Wyniki sortowane według etykiety: humanistyka i nauki społeczne

Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania

10.06.2022
Od roku akademickiego 2022/2023 Wydział Polonistyki UJ zaprasza na nowy kierunek studiów. Twórcze pisanie to propozycja dla tych, których pociąga kreatywne posługiwanie się literackim językiem polskim, pisanie tekstów artystycznych i użytkowych o charakterze estetycznym. O tym pisze w swoim artykule dr hab. Krzysztof Zajas, prof. UJ z Katedry Kultury Literackiej Pogranicza.
więcej o Aerodynamika Pegaza, czyli jak uczyć pisania
Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie.  Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA

31.05.2022
Rozmowa z rosyjskimi emigrantami: Iriną Oskolską (historykiem rosyjskiej Cerkwii, malarką) i prof. Aleksiejem Oskolskim (botanikiem, filozofem, wykładowcą Uniwersytetu w Johannesburgu). Rozmawiała dr Marta Lechowska z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Wstyd, imperium, resentyment. Społeczeństwo rosyjskie a wojna w Ukrainie. Dr Marta Lechowska w rozmowie z rosyjskimi emigrantami w RPA
Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"

26.05.2022
To nie jest łatwa lektura, choć jednocześnie – za sprawą autora – jest lekturą przyjemną. Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny z Wydziału Biologii UJ, w swoim reportażu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne, opowiada o swojej podróży do Australii. Świat płonie, a my zdajemy się tego nie dostrzegać.
więcej o Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"

25.05.2022
Książka autorstwa ponad dwudziestu ekspertów rozmaitych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, w tym badaczy zrzeszonych w Radzie Klimatycznej UJ, poruszająca różne aspekty kryzysu klimatyczno-ekologicznego jest już dostępna dla każdego zainteresowanego.
więcej o „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk”
Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

26.04.2022
Zapraszamy do lektury analizy dr. hab. Andrzeja Dudka kierownika Zakładu Antropologii Kultury Rosyjskiej UJ, o reakcji różnych środowisk w Rosji (artystycznych, naukowych, religijnych, biznesowych) na agresję Rosji na Ukrainę w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.
więcej o Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Czy statystyka rzeczywiście kłamie?

12.04.2022
W jaki sposób odpowiednio generalizować wyniki i analizować dane tak, aby uchronić je przed rozprzestrzenianiem dezinformacji? Jak nie wpaść w pułapkę statystycznych uogólnień? Czym jest skąpstwo poznawcze? Zapraszamy do lektury tekstu mgr Karoliny Koziary z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
Orbán po raz piąty

08.04.2022
Viktor Orbán, stojący na czele węgierskiego Fideszu, po raz piąty, a czwarty z rzędu, wygrał wybory parlamentarne na Węgrzech. Węgierskie wybory analizuje dla nas dr hab. Tadeusz Kopys z Zakładu Polityki i Kultury Krajów Śródziemnomorskich UJ.
więcej o Orbán po raz piąty
Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych

06.04.2022
W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących zbrodni dokonywanych przez wojska rosyjskiej na terenie Ukrainy, przedstawiamy analizę dr. hab. Marcina Marcinka z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, który pisze o prawnej klasyfikacji zbrodni w prawie międzynarodowym.
więcej o Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych