Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Najpopularniejsze nasze teksty o nauce - 2017

Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. I do najpopularniejszych i tych nieco zapomnianych warto wrócić!
Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku
PIERWSZA PIĄTKA
- Kodowanie z UJ zmienia świat - jedno z najdonioślejszych odkryć informatycznych ostatnich lat - nowa metoda kompresji danych, powodująca, że pliki są mniejsze, szybciej mogą być przesyłane i uruchamiane. Interesują się nią i wykorzystują giganci tacy jak: Apple, Facebook czy Google. Nie może więc dziwić, że pomysł ten zainteresował także naszych czytelników.
- Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań - rozwiązywanie biomedycznej zagadki, wzajemnego wpływu trzech czynników: płodności, poziomu hormonów i odporności na choroby. Odkrywanie zależności tam, gdzie niewielu by się ich spodziewało i ciekawie pokazanie jak wielowymiarowa jest nauka.
- Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie? - wiele osób zachwyca się pięknie prezentującymi się kobiecymi nogami, ubranymi w eleganckie buty na wysokim obcasie. Jednak piękno to jest usłane wieloma poświęceniami oraz skutkami ubocznymi, niekoniecznie korzystnymi dla zdrowia. O wyjaśnienia poprosiliśmy ortopedę i traumatologa, dr hab. n. med. Artura Gądka.
- Jak działa telefon komórkowy? - "Wszystko zaczyna się od naszego głosu. Wytwarzane dźwięki, które w rzeczywistości fizycznej są niczym innym jak drganiami powietrza, są w mikrofonie zamieniane na drgania prądu elektrycznego. Dalsza droga sygnału...".
- Nieśmiertelność już za 30 lat? - Ray Kurzweil, najbardziej chyba obecnie znany futurolog wieści, że w okolicach 2045 roku możliwe stanie się życie wieczne. Jakie ma argumenty na poparcie tej, bądź co bądź, szalonej wizji? Czy są one rzeczowe i poparte faktami naukowymi?
Zobacz także: Najlepsze w 2016!
MIEJSCA 6-10
- Dlaczego w Polsce nie ma ogromnych złóż ropy i gazu? - nasz żal, że nie jesteśmy potentatem naftowym jest wynikiem szeregu, czasem gwałtownych, procesów geologicznych. Polska nie dysponuje ogromnymi złożami ropy i gazu, dlatego że...
- Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca - młody, utalentowany badacz i jego pasja - architektura serca!
- Druk 3D rewolucjonizuje medycynę. Przykładem model wątroby stworzony na UJ [video] - druk 3D z wielki impetem wkracza do świata medycyny. Jednym z jego zastosowań są modele narządów, już niedługo powszechna pomoc dla lekarzy i studentów kierunków lekarskich.
- To nie science-fiction. Kryształy czasowe istnieją! - kwantowe kryształy czasowe udało się uzyskać w laboratoriach Uniwersytetów Maryland i Harvarda. Już wcześniej ich istnienie przewidział fizyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już - co się dzieje w organizmie w trakcie zwiększonego wysiłku? Jakie zmiany zachodzą (a są one bardzo dynamiczne) w komórkach naszego ciała?
TEKSTY, KTÓRE PRZEOCZYLIŚCIE. A SZKODA!

- Jak rozgryźć drewno? – rzecz o recyklingu - kto, a raczej co odpowiada za to, że nie zasypują nas tony martwego drewna? Czy to leśnicy? A może bezkręgowce? A może...?
- Czym zajmuje się inżynieria tkankowa? - przystępny wykład dotyczący rekonstrukcji tkanek i organów, komórek macierzystych i innych zagadnień medycyny nieodległej przyszłości.
- Ryby też gorączkują - choć dzieje się to w nieco inny sposób niż u ludzi. Jak? I jaki udział w tym procesie mogą mieć specyficzne wirusy?
- Jak pogoda w kosmosie wpływa na nasz świat? - to co dzieje się na Słońcu ma wpływ na wiele zjawisk i technologii na Ziemi - także nocą.
- Dwadzieścia lat po wojnie na Bałkanach - w 1995 roku zakończyła się krwawa wojna serbsko-chorwacka. Po dwóch dekadach jej ślady są wciąż wyraźnie widoczne - nie tylko na budynkach, ale i w umysłach ludzi.
Ciekawe? Przeczytaj także: Podróże z nauką w walizce
Data opublikowania 05/01/2018