Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Lista artykułów
Mikrobiom kopalnych koralowców
28.02.2022
Mikrobiom współczesnych koralowców rafowych jest intensywnie badany przez biologów z powodu jego olbrzymiego znaczenia dla zdrowia koralowców, co ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całej rafy. Wiedza na temat mikrobiomu kopalnych koralowców do niedawna praktycznie nie istniała (za wyjątkiem przesłanek o obecności glonów odpowiedzialnych za fotosymbiozę).
więcej o Mikrobiom kopalnych koralowców
Zabawą przeciwko wojnie
28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021
23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
23.02.2022
Przetaczający się przez Europę w połowie lutego orkan Eunice przyczynił się do ogromnych szkód oraz zniszczeń. Silne wiatry i burze spowodowały masę poważnych utrudnień oraz problemów także w Polsce. Czy mamy do czynienia ze skutkami zmian klimatycznych, czy jest to tylko jedna z jego cech? Na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce pisze prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
2022 – rok Ignacego Łukasiewicza
18.02.2022
Ignacy Łukasiewicz został ogłoszony patronem 2022 roku, w którym przypada 200 rocznica jego urodzin. Postać polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej oraz pioniera światowego przemysłu naftowego przybliża mgr Maria Pawłowska, kustoszka Biblioteki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o 2022 – rok Ignacego Łukasiewicza
Przeprowadzka Ani? O najnowszym polskim tłumaczeniu "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery
07.02.2022
Ukazanie się nowego przekładu powieści "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery, znanej polskim czytelnikom pod tytułem "Ania z Zielonego Wzgórza", wzbudziło wiele kontrowersji. Co ciekawe, a jednocześnie charakterystyczne dla współczesnego odbioru literatury oraz dla miejsca powieści kanadyjskiej pisarki w sercach Polaków, dyskusja toczy się w większości nie na uniwersytetach, a w mediach społecznościowych, gdzie słyszalne są głosy „zwykłych" czytelników, zaś przede wszystkim – czytelniczek.
więcej o Przeprowadzka Ani? O najnowszym polskim tłumaczeniu "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu
24.01.2022
Prawdopodobnie można już powiedzieć, że się udało. W styczniu 2022 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł pomyślnie główne etapy rozłożenia w kosmosie po grudniowym wystrzeleniu na pokładzie rakiety. Rozkładanie jego poszczególnych elementów zajęło tygodnie, ale to nic w porównaniu z projektowaniem, budową i testowaniem teleskopu, które trwały łącznie prawie 26 lat.
więcej o Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu
Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
18.01.2022
Czy stosowanie ludzkich odchodów w uprawach ma swoją zasadność? Czy tego typu podejście można rozważać w kategoriach zrównoważonego rolnictwa? Zapraszamy do lektury tekstu dr hab. Agnieszki Pajdak-Stós z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie