Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Bliżej nauki na III Kampusie UJ

Bliżej nauki na III Kampusie UJ

Przed nami tsunami, promieniowanie i narodziny gwiazd. To nie scenariusz filmu SF, ale tematy najbliższych wykładów popularnonaukowych uniwersyteckich fizyków, astronomów i informatyków.

W marcu 2015 roku na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ rozpoczął się cykl wykładów popularnonaukowych „Bliżej Nauki", kierowanych do wszystkich osób zafascynowanych wiedzą. W ramach tych spotkań odbyły się już trzy wykłady, które zgromadziły około 200 uczestników. Największym zainteresowaniem cieszył się temat dotyczący czasu – dr hab. Leszek Sokołowski z Obserwatorium Astronomicznego UJ wyjawił, co fizycy wiedzą, a czego nie wiedzą o naturze czasu. Wykładowi towarzyszył pokaz pomiaru prędkości światła przeprowadzony przez dr. Witolda Zawadzkiego. Dwa tygodnie później o wampirach, nanorurkach i tajemnicach porfiryn opowiedziała prof. Ewa Gudowska-Nowak, zaś podczas ostatniego zaś spotkania prof. Maciej Ogorzałek wyjaśnił, w jaki sposób informatyka może pomóc w diagnostyce raka skóry i znacząco poprawić trafność diagnozy.

Otwierając cykl „Bliżej Nauki", prof. Andrzej Warczak, dziekan Wydziału FAIS, precyzyjnie opisał świat badań fizycznych i cel tego rodzaju popularnonaukowych wydarzeń: „Wiemy, że fizyka bywa trudna, ale bez jej poznania nie jesteśmy w stanie zrozumieć Wszechświata. Fizycy zajmują się badaniem ogromnych struktur, ale badają również mikroświat – schodzą w swych analizach do podstawowych cegiełek materii. Celem tego cyklu wykładów jest zainteresowanie społeczeństwa tymi wszystkimi badaniami i pomoc w zrozumieniu, w jaki sposób ta wiedza jest powiązana z naszym życiem. Naszym celem jest również przekazanie społeczeństwu wiedzy, aby ludzie świadomie podejmowali różne decyzje, choćby podczas głosowania czy referendów dotyczących m.in. wyboru źródła energii."

Wykłady odbywają się na Wydziale FAIS UJ przy ul. prof. S. Łojasiewicza 11 dwa razy w miesiącu, we wtorki o godzinie 18.00. Uczestnictwo w prelekcjach jest bezpłatne. Obowiązuje wcześniejsza rejestracja dla grup zorganizowanych liczących powyżej 10 osób.

Więcej informacji: www.blizej nauki.fais.uj.edu.pl

Video: Bliżej Nauki: Demitologizacja symboli, czyli o wampirach, nanorurkach i tajemnicach porfiryn

 

Polecamy również
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Cafe Nauka "Przestępca i ofiara" [video]
Po Nocy Naukowców. Działo się! [zdjęcia]
Po Nocy Naukowców. Działo się! [zdjęcia]
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)
Po Cafe Nauka: Czy da się żyć bez bólu? (video)