Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Nawigacja Nawigacja

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Polacy rozpracowują wirus Zika

Polacy rozpracowują wirus Zika

Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się przeanalizować sposób działania proteazy serynowej NS3 - jednego z ważniejszych enzymów, który do rozwoju wykorzystuje wirus Zika.

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Naukowcy tworzący zespół badawczy wywodzą się z Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmują się oni proteazą serynową NS3, gdyż jest to enzym odpowiedzialny za obróbkę innych białek wirusa oraz jego mnożenie się.

Wirus Zika (zielony) na komórkach Vero. fot. Katarzyna Kosowicz

Wyniki badań ukazały się w wydawnictwie Federacji Europejskich Towarzystw Biochemicznych - FEBS Letters. Ze strony Uniwersytetu Jagiellońskiego w badaniach uczestniczyli naukowcy z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii - Jose Ignacio Rodriguez Martinez, Michał Burmistrz oraz Krzysztof Pyrć. Zespół krakowski odpowiadał za biologiczną cześć badań.

Dane uzyskane przez polskich naukowców dają nadzieję na znalezienie skutecznych inhibitorów (związków, które hamują bądź wstrzymują działanie) proteazy Zika, a tym samym na opracowanie leków hamujących rozwój chorób związanych z tym patogenem.

Wirus Zika znany jest od lat 40. XX wieku. Jego nazwa wywodzi się o nazwy lasu, w którym żyła grupa małp. To właśnie w tej populacji po raz pierwszy stwierdzono obecność tego specyficznego patogenu. Homo sapiens jest jego głównym żywicielem. Objawy związane z destrukcyjnym działaniem wirusa przypominają zwykle grypę. Dzialanie wirusa jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży, może bowiem powodować małogłowie (mikrocefalia) - przypadki takie odnotowano w Brazylii.

Polecamy również
Nagroda za inżynierię białek
Kosmiczne cząsteczki-duchy
Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]
Kurczak o zapachu basenu