Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nauki medyczne

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.

Tydzień Mózgu 2021

Organizatorami wydarzenia są: 

  • Polskie Towarzystwo Przyrodników im. Kopernika,
  • Uniwersytet Jagielloński,
  • Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie.

Wykłady odbędą się w formule online; będą dostępne na YouTubowym koncie Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Facebooku Cafe Nauka. Zapraszamy na wydarzenie na Facebooku Cafe Nauka. Transmisja wykładów rozpoczynać się będzie o godz. 17:00.

Wszystkie wykłady wygłoszone w ramach Tygodnia Mózgu 2021 dostępne są pod tym linkiem

Projekt dofinansowany ze środku Urzędu Miasta Krakowa. 

Program wydarzenia

15 marca (poniedziałek): wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Tokarskiego z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Wpływ nowych technologii przekazu informacji na rozwój mózgu - nowy wspaniały świat"

16 marca (wtorek): wykład dr. Mateusza Hohola z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Mózg matematyczny: Jak działa? Dlaczego czasem zawodzi? Jak go wspierać?"

17 marca (środa): wykład online prof. dr. hab. Krzysztofa Turlejskiego z Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego pt. "Noworodek noworodkowi nierówny. Jak czas wyklucia się u ptaków i porodu u ssaków jest skorelowany z etapem rozwoju układu nerwowego potomstwa?”

18 marca (czwartek): wykład online prof. dr. hab. Jacka Jaworskiego z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie pt. "Rapamycyna – skarb neurobiologów z Wyspy Wielkanocnej”

19 marca (piątek): wykład online prof. dr. hab. Ewy Sikory z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN w Warszawie pt. "Czy starzenie mózgu jest nieodwracalne?"

20 marca (sobota): wykład online dr. hab. Katarzyny Kutery z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja PAN w Krakowie pt. "Astrocyty – gwiazdy pod sklepieniem czaszki. W czym są wyjątkowe i jak pomagają chronić mózg”

Dzień Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych

Dzień Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych pod hasłem "Co się kryje w makówkach i konopiach". Dnia 16 marca 2021, od godz. 10.00. W ramach Dnia Mózgu 2021 dla młodzieży odbędą się dwa wykłady, już tradycyjnie przygotowane przez naukowców z Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie.

Linki do wykładów będą zamieszczone na stronie internetowej Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika
https://ptpk.org/tydzien_mozgu.html, - wykłady będą transmitowane w postaci plików video przez kanał YouTube Instytutu Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie http://if-pan.krakow.pl/pl/.

Program Dnia Mózgu 2021 dla uczniów szkół podstawowych:

1. Dr Agnieszka Zelek-Molik, Zakład Biochemii Mózgu, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie "Uzależnienie opioidowe czyli kiedy opiaty przestają być darem",

2. Prof. dr hab. Katarzyna Starowicz-Bubak i mgr Jakub Mlost Zakład Neurochemii, Instytut Farmakologii im. Jerzego Maja Polskiej Akademii Nauk w Krakowie „Marihuana: koniec tabu”.