Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Mukwege i Murad z Pokojową Nagrodą Nobla

Mukwege i Murad z Pokojową Nagrodą Nobla

Znamy laureatów Pokojowej Nagrody Nobla 2018. To Denis Mukwege i Nadia Murad, docenieni za zwalczanie przemocy seksualnej jako instrumentu wojny i konfliktów zbrojnych. Główne oczekiwania wobec tegorocznych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla skupione były na kontrowersyjnej kandydaturze Kin Dzong Una i Moon Jae-ina nominowanych za działania na rzecz denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego oraz wprowadzenia stosownych środków zaufania, umożliwiających utrzymanie stabilności i pokoju na granicach obu państw.

 

Pokojowa Nagroda Nobla należy do najbardziej oczekiwanych i budzących największe kontrowersje. Przyznawana jest osobom i organizacjom przez Norweski Komitet Noblowski za działania na rzecz budowania światowego pokoju. Laureatów poznajemy są w pierwszych dniach października a zwyczajowo wręczanie nagród ma miejsce 10 grudnia, w rocznicę śmierci ich fundatora - wynalazcy dynamitu - Alfreda Nobla.

Prognozy

Dr Błażej Sajduk z Instytut Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych: „W tym roku wśród kandydatur do Pokojowej Nagrody Nobla wymieniano laureata najwyższego odznaczenia Uniwersytetu Jagiellońskiego „Plus ratio quam vis", Jerzego Owsiaka, twórcę Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która - jako organizacja – również była wśród kandydatur. Nominowana była także inicjatorka Marszu dla Aleppo („Civil March for Aleppo”), Anna Alboth. Jednak konkurencja była bardzo duża i wśród nominowanych za faworytów uchodzili politycy związani z niedawno zainicjowanym procesem pokojowym na Półwyspie Koreańskim – prezydenci obu państw koreańskich Moon Jae-in i Kim DzongUn oraz prezydent USA Donald Trump. W przeszłości Komitet Noblowski często starał się swoimi decyzjami pozytywnie wpływać na proces pokojowy na świecie przyznając nagrody aktywnym politykom. Warto też mieć w pamięci, że kwestia pokoju na Półwyspie Koreańskim znajduje się wśród istotnych dla Komitetu Noblowskiego zagadnień, czego wyrazem było przyznanie tej nagrody w 2000 roku ówczesnemu prezydentowi Korei Południowej (Kim Dae-jung) za jego starania na rzecz pokoju i pojednania obydwu Korei. Ponadto w XXI wieku już dwóch prezydentów USA otrzymało tę prestiżową nagrodę (Jimmy Carter w 2002 roku oraz Barack Obama w 2009 roku), tak więc przyznanie jej aktualnemu prezydentowi USA nie byłoby czymś zaskakującym”. Jak się okazało prognozy były błędne.

Laureaci

Tegoroczna Pokojowa Nagroda Nobla została przyznana Denisowi Mukwege, ginekologowi z Kongo kilkukrotnie już nominowanemu do Nagrody Nobla i Nadii Murad, jazydzkiej działaczce społecznej, będącej również ambasadorką dobrej woli ONZ do spraw ofiar handlu ludźmi. Oboje laureaci walczą o sprawiedliwość dla ofiar przemocy na tle seksualnym. O komentarz do wyboru Komitetu Noblowskiego poprosiliśmy antropologa społecznego z Instytut Socjologii UJ, dr. hab. Marcina Lubasia: „Decyzję Komitetu Noblowskiego przyznania Pokojowej Nagrody Denisowi Mukwege i Nadii Murad odczytuję jako wyraz uznania dla pracy osób, które swoją działalnością nie tylko stawiają opór przemocy i cierpieniu jakie niesie wojna, ale także przeciwstawiają się stosunkom społecznym opartym na władzy patriarchalnej i genderowych nierównościach. Wojna w przerażający sposób wyjaskrawia te nierówności. Gwałt staje się instrumentem prowadzenia konfliktów zbrojnych, ponieważ jest narzędziem zadawania bólu fizycznego i psychicznego osobom zgwałconym, ale jest też działaniem mającym na celu poniżenie rodziny ofiary lub grupy do której należy. Kobiety, będące ofiarami gwałtu, cierpią, po pierwsze jako ludzie potwornie skrzywdzeni brutalną odczłowieczającą przemocą, po drugie jako osoby naznaczane później w swych społecznościach.  Laureat i laureatka tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla walczą zatem nie tylko z przemocą wojenną, ale również z wynikającą z relacji patriarchalnych praktyką obciążania kobiet ofiar winą za doznane krzywdy”.

Nagroda za inżynierię białek - przeczytaj komentarz dotyczący Nagrody Nobla z dziedziny chemii

---------------------------------------------------------

Ciekwawe? Przeczytaj także: 

Polecamy również
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie.  Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA
Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie. Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Orbán po raz piąty
Orbán po raz piąty