Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

TEKSTY

* INSPIRACJE

* PORADY

* PRZYKŁADY

* DOŚWIADCZENIA

* MOŻLIWOŚCI

 

 

Więcej o nauce?! Dołącz do profilu strony. www NAUKA.uj.edu.pl na Facebooku 

Seria "Przedstawiamy"

Dłuższe artykuły ukazujące się na stronie: www.nauka.uj.edu.pl. Wywiady, opinie i analizy. Do poczytania!

więcej o

Archimedes i media
Fascynująca historia odcyfrowywania starożytnego manuskryptu Archimedesa zaczęła się 29 października 1998 roku, kiedy nieznany nabywca zakupił to dzieło za kwotę 2 200 000 dolarów. To, na co miliony wydał anonimowy zwycięzca licytacji w domu aukcyjnym Christie's, było w chwili transakcji zniszczonym i zapleśniałym zbiorem stronic. Na dodatek książka była palimpsestem. Jak ją odczytać? W tym naukowym dążeniu do wiedzy pewne zadanie spełniły media. więcej o

Centrum nauki dla każdego

Sukces Centrum Nauki Kopernik zainspirował do myślenia o otwarciu podobnych ośrodków w Polsce regionalnej. Czy temu zapałowi towarzyszy dyskusja, z której zrodzą się kształty nowych inwestycji?

więcej o

Ekspedycja EDOM 2015 - blog wyprawy badawczej

We wrześniu i październiku 2015 roku na stronie www.NAUKA.uj.edu.pl publikowaliśmy blog wyprawy archeologicznej w niedostępne góry Jordanii. „Ekspedycja EDOM 2015" to kolejna już naukowa podróż do krainy Edomitów.

więcej o

Futuronauta

Konkurs na najlepsze teksty futurystyczno-naukowe. Ze 130 tekstów nadesłanych na organizowany przez CITTRU konkurs Futuronauta, 33 dostały się do ścisłego finał. Autorzy opowiadają nam w nich o bliskiej i odelgłej przyszłosci opisywanej z punktu widzenia, tego, co już teraz wie o niej NAUKA.

więcej o

Infografika - krótki poradnik

Prezent dla wszystkich sympatyków www.NAUKA.uj.edu.pl – krótki poradnik tworzenia INFOGRAFIK, z pewnością przydatny w promocji własnych osiągnięć, projektów i badań. Pobierzcie, zamieszczajcie na swoich stronach i wykorzystujcie!

więcej o

Jak przebić się z nauką do mediów?

Dziennikarze nie interesują się pozytywnymi aspektami pracy naukowców – ich odkryciami i osiągnięciami. Prawdopodobnie większość z przedstawicieli polskiego środowiska naukowego podziela powyższy pogląd. Moim celem jest przekonanie państwa jak bardzo jest on błędny.

więcej o

Jak sprzedać potrójne DNA?

Świat komercyjnej promocji zasadniczo różni się od świata nauki. Jednak refleksje wynikające z obserwacji współczesnej reklamy mogą okazać się pouczające także dla promowania wiedzy.

więcej o

Między nauką a fantastyką, albo romans badacza z przyszłością

Jesteśmy podobni. Zaryzykuję nawet twierdzenie, że jesteśmy jednej krwi – naukowcy i fantaści, odkrywcy i twórcy. Nauka i fantastyka przyciągają ten sam typ umysłów. Ludzi, których fascynują konstrukcje, pomysły, szczegóły i granice niemożliwego. Czytelnik fantastyki lub pisarz fantasta jest w gruncie rzeczy badaczem na wakacjach.

więcej o

NIMB

Czasopismo, którego profil tak określali jego twórcy "To NAUKA zajmuje w NIMBie czołowe miejsce. To jej rozwojowi są podporządkowane teksty dotyczące innowacyjności, promocji i popularyzacji wiedzy, komunikacji internetowej itp. Te elementy (nie pomijając oczywiście samych badań i dydaktyki) tworzą zręby nowoczesnej nauki, a NIMB – taką mamy nadzieję - stał się centrum informacji i inspiracji dla rozwoju naukowych karier.

NIMB ukazywał się do roku 2013.

więcej o

Powieść SF jako eksperyment

Do pewnego stopnia dwie sfery działalności człowieka – naukowa i literacka – są podobne. Wszak obie odkrywają tajemnice otaczającej nas rzeczywistości. I choć posługują się odmiennymi narzędziami, to jednak możliwość ich współdziałania istnieje.

więcej o

„Zabronione – dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców

Ochrona prawna dzieł naukowych, kwestie współautorstwa, ochrona wyników badań, możliwości korzystania z materiałów internetowych – o te i wiele innych zagadnień pytaliście dr Krzysztofa Felchnera z Katedry Prawa Własności Intelektualnej UJ. Zarówno naukowców, jak i doktorantów oraz studentów zachęcamy do studiowania odpowiedzi, które rozwieją wątpliwości.  

więcej o