Widok zawartości stron
Nauki medyczne
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Nauki medyczne
uj przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo
22.07.2022
Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda stworzyli zespół składający się z ponad 40 badaczy, który zebrał 1615 nagrań ludzkiej mowy i śpiewu z 21 społeczności zamieszkujących sześć kontynentów. W zespole tym znalazła się również prof. Grażyna Jasieńska i dr Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJCM. O wynikach badań pisze dr Andrzej Galbarczyk z Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Jak mówimy i śpiewamy do dzieci? Na całym świecie tak samo
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
O zgrozo fruktozo! Czyli o cukrze (nie tylko owocowym) w detalach
18.05.2022
W ciągu ostatnich lat średnie spożycie przetworzonego cukru, który obecnie znajduje się w ogromnej ilości produktów spożywczych, wzrosło w Polsce bardzo znacząco. O konsekwencjach takiego stanu rzeczy oraz o możliwych alternatywach pisze mgr inż. Urszula Zwierczyk z Zakładu Zdrowia i e-Zdrowia Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o O zgrozo fruktozo! Czyli o cukrze (nie tylko owocowym) w detalach
przedstawiamy nauki medyczne mobilna
Jak mózg kontroluje miażdżycę?
28.04.2022
Międzynarodowy zespół autorów zrzeszonych w projekcie ERA-Net-CVD PLAQUEFIGHT zaprezentował w jaki sposób mózg może regulować procesy zachodzące w naczyniach krwionośnych rozwijających zwężenia miażdżycowe. O postępach w tej dziedzinie pisze prof. Dr hab. Tomasz Guzik z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Jak mózg kontroluje miażdżycę?
przedstawiamy nauki medyczne humanistyka i nauki społeczne mobilna
Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
12.04.2022
W jaki sposób odpowiednio generalizować wyniki i analizować dane tak, aby uchronić je przed rozprzestrzenianiem dezinformacji? Jak nie wpaść w pułapkę statystycznych uogólnień? Czym jest skąpstwo poznawcze? Zapraszamy do lektury tekstu mgr Karoliny Koziary z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
nauki medyczne mobilna wydarzenia
Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19
01.03.2022
Kolejna edycja Tygodnia Mózgu przed nami. Już od 14 marca, przez cały tydzień, będziemy rozmawiali o neurobiologicznych aspektach COVID-19. Młodszych uczestników zapraszamy do udziału w Dniu Mózgu 16 marca. W tym roku również Wydział Filozoficzny oraz nowopowstałe Centrum Badań Mózgu UJ przygotowali swoje wydarzenia. Transmisja wykładów na Facebooku Cafe Nauka, YouTubie UJ, stronie Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika i Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN.
więcej o Tydzień Mózgu 2022 | Neurobiologiczne aspekty COVID-19