Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

25.11.2021
Zespół badawczy złożony z studentów i studentek Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ, przygotował raport dotyczący Gminnego Standardu Wychodzenia z Bezdomności (GSWB)– projektu realizowanego w latach 2009-2014 mającego na celu zwiększenie skuteczności walki z bezdomnością w Polsce. Nad całością prac czuwał dr Maksymilian Galon z INPiSM UJ.
więcej o Analiza modelu Gminny Standard Wychodzenia z Bezdomności - omówienie wyników badań
Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla

11.10.2021
W piątek, 8 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Uhonorowani zostali przedstawiciele świata mediów - filipińska dziennikarka Maria Ressa i redaktor naczelny niezależnej rosyjskiej „Nowej Gazety" Dmitrij Muratow za „ich wysiłki na rzecz ochrony wolności słowa, która jest podstawą demokracji i trwałego pokoju". Decyzję Norweskiego Komitetu Noblowskiego komentują pracownicy Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej UJ.
więcej o Dziennikarze laureatami Pokojowej Nagrody Nobla
Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla

07.10.2021
Nagroda Nobla w dziedzinie literatury trafiła w ręce Abdulrazaka Gurnah, pisarza z Tanzanii, który skupia się na losach współczesnych uchodźców i imigrantów. O laureacie i jego twórczości piszą dla nas naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Abdulrazak Gurnah laureatem literackiej Nagrody Nobla
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

17.08.2021
Obecna sytuacja w Afganistanie, a w szczególności upadek Kabulu, ucieczka władz afgańskich oraz ewakuacja ambasady USA, rodzą u starszych czytelników skojarzenia z wydarzeniami z Sajgonu z 1975 roku. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami obecnej przegranej supermocarstwa i nad jej wpływem na sytuację międzynarodową. O szczegółach pisze dr hab. Aleksander Głogowski, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]
Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

21.05.2021
W czwartek, 20 maja, w trakcie Festival Copernicus, odbyła się szósta gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku. Dwie główne nagrody powędrowały do autorów książek "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty.
więcej o Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!
Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy
Mądra Książka Roku 2020

11.02.2021
Szósta edycja konkursu "Mądra Książka Roku" zbliża się wielkimi krokami. Już po raz kolejny współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2020.
więcej o Mądra Książka Roku 2020