Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]

23.02.2022
Przetaczający się przez Europę w połowie lutego orkan Eunice przyczynił się do ogromnych szkód oraz zniszczeń. Silne wiatry i burze spowodowały masę poważnych utrudnień oraz problemów także w Polsce. Czy mamy do czynienia ze skutkami zmian klimatycznych, czy jest to tylko jedna z jego cech? Na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce pisze prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]
2022 – rok Ignacego Łukasiewicza

18.02.2022
Ignacy Łukasiewicz został ogłoszony patronem 2022 roku, w którym przypada 200 rocznica jego urodzin. Postać polskiego farmaceuty i przedsiębiorcy, wynalazcy lampy naftowej oraz pioniera światowego przemysłu naftowego przybliża mgr Maria Pawłowska, kustoszka Biblioteki Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o 2022 – rok Ignacego Łukasiewicza

07.02.2022
Ukazanie się nowego przekładu powieści "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery, znanej polskim czytelnikom pod tytułem "Ania z Zielonego Wzgórza", wzbudziło wiele kontrowersji. Co ciekawe, a jednocześnie charakterystyczne dla współczesnego odbioru literatury oraz dla miejsca powieści kanadyjskiej pisarki w sercach Polaków, dyskusja toczy się w większości nie na uniwersytetach, a w mediach społecznościowych, gdzie słyszalne są głosy „zwykłych" czytelników, zaś przede wszystkim – czytelniczek.
więcej o Przeprowadzka Ani? O najnowszym polskim tłumaczeniu "Anne of Green Gables" L.M. Montgomery
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu

24.01.2022
Prawdopodobnie można już powiedzieć, że się udało. W styczniu 2022 roku Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba przeszedł pomyślnie główne etapy rozłożenia w kosmosie po grudniowym wystrzeleniu na pokładzie rakiety. Rozkładanie jego poszczególnych elementów zajęło tygodnie, ale to nic w porównaniu z projektowaniem, budową i testowaniem teleskopu, które trwały łącznie prawie 26 lat.
więcej o Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba już u celu
Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie

18.01.2022
Czy stosowanie ludzkich odchodów w uprawach ma swoją zasadność? Czy tego typu podejście można rozważać w kategoriach zrównoważonego rolnictwa? Zapraszamy do lektury tekstu dr hab. Agnieszki Pajdak-Stós z Instytutu Nauk o Środowisku Wydziału Biologii UJ.
więcej o Wykorzystywanie ludzkich odchodów w rolnictwie
O dziedziczeniu dołeczków policzkowych

03.01.2022
Dr Andrzej Galbarczyk z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM pisze na blogu o tym, jak to jest z tą dziedzicznością dołeczków policzkowych. Za zgodą autora publikujemy treść jego artykułu.
więcej o O dziedziczeniu dołeczków policzkowych
"Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

03.12.2021
Badacze z Małopolskiego Centrum Biotechnologii przeanalizowali infekcję wirusem SARS-CoV-2 przy użyciu tzw. "nożyc genetycznych", czyli systemu CRISPR-Cas9. Uzyskane wyniki, które zostały opublikowane w "Cells" dostarczają nowych interesujących informacji na temat replikacji wirusa. O szczegółach pisze Aleksandra Synowiec z Virogenetics - laboratorium wirusologii w MCB.
więcej o "Nożyce genetyczne" zaprzęgnięte do walki z SARS-CoV-2

25.11.2021
Zespół badawczy złożony z studentów i studentek Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, przygotował raport dotyczący Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności (GSWB)– projektu realizowanego w latach 2009-2014 mającego na celu zwiększenie skuteczności walki z bezdomnością w Polsce. Nad całością prac czuwał dr Maksymilian Galon z INPiSM UJ.
więcej o Analiza modelu Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności - omówienie wyników badań