Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

14.08.2019
Liczba ludności Ziemi, szacowana obecnie na 7,6 miliardów stale wzrasta, co oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jest to temat niezmiernie ważny, ale i nader kontrowersyjny, także ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego związane z produkcją żywności. Czy w obliczu dynamicznie postępujących zmian grozi nam kryzys żywnościowy?
więcej o Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

Śmierć książki? Nic bardziej mylnego

31.07.2019
Raport „Stan czytelnictwa w Polsce w 2018” Biblioteki Narodowej wskazuje, iż 37% respondentów zadeklarowało, że czytało przynajmniej jedną książkę w poprzednim roku. Czy na podstawie tej jednej informacji możemy wysuwać wnioski, iż Polacy nie lubią czytać książek? A co z audiobookami, ebookami i tweetami? Czy one również wchodzą w zakres tej statystyki? O stanie polskiego czytelnictwa rozmawiamy z dr. Piotrem Lechowskim z Instytutu Studiów Informacyjnych UJ.
więcej o Śmierć książki? Nic bardziej mylnego

Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

28.06.2019
20 czerwca obchodzony był Światowy Dzień Uchodźcy. Ostatnie szacunki z końca 2018 roku wykazują, że problem wynikający z konieczności opuszczenia swojego miejsca zamieszkania i kraju dotyczy ponad 70 milionów ludzi na całym świecie. O swoich doświadczeniach z pracy wolontariackiej na rzecz dzieci w obozie dla uchodźców z Syrii w kontekście wyzwań dla zdrowia publicznego dzieli się Anita Zalisz, studentka Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Kryzys uchodźczy jako wyzwanie dla zdrowia publicznego

Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

30.05.2019
Jak nauczyć maszynę empatii? Jak wskazać robotowi, co jest dobre, a co złe? Jakie dylematy moralne stoją przed twórcami, którzy od kilkudziesięciu lat pracują nad technologią sztucznej inteligencji? O tym rozmawiamy z dr Błażejem Sajdukiem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

Dwujęzyczność – problem czy błogosławieństwo? [LangUsta cz. 2]

20.05.2019
Poznawanie świata wiąże się nie tylko z przyswajaniem nowej kultury i zachowań społecznych, ale i z możliwością (lub koniecznością) nauki języków obcych. O tym, jak dwujęzyczność, w dzisiejszych czasach niemal tak powszechna, jak posiadanie prawa jazdy, wpływa na nasze zachowanie, komunikację, a nawet zdrowie opowiada Joanna Durlik z Zakładu Psychologii Eksperymentalnej IPS UJ.
więcej o Dwujęzyczność – problem czy błogosławieństwo? [LangUsta cz. 2]

Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

26.04.2019
Czwarta edycja konkursu „Mądra Książka Roku” znalazła swój finał w trakcie gali, która odbyła się w Auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w czwartek, 25 kwietnia. Tym razem główną nagrodę otrzymała książka „Mikrobiom” autorstwa Eda Yonga. Z kolei w kategorii dla dzieci, nagrodę otrzymała ksiązka „Zwierzęta, które zniknęły. Atlas stworzeń wymarłych”, której autorami są Katarzyna Gładysz, Paweł Łaczek, Nikola Kucharska i Joanna Wajs.
więcej o Gala finałowa konkursu "Mądra Książka Roku 2018"

O tym, jak mózg krojąc słowa, przyswaja nowy język [LangUsta cz. I]

12.04.2019
Jak to jest z nauką języków obcych? Dlaczego niektórym przychodzi z łatwością sprawiającą, że po niedługim czasie mogą wygłaszać przemówienia w imię wolności słowa w Hyde Parku, a inni po latach mozolnego wkuwania, wspinając się na wyżyny swoich możliwości, są w stanie jedynie zaanonsować "My name is Jacek"? Z czego wynikają zdolności do uczenia się obcych języków? Czy da się je właściwie wypracować?
więcej o O tym, jak mózg krojąc słowa, przyswaja nowy język [LangUsta cz. I]

Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie

20.03.2019
W dobie mediów społecznościowych, baniek informacyjnych i silnej polaryzacji społecznej coraz większą rolę w kształtowaniu opinii odgrywają fake newsy. Czy ich źródeł można doszukiwać się w tym, że człowiek jest istotą społeczną i stadną? O plotkowaniu i fałszywych informacjach pisze dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Fake news, czyli plotka w wirtualnym świecie