Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana

10.10.2022
W piątek, 7 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatami zostali białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i dwie organizacje broniące praw człowieka — rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie tej nagrody komentują prof. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana
Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux

06.10.2022
W czwartkowe popołudnie poznaliśmy laureatkę tegorocznej Literackiej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka przyznała nagrodę francuskiej pisarce Annie Ernaux. Decyzję Akademii komentują dla nas dr hab. Robert Kusek, prof. UJ, z Ośrodka Transnarodowych Badań Literackich i prof. dr hab. Wacław Rapak, dyrektor Instytutu Filologii Romańskiej Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Literacka Nagroda Nobla dla Annie Ernaux
Tydzień Noblowski 2022 - komentarze

03.10.2022
Trwa Tydzień Noblowski 2022. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2022 - komentarze
Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ

01.10.2022
Po dwuletniej przerwie Małopolska Noc Naukowców wróciła na Uniwersytet Jagielloński. W ostatni piątek września uniwersyteckie sale wykładowe i laboratoria zapełniły się dziećmi i młodzieżą.
więcej o Świat nauki uchyla rąbka tajemnicy. Małopolska Noc Naukowców wróciła na UJ
Fala protestów w Iranie

29.09.2022
W Iranie od niemal dwóch tygodni mają miejsce protesty społeczne. O ich źródłach i przebiegu pisze dr Karolina Rakowiecka-Asgari z Zakładu Iranistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Fala protestów w Iranie
Działalność Elżbiety II [komentarz]

09.09.2022
Wczoraj w zamku Balmoral, swej szkockiej rezydencji, zmarła brytyjska królowa Elżbieta II. Monarchini dożyła 96 lat w stosunkowo dobrym zdrowiu, ciesząc się powszechnym szacunkiem nie tylko w Zjednoczonym Królestwie, ale i poza jego granicami. Panowała najdłużej ze wszystkich dotychczasowych władców brytyjskich. Działalność Elżbiety II podsumowuje dr Izabela Curyłło-Klag z Instytutu Filologii Angielskiej UJ.
więcej o Działalność Elżbiety II [komentarz]
Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania

10.06.2022
Od roku akademickiego 2022/2023 Wydział Polonistyki UJ zaprasza na nowy kierunek studiów. Twórcze pisanie to propozycja dla tych, których pociąga kreatywne posługiwanie się literackim językiem polskim, pisanie tekstów artystycznych i użytkowych o charakterze estetycznym. O tym pisze w swoim artykule dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ z Katedry Kultury Literackiej Pogranicza.
więcej o Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie.  Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA

31.05.2022
Rozmowa z rosyjskimi emigrantami: Iriną Oskolską (historykiem rosyjskiej Cerkwii, malarką) i prof. Aleksiejem Oskolskim (botanikiem, filozofem, wykładowcą Uniwersytetu w Johannesburgu). Rozmawiała dr Marta Lechowska z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie. Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA