Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

uj-popular-articles uj-popular-articles

Popularne artykuły

Raz jeszcze: Czy uda się uratować jesion wyniosły?

Raz jeszcze: Czy uda się uratować jesion wyniosły?

W wielu krajach Europy obserwuje się intensywne zamieranie jesionu wyniosłego, który jest ważnym siedliskiem wielu gatunków dzikich zwierząt. Co można zrobić i jak ratować te drzewa? Odpowiedzi udzielają badacze z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego.
Liczba wyświetleń : 11445
O sytuacji osób zmuszonych do koczowania na granicy Polski i Białorusi [KOMENTARZ]

O sytuacji osób zmuszonych do koczowania na granicy Polski i Białorusi [KOMENTARZ]

Badacze z Instytutu Nauk o Zdrowiu UJ CM komentują działania związane z sytuacją grupy uchodźców znajdujących się na granicy Polski i Białorusi, odwołując się do podstawowych filarów oraz odpowiedzialności zdrowia publicznego.
Liczba wyświetleń : 10999
Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

Obecna sytuacja w Afganistanie, a w szczególności upadek Kabulu, ucieczka władz afgańskich oraz ewakuacja ambasady USA, rodzą u starszych czytelników skojarzenia z wydarzeniami z Sajgonu z 1975 roku. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami obecnej przegranej supermocarstwa i nad jej wpływem na sytuację międzynarodową. O szczegółach pisze dr hab. Aleksander Głogowski, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
Liczba wyświetleń : 10429
Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

W pierwszej połowie sierpnia tego roku ukazał się kolejny, szósty już raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który analizuje podstawy toczących się zmian klimatu w oparciu o setki badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze ustalenia oraz postulaty zawarte w treści raportu komentuje prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
Liczba wyświetleń : 8312
Kryształy czasowe podbijają świat nauki

Kryształy czasowe podbijają świat nauki

Jakiś czas temu firma Google skonstruowała pierwszy dyskretny kryształ czasowy w komputerze kwantowym, tym samym otwierając kolejne możliwości badań nieznanych nam obszarów fizyki. O tym, jak nowa kwantowa faza materii odkryta przez polskiego naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija świat nauki piszą badacze z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
Liczba wyświetleń : 6910
Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach - decyzja parlamentu PE

Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach - decyzja parlamentu PE

16 września Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie przyspieszenia działań mających na celu zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych. Kwestię tę komentuje prof. dr hab. Alicja Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ, członkini Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach.
Liczba wyświetleń : 5079
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Liczba wyświetleń : 3011
Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych

Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych

Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Syukuro Manabe, Klausowi Hasselmannowi i Giorgio Parisiemu za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz z Wydziału Geografii i Geologii.
Liczba wyświetleń : 3008
Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów

Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów

Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Benjaminowi Listowi i Davidowi W.C. MacMillanowi za opracowanie niezwykłego narzędzia do budowy cząsteczek, czyli organokatalizy. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy badaczy z Wydziału Chemii UJ.
Liczba wyświetleń : 2937
Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Tomasza Brzozowskiego z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM oraz prof. Agatę Ptak-Belowską z Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej UJ CM.
Liczba wyświetleń : 2763