Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki humanistyczne i społeczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu

Wypełniamy białe plamy na mapie dawnego Egiptu

W ciągu ostatnich kilkunastu lat krakowscy archeolodzy odnieśli znaczące sukcesy w badaniach powstania i rozwoju imperium egipskich faraonów.

Efektem tych działań jest także uruchamianie nowych projektów, obejmujących kolejne obszary i zagadnienia. Zespół stworzony przez prof. Krzysztofa Ciałowicza należy dziś do światowej czołówki ekip zgłębiających ten jeden z najciekawszych i najtrudniejszych problemów współczesnej archeologii.

Myśląc o archeologii wielu ludzi wyobraża sobie piaski Egiptu z których badacze, delikatnie pędzelkami i szpachelkami wydobywają ogromne skarby. Ta romantyczna wizja niewiele ma wspólnego z naukową rzeczywistością. Dodatkowo, takie pojmowanie pracy jaką wykonują archeolodzy prowadzi także do dalszych błędów - wiele osób sądzi niesłusznie, że w takich miejscach jak Egipt prowadzi sie tak wiele prac, że zapewne wszystko zostało już "przekopane". Nic bardziej mylnego! Prace archeologiczne, z zasady dość precyzyjne, zabierają bardzo dużo czasu.

Najlepiej pokazuje to przykład badań jakie Instytut Archeologii UJ wraz z Muzeum Archeologicznym w Poznaniu prowadzi na stanowisku w Tell el-Farcha w egipskiej Delcie Nilu. Po prawie 20 latach nieprzerwanych badań udało się przebadać zaledwie około 4% powierzchni tego stanowiska.

Nile Delta Settlement Patterns Project

Prace wykopaliskowe dostarczają corocznie bardzo ciekawych rezultatów naukowych i doprowadziły do odnalezienia wielu wspaniałych zabytków sztuki. Dzięki nim powiększa się nasza wiedza o początkach państwa egipskiego. Ale w historii Egiptu wciąż widnieją białe plamy i niewyjaśnione zjawiska. Rozpoczęty niedawno projekt „Nile Delta Settlement Patterns Project" pod kierunkiem dr Piotra Kołodziejczyka i mgr Marcina Czarnowicza, ma na celu poszerzenie naszej wiedzy na temat osadnictwa na terenach Delty Nilu oraz wzajemnych relacji, jakie łączyły istniejące tu ponad 5000 lat temu miasta i wsie.

"W ramach projektu chcemy zastanowić się nad wpływem jaki krajobraz Delty Nilu miał na kształtowanie się kultury, relacji społeczno-politycznych i sieci osadniczej w kluczowym okresie kształtowania się państwowości egipskiej" - informuje dr Kołodziejczyk.

Projekt, którego prace terenowe rozpoczęły się w marcu 2015, obejmuje zarówno analizy przestrzenne oparte na prospekcjach powierzchniowych, geologicznych i środowiskowych, jak i wykopaliska na nowym stanowisku archeologicznym. Ze względu na postępujące bardzo szybko niszczenie dziedzictwa przeszłości na terenach Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej, badania na nowych stanowiskach stają się pilną potrzebą. Podejmując to wyzwanie krakowscy badacze odpowiadają także na apele międzynarodowych organizacji zajmujących się ochroną zabytków i włączają się czynnie w proces zabezpieczania bezcennego, światowego dziedzictwa archeologicznego.  

Foto na górze: fragment ceramiki sprzed 5000 lat. Autor zdjęć: Marcin Czarnowicz

Polecamy również
Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

Pszczoły na diecie? [wideo]

Pszczoły na diecie? [wideo]