Naukowcy z UJ komentują rosyjską agresję na Ukrainę [PODCASTY & ARTYKUŁY]

04.03.2022
Od 24 lutego trwa bezprawna inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Wojska ukraińskie od ponad miesiąca stawiają opór najeźdźcy, a niemal cały świat potępił Rosję i równocześnie wspomaga Ukraińców. Bieżące wydarzenia komentują dla nas naukowcy Uniwersytetu Jagiellońskiego. Artykuł jest aktualizowany.
więcej o Naukowcy z UJ komentują rosyjską agresję na Ukrainę [PODCASTY & ARTYKUŁY]
Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry

04.03.2022
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę zmieniła architekturę bezpieczeństwa międzynarodowego. Nie stanowi to jednak niespodzianki – przesłanki na temat przyszłych działań Putina można było dostrzec zarówno w jego dotychczasowych wypowiedziach, jak i działaniach, a także w kategorycznych przejawach negacji ze strony Zachodu – oceniają badacze z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Rosyjska inwazja na Ukrainę zmienia reguły gry
Komentarz do drugiej części najnowszego raportu klimatycznego IPCC

02.03.2022
28 lutego 2022 r. ukazał się kolejny raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC). Co musi się zmienić w rolnictwie, dlaczego tak istotne są zmiany w zarządzaniu zasobami Ziemi - o tym w swoim komentarzu analizuje i pisze prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Komentarz do drugiej części najnowszego raportu klimatycznego IPCC
Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19

01.03.2022
Kolejna edycja Tygodnia Mózgu przed nami. Już od 14 marca, przez cały tydzień, będziemy rozmawiali o neurobiologicznych aspektach COVID-19. Młodszych uczestników zapraszamy do udziału w Dniu Mózgu 16 marca. W tym roku również Wydział Filozoficzny oraz nowopowstałe Centrum Badań Mózgu UJ przygotowali swoje wydarzenia. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN.
więcej o Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19
Mikrobiom kopalnych koralowców

28.02.2022
Mikrobiom współczesnych koralowców rafowych jest intensywnie badany przez biologów z powodu jego olbrzymiego znaczenia dla zdrowia koralowców, co ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania całej rafy. Wiedza na temat mikrobiomu kopalnych koralowców do niedawna praktycznie nie istniała (za wyjątkiem przesłanek o obecności glonów odpowiedzialnych za fotosymbiozę).
więcej o Mikrobiom kopalnych koralowców
Zabawą przeciwko wojnie

28.02.2022
24 lutego Federacja Rosyjska zaatakowała Ukrainę. W tej ekstremalnie trudnej sytuacji chcemy dzielić się z opiniami i analizami naukowców naszej uczelni. Zachęcamy do lektury tekstu dr Małgorzaty Turczyk z Instytut Pedagogiki UJ o tym, jak złagodzić traumatyczne doświadczenie wojny wśród dzieci.
więcej o Zabawą przeciwko wojnie
Mądra Książka Roku 2021

23.02.2022
Kolejna edycja konkursu Mądra Książka Roku przed nami! Już siódmy raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2021. A już w marcu głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni.
więcej o Mądra Książka Roku 2021
Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]

23.02.2022
Przetaczający się przez Europę w połowie lutego orkan Eunice przyczynił się do ogromnych szkód oraz zniszczeń. Silne wiatry i burze spowodowały masę poważnych utrudnień oraz problemów także w Polsce. Czy mamy do czynienia ze skutkami zmian klimatycznych, czy jest to tylko jedna z jego cech? Na temat ekstremalnych zjawisk pogodowych w Polsce pisze prof. Dorota Matuszko z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ekstremalne zjawiska pogodowe w Polsce [komentarz]