Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Lista artykułów
Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii
22.06.2023
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii, które pozwolą uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali i grafitu potrzebnych do produkcji akumulatorów. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania spełniają wymogi zielonej chemii, produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych.
więcej o Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii
Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą
12.06.2023
Dzikie pszczoły stanowią niezmiernie istotną część naszego środowiska, choć wiedza na temat ich ekologii oraz ewolucji jest ograniczona. Dzisiaj wiele ich gatunków zagrożonych jest wyginięciem, dlatego też zrozumienie wzajemnych interakcji pomiędzy pszczołami a roślinami jest niezbędne do tego, aby skuteczniej je ochronić. O tym, co odegrało kluczową rolę w ich ewolucji i jak nasza wiedza na te temat może im pomóc, pisze dr Michał Filipiak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą
Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?
19.05.2023
Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich w Turcji. Czego można spodziewać się przed II turą wyborów? Jak głosuje społeczeństwo tureckie? O tym pisze dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z UJ.
więcej o Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?
Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego
17.05.2023
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rozwija się "podstępnie", przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów, co utrudnia postawienie diagnozy i efektywne leczenie. Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM pozwalają liczyć na zmianę tej sytuacji na lepsze.
więcej o Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego
Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina. Co to w praktyce oznacza?
22.03.2023
17 marca media obiegła informacja, iż haski trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Co w praktyce oznacza decyzja MTK tłumaczą w swoim artykule dr hab. Brygida Kuźniak i dr hab. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ.
więcej o Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina. Co to w praktyce oznacza?
Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze
13.03.2023
Jakiś czas temu opinię publiczną rozgrzała informacja na temat rychłego wprowadzenia na rynek produktów spożywczych na bazie owadów. Ma być to odpowiedź na konieczność zapewnienie pożywienia rosnącej populacji ludzkości. Wszelkie kwestie i wątpliwości związane z żywnością z owadów rozwiewa prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze
"The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ
27.02.2023
Przedstawiamy wstęp do najnowszej publikacji Katedry Bezpieczeństwa Publicznego UJ "The War Must Go On. Dynamika wojny w Ukrainie i jej reperkusje dla bezpieczeństwa Polski" pod redakcją prof. Artura Gruszczaka, kierownika KBN UJ. Książka podsumowuje pierwszy rok pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Artykuły do publikacji przygotowali pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ.
więcej o "The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ
Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji
24.02.2023
Co rok, 23. lutego obchodzony jest Dzień Walki z Depresją, czyli zaburzeniem nastroju, które dotyka coraz więcej osób na świecie. Depresja stała się na tyle poważnym problemem dla zdrowia publicznego, że głównie z jej powodu w 2018 roku WHO do czterech filarów przewlekłych chorób niezakaźnych (non-communicable diseases), będących największym obciążeniem dla zdrowia populacji, dodało filar piąty: zaburzenia psychiczne.
więcej o Dystymia. Uśmiechnięta twarz depresji