Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Opowiadają i... śpiewają o badaniach i studiowaniu

Opowiadają i... śpiewają o badaniach i studiowaniu

"Lubisz chodzić po górach / dobrze wiedzieć, po czym stąpasz / ciekawe czy wiesz, jak od środka to wygląda / ciekawe czy chcesz trochę się poprzyglądać / wciągnie Cię jak wir/ to jest właśnie geologia."

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Tak o studiach geologicznych rapuje Maniek (Mateusz Smoleń), student II roku geologii na UJ. Czy spotkaliście się z tym, by o swych pasjach studencko-naukowych śpiewać w rytmie hip-hopu? I to jeszcze w tak udany sposób, opierając się na wpadającej w ucho melodii. Tacy kreatywni są studenci UJ, szczególnie Ci, o których traktuje cykl "Twarze UJ".

To nie Kopernik, Szymborska czy prof. Estreicher (z całym szacunkiem dla tych sław), ale młodzi ludzie, studiujący i fascynujący się nauką tworzą oblicze dzisiejszego uniwersytetu. Na przykład Konrad Abramczuk, pasjonat archeologii Kraju Kwitnącej Wiśni, który dla poszerzenia swych zainteresowań studiuje (oprócz archeologii) także japonistykę... i wygląda na to, że jest jedynym w naszym kraju badaczem, zajmujacym się japońskimi wykopaliskami. "Obecnie piszę pracę magisterską na temat japońskich kurhanów z okresu pomiędzy III a VII w.n.e. Są one nietypowe na skalę światową, ponieważ przypominają kształtem dziurkę od klucza. Otaczane były jedną lub dwoma fosami. Chowano w nich wysokich rangą urzędników i wpływowych ludzi" - opowiada z entuzjazmem młody krakowski badacz.

Pasją Anny Wójtowicz są chemia i... zagadki kryminalne. "Obecnie razem z doktorantką  Alicją Majdą zajmuję się opracowaniem metody wykorzystania obrazowania hiperspektralnego do ustalania wieku plam krwi pozostawionych na miejscu zbrodni" - wyjaśnia Anna. W stronę nauk ścisłych skierowała się też Aleksandra Radko, która na fizyce zgłębia sekrety nanotechnologii i nowych materiałów. "Najfajniejszym wspomnieniem z laboratoriów na pierwszym roku jest próba Tollensa, podczas której w reakcji chemicznej na probówce osadza się srebro, co wygląda pięknie, a prowadzący się uśmiecha i mówi, że można sobie wziąć na pamiątkę" - objaśnia z uśmiechem Aleksandra. Czyż nauka nie jest piękna i nie dostarcza także wielu estetycznych, pozytywnych wrażeń? :)

Alicja Dusza rozpoczęła studia polonistyczne, już przekonana, że to kierunek, w ramach którego chce się realizować. Interesuje się kulturą staropolską i prowadzi studia nad epitafiami kobiecymi w krakowskich kościołach. W przeciwną stronę niż zabytki kultury kierują się pasje badawcze jednego z młodych uniwersyteckich przyrodników. Bartosz Majcher - bo o nim mowa, studiuje biologię. Jego badania, dotyczą wpływu różnych czynników środowiskowych na to, w co bardziej opłaca się inwestować - w liczbę czy wielkość potomstwa. "Uczestniczyłem także w dwóch interesujących grantach naukowych realizowanych w Tatrzańskim Parku Narodowym. Wzdłuż czterech transektów zbieraliśmy próbki nasion 7 gatunków roślin. Badaliśmy wpływ czynników środowiskowych na ich liczbę i wielkość" - dodaje Bartosz.

To tylko wybrane przykłady spośród wszystkich studentów cyklu "Twarze UJ" i sposród wielotysięcznego grona pozostałych studentów UJ - którzy wiedzą że tu warto studiować i że tu robi się dobrą naukę.

Polecamy również
Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych

Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych