Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

PIERWSZA PIĄTKA

  1. Kodowanie z UJ zmienia świat - jedno z najdonioślejszych odkryć informatycznych ostatnich lat - nowa metoda kompresji danych, powodująca, że pliki są mniejsze, szybciej mogą być przesyłane i uruchamiane. Interesują się nią i wykorzystują giganci tacy jak: Apple, Facebook czy Google. Nie może więc dziwić, że pomysł ten zainteresował także naszych czytelników.
  2. Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań -  rozwiązywanie biomedycznej zagadki, wzajemnego wpływu trzech czynników: płodności, poziomu hormonów i odporności na choroby. Odkrywanie zależności tam, gdzie niewielu by się ich spodziewało i ciekawie pokazanie jak wielowymiarowa jest nauka.
  3. Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie? - wiele osób zachwyca się pięknie prezentującymi się kobiecymi nogami, ubranymi w eleganckie buty na wysokim obcasie. Jednak piękno to jest usłane wieloma poświęceniami oraz skutkami ubocznymi, niekoniecznie korzystnymi dla zdrowia.  O wyjaśnienia poprosiliśmy ortopedę i traumatologa, dr hab. n. med. Artura Gądka.
  4. Jak działa telefon komórkowy? - "Wszystko zaczyna się od naszego głosu. Wytwarzane dźwięki, które w rzeczywistości fizycznej są niczym innym jak drganiami powietrza, są w mikrofonie zamieniane na drgania prądu elektrycznego. Dalsza droga sygnału...".
  5. Nieśmiertelność już za 30 lat? - Ray Kurzweil, najbardziej chyba obecnie znany futurolog wieści, że w okolicach 2045 roku możliwe stanie się życie wieczne. Jakie ma argumenty na poparcie tej, bądź co bądź, szalonej wizji? Czy są one rzeczowe i poparte faktami naukowymi?

Zobacz także: Najlepsze w 2016!

Najlepsze w 2015!

 

 

MIEJSCA 6-10

  1. Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu? - nasz żal, że nie jesteśmy potentatem naftowym jest wynikiem szeregu, czasem gwałtownych, procesów geologicznych. Polska nie dysponuje ogromnymi złożami ropy i gazu, dlatego że...
  2. Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca - młody, utalentowany badacz i jego pasja - architektura serca!
  3. Druk 3D rewolucjonizuje medycynę. Przykładem model wątroby stworzony na UJ [video] - druk 3D z wielki impetem wkracza do świata medycyny. Jednym z jego zastosowań są modele narządów, już niedługo powszechna pomoc dla lekarzy i studentów kierunków lekarskich.
  4. To nie science-fiction. Kryształy czasowe istnieją! -  kwantowe kryształy czasowe udało się uzyskać w laboratoriach Uniwersytetów Maryland i Harvarda. Już wcześniej ich istnienie przewidział fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
  5. Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już - co się dzieje w organizmie w trakcie zwiększonego wysiłku? Jakie zmiany zachodzą (a są one bardzo dynamiczne) w komórkach naszego ciała? 

 

TEKSTY, KTÓRE PRZEOCZYLIŚCIE. A SZKODA!

Ciekawe? Przeczytaj także: Podróże z nauką w walizce