Wyniki sortowane według etykiety: video

Jak stworzyć sobie państwo – na Ziemi lub w kosmosie? [video]

04.07.2018
Wśród wielu wydarzeń politycznych i społecznych, a przede wszystkim w obliczu piłkarskich mistrzostw, bez większego echa przeszła wiadomość o „narodzinach” państwa Asgardia. A przecież to nie byle jaki kraj! To państwo, które istnieje w kosmosie!
więcej o Jak stworzyć sobie państwo – na Ziemi lub w kosmosie? [video]

Naukowe oblicze futbolu

18.06.2018
Czym jest mecz dla matematyka? „Pojedynczym podziałem przedziału jednostkowego na zbiory równej miary”. Czym jest mecz dla kibica? Ni mniej ni więcej tylko (aż) starciem dobra ze złem. Jak porównać te dwie nieprzystające do siebie materie?
więcej o Naukowe oblicze futbolu

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?

12.06.2018
6 czerwca 2018 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim miało miejsce spotkanie dotyczące coraz bardziej popularnych poglądów, że niby jeszcze przed czasami dynastii piastowskiej istniało potężne „Imperium Lechitów”. Czy w ogóle taki temat, bliższy fantasy niż nauce, powinien być podejmowany w murach uczelni?
więcej o Dlaczego powinniśmy rozmawiać o (pseudo)teoriach „Wielkiej Lechii”?

Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]

24.04.2018
Nowe wyspy powstające w Arktyce są ewidentnym znakiem zmian klimatycznych, które dotykają północne obszary naszej planety. Badaniem tych, istotnych w skali globu, procesów zajmują się geografowie z UJ.
więcej o Zmiany klimatu tworzą nowe wyspy [video]

10.04.2018
Dwa spotkania z prof. Normanem Daviesem - jego wykład 6 kwietnia 2018 roku i wywiad dla Cafe Nauka i www.NAUKA.uj.edu.pl, który odbył się dzień później – pozwoliły bliżej poznać poglądy oksfordzko-krakowskiego historyka. Nie tylko te dotyczące poszczególnych wydarzeń w dziejach, ale i te skupiające się na różnych ponadczasowych fenomenach, które kształtowały i kształtują świat.
więcej o Historia, książki, internet i patriotyzm – spotkania z prof. Normanem Daviesem [video]

Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

04.12.2017
Szczepionkowa Cafe Nauka Extra za nami. Nie byliście? A może chcecie jeszcze raz zobaczyć całość lub fragmenty? Nic straconego, znajdziecie je w tym artykule.
więcej o Cafe Nauka Extra. Filmy ze spotkania o szczepieniach

Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

26.10.2017
23 października 2017 roku Uniwersytet Jagielloński gościł filozofa i badacza umysłu – prof. Daniela Dennetta. Jego wykład „Od bakterii do Bacha i z powrotem”, wygłoszony w ramach projektu Wielkie Pytania - przyciągnął rzesze słuchaczy. Dlaczego to właśnie Dennett wzbudził tak duże zainteresowanie?
więcej o Daniel Dennett. Jak pogodzić naukowy i potoczny obraz świata? [video]

19.05.2017
Dzięki technologii opracowanej przez Jana Witowskiego, studenta Collegium Medicum UJ, już wkrótce skomplikowane operacje narządów wewnętrznych będę dużo łatwiejsze dla lekarzy.
więcej o Druk 3D rewolucjonizuje medycynę. Przykładem model wątroby stworzony na UJ [video]