikłania jednej z zagadek łuszczycy podjęli się uniwersyteccy naukowcy z Zakładu Immunologii.
więcej o Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?
Firmy (z) duszą

22.09.2017
Większość firm ściga się w opracowywaniu taktyk wyciskania ze swoich pracowników ostatnich soków. To wszystko oczywiście w ramach poprawy efektywności działania. Czy może być inaczej?
więcej o Firmy (z) duszą