Wyniki sortowane według etykiety: uj

Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny

19.12.2017
Lekarze biją na alarm: więcej osób zagrożonych jest dziś zdrowotnymi konsekwencjami otyłości niż niedożywienia. Ale otyłość – co podkreśla na swym blogu Ewa Kopczyńska – to nie tylko kwestia zdrowia.
więcej o Otyły, czyli aspołeczny i bezmyślny? Esej socjologiczny
Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena

12.12.2017
W 1968 roku grupa komandosów z Korei Północnej przedostało się przez granicę z misją zamordowania prezydenta Korei Południowej Park Chung-hee. Zostali powstrzymani. Niewiele osób wie, że Południe szykowało odwet.
więcej o Silmido – wyspa zabójców Kim Ir Sena
Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja

05.12.2017
W wesołym, przedświątecznym nastroju zabieramy naszych czytelników w wyprawę śladami Mikołaja – jego kulturowych wcieleń i zagadek. Naszym przewodnikiem jest dr Maciej Czeremski z Instytutu Religioznawstwa UJ, autor bloga „Marka i mit”.
więcej o Dobroduszny?! Niekoniecznie. Sekretna historia świętego Mikołaja
Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

04.12.2017
Szczepionkowa Cafe Nauka Extra za nami. Nie byliście? A może chcecie jeszcze raz zobaczyć całość lub fragmenty? Nic straconego, znajdziecie je w tym artykule.
więcej o Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach
Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?

28.11.2017
Drzewa, podobnie do innych roślin, produkują tlen. Wniosek nasuwa się sam – więcej drzew – więcej tlenu. Czy zatem remedium na smog w miastach są drzewa w dużych ilościach? Odpowiedź nie jest ani łatwa ani jednoznaczna. Na 1pytanie odpowiada dr Piotr Klepacki z Instytutu Botaniki UJ.
więcej o Czy drzewa w mieście mogą zlikwidować smog?
AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz

15.11.2017
Współtworzona przez badaczkę z UJ aplikacja w finale konkursu Digital Imagination Challenge! To powszechnie dostępne oprogramowanie na smartfony pozwoli np. osobom starszym w pełni cieszyć się filmem kinowym czy programem w telewizji.
więcej o AudioMovie – aplikacja, która pozwala usłyszeć obraz
Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu

09.11.2017
Wiele osób opowiada i zaśmiewa się do łez z dowcipów o skąpych Żydach, leniwych Murzynach, czy Polakach-złodziejach. Inni jednak, żarty tego typu uważają za niesmaczne, prymitywne, obraźliwe a nawet społecznie szkodliwe. Czy mają rację? Czy określone poczucie humoru może być niedopuszczalne z moralnego punktu widzenia?
więcej o Czy wolno śmiać się z umierających dzieci? Moralność dowcipu
Więcej niż slajdy - efektywne prezentacje naukowe

16.10.2017
Ilu ciekawych prezentacji naukowych wysłuchałeś? Niewielu? Sam masz problem z przygotowaniem się do takiego wystąpienia? Przyjdź i naucz się. Zapraszamy!
więcej o Więcej niż slajdy - efektywne prezentacje naukowe