Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

„Czas i przestrzeń", czyli 16. Festiwal Nauki w Krakowie

„Czas i przestrzeń

19 maja rozpoczęła się 16. edycja Festiwalu Nauki w Krakowie. Trwać będzie przez trzy dni, do soboty 21 maja. Hasło tegorocznego wydarzenia brzmi „Czas i przestrzeń".

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Pod przewodnictwem Uniwersytetu Pedagogicznego, krakowskie uczelnie przygotowały bogaty program warsztatów, które mają na celu, zarówno popularyzację nauki, jak i osiągnięć naukowo-technicznych czy dydaktycznych. Festiwal Nauki to także świetna okazja do bezpośrednich spotkań i dyskusji z dobrą, naukową zabawą w tle. Patronem tegorocznej imprezy jest znakomity polski twórca literatury fantastyczno-naukowej Stanisław Lem.

Również Uniwersytet Jagielloński dołożył w tych dniach swoją cegiełkę do propagowania nauki. Na trwającym przez trzy dni festynie, ulokowanym na Rynku Głównym, będzie okazja przeżyć fantastyczną przygodę z nauką.

Pierwszy dzień Festiwalu Nauki przebiegł pod znakiem doświadczeń, konkursów, gier i prezentacji. Miłośnicy nauk ścisłych mieli okazję m.in. doświadczyć erupcji wulkanu, zaobserwować za pomocą teleskopu plamy na Słońcu, odkryć wraz z naukowcami, dlaczego niektóre napoje świecą się na dyskotece oraz zdobyć bogatą wiedzę na temat sekretów mózgu. Również osoby z zamiłowaniami humanistycznymi znalazły coś dla siebie. Prezentacja gier planszowych wybranych epok historycznych, pokaz mody strojów etnicznych z różnych stron świata czy quiz sprawdzający, jakim jesteś filozofem. Te i wiele innych, ciekawych i interaktywnych pokazów wprowadzą w świat nauki zarówno dorosłych, dzieci, jak i młodzież. Na przykład zafascynowany nauką gimnazjalista Kuba – uczestnik festiwalu - już dziś wie, że zostanie informatykiem. Z tego powodu odwiedził namiot Wydziału Matematyki i Informatyki UJ, gdzie między innymi wziął udział w konkursie na budowanie w ciągu 2 minut, jak najwyższej wieży ze starych części komputerowych.

To jednak dopiero początek. Naukowa przygoda z Festiwalem Nauki trwać będzie do soboty 21 maja. Co przyniosą kolejne dni? Przekonaj się sam! Serdecznie zachęcamy do udziału w  Festiwalu Nauki. Szczegółowy program wydarzenia znajdziecie na stronie: festiwalnauki.up.krakow.pl

Polecamy również
Cafe Nauka: Pogromcy mitów laktacyjnych
Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?
Czy leki są bezpieczne?
Eksperyment Łańcuchowy. Zbierz drużynę, stwórz machinę!