Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota

Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota

Wiosną tego roku stowarzyszenie Collegium Invisibile zaprasza wszystkich zainteresowanych do udziału w projekcie Niewidzialne Kolokwia - Wspólnota. Od marca do czerwca Cafe nauka będzie patronowała temu wydarzeniu, którego głównym elementem są debaty popularnonaukowe z udziałem znamienitych gości. Pierwsza debata odbędzie się 31 marca.

Streszczenie

Choć pojęcie „wspólnoty” wskazuje na jeden z kluczowych ideałów kultury zachodniej, jego użycie dalekie jest od jednoznaczności. Łącząc ze sobą przeróżne dyskursy, koncepcje światopoglądowe i systemy wartości, jednocześnie pozostaje w użyciu w różnych, często wykluczających się, kontekstach i odcieniach znaczeniowych. Dla jednych – co ilustruje tradycja starogrecka – „wspólnota” wyklucza spór i różnice w kwestii wartości, podczas gdy inni – na przykład Jean-Luc Nancy – wierzą, że nieuchronnie wiąże się ona z różnorodnością, fragmentarycznością i podziałami; niekiedy mówienie o tym, co „wspólnotowe”, pociąga za sobą obrazy przestrzeni, w których relacje międzyludzkie mają miejsce, innym razem – zwłaszcza w czasie pandemii SARS-CoV-2 i komunikacji ograniczonej do Internetu – dotyka tego, co niewidoczne, wirtualne, zdepersonalizowane. W ramach tegorocznego cyklu Colloquia Invisibilia zamierzamy unaocznić te, jak i wiele innych sensów pojęcia “wspólnota”. Eksplorując historyczne, socjologiczne, filozoficzne i językowe konteksty, a także wykraczając poza nie ku wspólnotom nieantropocentrycznym, tj. społecznościom tworzonym w świecie zwierząt, poszukamy odpowiedzi na pytanie: co nas łączy, a co dzieli?

Opis projektu

Projekt skoncentrowany na zagadnieniu wspólnoty oraz kulturowych, społecznych i politycznych kontekstach powiązanych z tym pojęciem polega na szeregu kompleksowych, wewnętrznie spójnych działań. Centralną składową projektu jest organizacja czterech paneli dyskusyjnych poświęconych różnym aspektom „wspólnoty”, podczas których dwóch do trzech zaproszonych ekspertek/-ów pod kierunkiem osoby prowadzącej spotkanie wskaże najważniejsze kontrowersje i problemy, jak również odpowiadające na nie teorie i modele teoretyczne, które odnoszą się do tej tytułowej idei-pojęcia.

Każdą debatę poprzedzi przygotowanie merytoryczne: uczestnikom zostanie udostępniony tekst naukowy stanowiący wprowadzenie metodologiczne i problemowe do podejmowanej tematyki. Pojęcie “wspólnoty” zostanie sproblematyzowane w dyskusji prowadzonej na platformie Zoom i transmitowanej w mediach społecznościowych Collegium Invisibile, w którą zaangażowani będą eksperci i ekspertki - naukowcy o wieloletnim stażu, pełniący rolę przewodników w kolejnych odsłonach tematycznych cyklu, młodzi badacze, moderujący debatę oraz odbiorcy projektu - szeroka publiczność zainteresowana humanistyką i naukami ścisłymi, włączająca się w ten sposób w aktualne debaty o istotnym znaczeniu społecznym i kulturowym.

Każde z seminariów pozwoli na interakcję zaangażowanych w dyskusję badaczy z publicznością, tworząc przestrzeń na pytania odbiorców i otwierając dyskusję jak najszerszemu gronu uczestników. 

  • finansowanie: MiniGRANTY POB Heritage (edycja III) [H.1.10.2021]
  • kierownik projektu: mgr Paulina Gurgul (Instytut Filozofii UJ)
  • opiekun naukowy projektu: dr hab. prof. UJ Joanna Hańderek (Instytut Filozofii UJ)

Zagnieżdżone portlety Zagnieżdżone portlety

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron