Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Lista artykułów

Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]

Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]

23.09.2021
16 września 2021 roku Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie przyspieszenia działań mających na celu zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych. 17 marca 2022 roku stanowisko w tej kwestii przyjęła także Gildia Europejskich Uniwersytetów Badawczych. Poniżej publikujemy jego treść, wraz z uprzednim komentarzem prof. dr hab. Alicji Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.
więcej o Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]
Kryształy czasowe podbijają świat nauki

Kryształy czasowe podbijają świat nauki

07.09.2021
Prof. Krzysztof Sacha z WFAiS UJ wraz z badaczami ze Stanów Zjednoczonych dokonał eksperymentalnej realizacji dyskretnych kryształów czasowych. O tym, jak nowa kwantowa faza materii odkryta przez polskiego naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija świat nauki piszą badacze z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Kryształy czasowe podbijają świat nauki
Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

19.08.2021
W pierwszej połowie sierpnia tego roku ukazał się kolejny, szósty już raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który analizuje podstawy toczących się zmian klimatu w oparciu o setki badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze ustalenia oraz postulaty zawarte w treści raportu komentuje prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]
Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

17.08.2021
Obecna sytuacja w Afganistanie, a w szczególności upadek Kabulu, ucieczka władz afgańskich oraz ewakuacja ambasady USA, rodzą u starszych czytelników skojarzenia z wydarzeniami z Sajgonu z 1975 roku. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami obecnej przegranej supermocarstwa i nad jej wpływem na sytuację międzynarodową. O szczegółach pisze dr hab. Aleksander Głogowski, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]
Raz jeszcze: Czy uda się uratować jesion wyniosły?

Raz jeszcze: Czy uda się uratować jesion wyniosły?

28.07.2021
W wielu krajach Europy obserwuje się intensywne zamieranie jesionu wyniosłego, który jest ważnym siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt. Co można zrobić i jak ratować te drzewa? Odpowiedzi udzielają badacze z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.
więcej o Raz jeszcze: Czy uda się uratować jesion wyniosły?
Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA

Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA

20.07.2021
Mimo skuteczności szczepionek przeciw SARS-Cov-2 pojawiające się nowe warianty wirusa wymagają poszukiwania kolejnych sposobów przeciwdziałania zakażeniom. Pomocne będzie już samo stosowanie szczepionek genetycznych, opartych na kwasach nukleinowych – czy to mRNA, jak w przypadku produktów Pfizer/BioNtch oraz Moderna czy zbudowanych z DNA wektorów adenowirusowych w szczepionkach AstraZeneca oraz Johnson & Johnson.
więcej o Genetyczne nożyczki w walce z wirusami RNA
Fotowoltaika niejedno ma imię

Fotowoltaika niejedno ma imię

05.07.2021
Ogniwa fotowoltaiczne, inaczej słoneczne to urządzenia, w których następuje zamiana energii promieniowania z zakresu widzialnego na energię elektryczną. O zasadach ich działania, rozwoju i ostatnich postępach pisze prof. dr hab. Jakub Rysz, dyrektor Instytutu Fizyki im. Mariana Smoluchowskiego Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Fotowoltaika niejedno ma imię