Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki ścisłe

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

WERA nadzoruje burze na Ziemi

WERA nadzoruje burze na Ziemi

Dzięki pracy naukowców z UJ i AGH uruchomiony został nowatorski system globalnej radiolokacji. W jego skład wchodzą stacje pomiarowe w Stanach Zjednoczonych, Argentynie i Polsce.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

27 marca 2016 roku rozpoczęła działanie stacja pomiarowa Patagonia w Rio Gallegos w południowej Argentynie. Wraz z identyczną stacją Hylaty w Bieszczadach oraz zainstalowaną w roku 2015 stacją Hugo w Colorado (USA) utworzyła ona polski globalny system radiolokacji WERA („World ELF Radiolocation Array"),  wykorzystujacy fale elektromagnetyczne ekstremalnie niskich częstości (ELF).

Pracujący w zakresie częstotliwości ELF, w tym przypadku od 0.03 do  300 Hz, system WERA zapewnia lokalizację oraz pomiar parametrów fizycznych naturalnych źródeł fal elektromagnetycznych ELF na całej powierzchni Ziemi. Pracując w sposób ciągły po raz pierwszy umożliwia on prowadzenie systematycznych obserwacji zjawisk generujących takie fale i monitorowanie procesów fizycznych wpływajacych na ich rozprzestrzenianie się.

Prace ziemne w okolicy Rio Gallegos przy instalacji pod powierzchnią ziemi anten magnetycznych stacji Patagonia.

Ten interdyscyplinarny system ma zastosowanie w kilku różnych dziedzinach wiedzy. W pierwszym rzędzie zapewnia monitorowanie i mapowanie globalnej aktywności burzowej, w skali zmian od minut aż do wielu lat. Pozwala to na prowadzenie analiz o charakterze zarówno geofizycznym, jak i klimatologicznym i meteorologicznym. Z kolei obserwacje  zjawisk impulsowych umożliwią kompleksowe badania rzadko występujących silnych wyładowań atmosferycznych, takich jak szczególnie potężne wyładowania dodatnie chmura-grunt  oraz wyładowania pomiędzy chmurami a jonosferą (warstwa otaczająca Ziemię w przedziale od ok. 60 do 1000 km ponad naszą planetą), którym towarzyszą specyficzne zjawiska optyczne.

Dzięki pomiarom zjawiska rezonansu Schumanna obserwowanego przy pomocy stacji systemu WERA, naukowcy będą mogli w sposób bardzo dokładny badać wpływ Słońca oraz wybuchów rentgenowskich na Słońcu na stan jonosfery. Stacje systemu WERA biorą też udział w badaniu możliwych zakłóceń elektromagnetycznych precyzyjnych pomiarów detektorów fal grawitacyjnych LIGO w USA i VIRGO we Włoszech (odpowiedzialnych za ostatnie odkrycia potwierdzające istnienie fal grawitacyjnych).

Instalacja stacji Patagonia stała się możliwa dzięki realizacji projektu NCN Harmonia, we współpracy z partnerami amerykańskimi: E. Williamsem z MIT, M. Golkowskim z University of Colorado oraz Eduardo J. Quelem, dyrektorem Unidad de Investigacion y Desarrollo Estrategico Para Defensa w Buenos Aires. Unikalną aparaturę stacji skonstruowano w Polsce przy wsparciu Obserwatorium Astronomicznego UJ. W pracach polskiego zespołu badawczego, kierowanego przez dr hab. Andrzeja Kułaka z Wydziału Elektroniki AGH, znaleźli się Jerzy Kubisz, Volodymyr Marchenko, Adam Michalec, Zenon Nieckarz i Michał Ostrowski z UJ, Janusz Młynarczyk z AGH oraz Michał Dyrda z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN.

Polecamy również
Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?
Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?
Nowa mapa nieba
Nowa mapa nieba
Spać, czy nie spać – oto jest pytanie
Spać, czy nie spać – oto jest pytanie
Nagroda za inżynierię białek
Nagroda za inżynierię białek