Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Cztery żywioły geologii

Cztery żywioły geologii

Tales stawiał na wodę, Heraklit na ogień, a Anaksymenes w powietrzu widział sedno świata. Autorki zaś Czterech żywiołów geologii, dodając do tego zestawu ziemię, w ich połączeniu dostrzegają naturalną siłę kształtującą świat.

Inspiracją do napisania tej książki była nasza pasją do nauk przyrodniczych, a przede wszystkim do geologii. Od najmłodszych lat biegałyśmy po kamieniołomach z młotkiem w ręce w poszukiwaniu skamieniałości i minerałów, choć wtedy jeszcze się nie znałyśmy – piszą we wstępie Agata Jurkowska i Beata Stożek. Obie badaczki były lub są związane z Instytutem Nauk Geologicznych UJ. Beata Stożek pracuje tam nadal, zaś Agata Jurkowska jest obecnie pracownikiem krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej.

Cztery żywioły geologii rozpoczynają narodziny ziemi i wszechobecny ogień, ciepło, wysoka temperatura. Pojawiają się odpowiedzi na nurtujące czytelnika pytania, np.: czemu na Ziemi było wtedy tak gorąco? A dalej jest jeszcze ciekawiej:  żelazna katastrofa, superwulkany, wielkie zderzenie i płynne jądro – to tylko niektóre zagadnienia wyjaśnione na pierwszych stronach książki.

Publikacja Beaty Stożek i Agaty Jurkowskiej to nie tylko przystępne wyjaśnienie zjawisk związanych z geologią, ale i motywacja do zobaczenia geologii we własnym otoczeniu. Choćby wulkany, których ślady można znaleźć nawet w bliskich okolicach Krakowa. Warto wybrać się na przykład na krótką wycieczkę do Regulic (okolice Alwerni i Krzeszowic), by zobaczyć czerwone skały, które kiedyś, jak piszą autorki – tworzyły wulkaniczny stożek.

Aby nie zabierać czytelnikom przyjemności z czytania kolejnych stron Czterech żywiołów, przywołam tylko niektóre pytania i problemy poruszane w tekście:

  • Skąd wzięła się woda na Ziemi?
  • Czy z wody mogą powstać skały?
  • Efekt cieplarniany
  • Pustynia Błędowska
  • Jak tworzy się gleba?
  • Woda w glebie…. i wiele, wiele innych – zwięźle i klarownie opisanych zjawisk.

Cztery żywioły geologii - pobierz PDF

Na zdjęciu: Powulkaniczny krajobraz w Regulicach koło Krakowa. Fot. Piotr Żabicki

Polecamy również
Ewolucja zilustrowana
Ewolucja zilustrowana