Tydzień mózgu 2020 odwołany

Tydzień Mózgu 2020 decyzją Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK) został odwołany. Powodem jest obecna sytuacja epidemiologiczna zmuszająca do podjęcia wszelkich działań mających na celu zapobieganie oraz przeciwdziałanie zakażeniom koronawirusem SARS-Co V-2. Wszelkie informacje odnośnie ewentualnego przeniesienia wydarzenia na inny termin, zostaną podane z chwilą podjęcia stosownych decyzji organizatorów.

Tegoroczny Tydzień Mózgu odbędzie się pod hasłem „Osiągnięcia neuronauki w XX i XIX wieku”. A w tym roku nie lada gratka dla młodszych uczestników! 11 marca w Auditorium Maximum odbędą się specjalne warsztaty dla dzieci w wieku 7-12 lat zorganizowane przez Zakład Biochemii Mózgu Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, w trakcie których najmłodsi amatorzy rozpracowywania tajników działania mózgu będą mieli szansę zdobyć nową wiedzę i umiejętności!

Zapraszamy również do oglądania transmisji, które będziemy nagrywać w dniach 11.03. („Sto lat - czy naprawdę wszyscy chcemy żyć tak długo? Choroby neurodegeneracyjne jako nieodłączny element starzenia mózgu”) oraz 12.03. („Czy dieta i suplementy mogą wspomóc pracę mózgu?”).

W tegorocznej edycji wydarzenia zapraszamy na sześć wykładów prowadzonych przez znamienitych specjalistów z dziedziny neurologii: dr hab. Martę Obarę-Michlewską (Instytut Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. Mirosława Mossakowskiego PAN, Warszawa), prof. dr hab. Jolantę Barańską (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, Warszawa), dr. hab. Grzegorza Kreinera (Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, Kraków), dr Joannę Chłopicką (Zakład Bromatologii, Wydział Farmaceutyczny Collegium Medicum, Uniwersytet Jagielloński, Kraków), dr hab. Małgorzatę Zawadzką (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN, Warszawa) i dr hab. Małgorzatę Kossut (Instytut Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego, PAN, Warszawa).

Wstęp do wykładów i prowadzenie dyskusji: prof. dr hab. Elżbieta Pyza (Zakład Biologii i Obrazowania Komórki Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ) i prof. dr hab. Irena Nalepa (Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. J. Maja PAN).

Zapraszamy od 09.03. do Auli Dużej Auditorium Maximum UJ. Wykłady rozpoczynają się o godzinie 17.00. „Dzień Mózgu dla uczniów” odbędzie się w Sali Wystawowej B Auditorium Maximum UJ.

Wstęp wolny, w przypadku dużego zainteresowania, decyduje kolejność przybycia (szczegóły w regulaminie).

UWAGA: Z przykrością informujemy że nie ma już wolnych miejsc na warsztaty pt. "Neuronauka dla dzieci: Sekrety zmysłów". Wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.

Organizatorzy: Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika, Zakład Biologii i Obrazowania Komórki UJ, Zakład Biochemii Mózgu Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN, Komitet Neurobiologii PAN, Centrum Promocji i Komunikacji UJ (Cafe Nauka).

Zobacz jak przebiegał Tydzień Mózgu 2018!

Plaga szarańczy w Afryce. Część I - przyczyny
Co słyszą rośliny?