Fotowoltaika niejedno ma imię

05.07.2021
Ogniwa fotowoltaiczne, inaczej słoneczne to urządzenia, w których następuje zamiana energii promieniowania z zakresu widzialnego na energię elektryczną. O zasadach ich działania, rozwoju i ostatnich postępach pisze prof. dr hab. Jakub Rysz, dyrektor Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Fotowoltaika niejedno ma imię
Trąba powietrzna w Czechach [komentarz]

29.06.2021
W ostatnich dniach byliśmy świadkami gwałtownych burz, które przeszły przez Polskę, Słowację i Czechy, powodując ogrom zniszczeń zwłaszcza w tych ostatnich. Co sprawiło, że pogoda stała się wówczas tak niebezpieczna? Na ile normalne są i będą w przyszłości takie zjawiska? Czy mają jakiś związek ze zmianami klimatycznymi? Komentarza w tej kwestii dostarcza prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geologii i Geografii UJ.
więcej o Trąba powietrzna w Czechach [komentarz]
Bioetyka badań naukowych z udziałem ludzi

08.06.2021
Bioetyka można uznać za dziedzinę stosunkowo młodą, bo wyodrębnioną dopiero w XX wieku, aczkolwiek dynamiczną. Szybki rozwój wiedzy medycznej i biologicznej w ostatnim stuleciu nie miałby miejsca bez licznych eksperymentów. Niestety wiele z dotychczasowych badań przeprowadzonych było w sposób nieetyczny i niehumanitarny, narażając na cierpienie i zagrażając życiu osób im poddawanym, w dodatku często bez ich zgody.
więcej o Bioetyka badań naukowych z udziałem ludzi
"Plaga" żmij

31.05.2021
Trwa wiosna, która sprzyja możliwości spotkania się "oko w oko" z wieloma różnymi zwierzętami. W tym także i ze żmijami, o których często mówi się o tej porze roku. W jaki sposób reagować w sytuacji trafienia na tego groźnie wyglądającego gada? Czy żmija na nas czyha? Jakie zagrożenie stwarza i jak radzić sobie z taką bezpośrednią interakcją? Te i inne kwestie porusza dr Stanisław Bury z Zakładu Anatomii Porównawczej na Wydziale Biologii UJ.
więcej o "Plaga" żmij
Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

21.05.2021
W czwartek, 20 maja, w trakcie Festival Copernicus, odbyła się szósta gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku. Dwie główne nagrody powędrowały do autorów książek "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty.
więcej o Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!
Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa

19.05.2021
Szacowana liczba zwierząt hodowlanych na świecie w 2018 roku była około cztery razy większa niż liczba ludzi i wynosiła (nie licząc ryb i innych zwierząt wodnych) 30,6 mld. Szacuje się, że około 60% całej biomasy ssaków na Ziemi to zwierzęta hodowane dla ludzkich potrzeb, a ptaki hodowlane stanowią 70% wszystkich ptaków. O konsekwencjach utrzymywania przemysłowych hodowli zwierząt pisze dr hab. Barbara Niedźwiedzka z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ.
więcej o Przemysłowe hodowle zwierząt – środowiskowa i etyczna katastrofa
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

02.05.2021
W momencie kiedy cały świat czeka w napięciu na efekty działania skonstruowanych w niespełna rok kilku preparatów szczepionek przeciwko COVID-19, pojawia się informacja, która elektryzuje opinię publiczną. Dlaczego wiadomość o nowej szczepionce przeciwko znanej od wieków i występującej tylko w wybranych regionach świata chorobie, jest tak ekscytująca? Odpowiedzi na to pytanie udziela dr Dominika Salamon z Zakład Molekularnej Mikrobiologii Medycznej UJ CM.
więcej o Szczepionka przeciwko malarii – przełom?
Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy