Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Nobel 2019 z chemii - baterie, bez których nie byłoby dzisiejszej technologii

10.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano trzem profesorom - Stanley’owi Whittinghamowi, Johnowi Goodenoughowi i Akira Yoshino. Uhonorowani zostali oni za odkrycie baterii litowo-jonowych - fundamentu dzisiejszej technologii. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Marcina Molendę z Zakładu Technologii Chemicznej UJ.
więcej o Nobel 2019 z chemii - baterie, bez których nie byłoby dzisiejszej technologii

Nobel 2019 z fizyki - nowa planeta

09.10.2019
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Jamesowi Peeblesowi za odkrycia z zakresu kosmologii fizycznej oraz Michelowi Mayorowi i Diderowi Queloz za odkrycie nowej planety okrążającej gwiazdę podobną do Słońca. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy dr. hab. Sebastiana Szybkę z Zakładu Astrofizyki Relatywistycznej i Kosmologii UJ.
więcej o Nobel 2019 z fizyki - nowa planeta

Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

09.10.2019
Trwa Tydzień Noblowski 2019. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2019 - komentarze

Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?

12.09.2019
W ostatnich dniach opublikowane zostały najnowsze wyniki eksperymentu GERDA, którego celem jest poszukiwanie odpowiedzi na fundamentalne pytania fizyki cząstek elementarnych. Międzynarodowy projekt angażuje naukowców z 16 europejskich jednostek badawczych, w tym również grupę z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy najnowsze osiągnięcia przybliżają nas do poznania prawdy o początkach Wszechświata?
więcej o Dlaczego świat zbudowany jest z materii, a nie z antymaterii?

Uff, jak gorąco!

06.08.2019
W czerwcu tego roku Polskę nawiedziła fala afrykańskich upałów. Naukowcy przekonują, że globalne ocieplenie powoli zaczyna zbierać swoje żniwa. O zmianach klimatycznych i rekordowo ciepłym miesiącu w polskich miastach pisze dla nas dr hab. Agnieszka Wypych, prof. UJ z Zakładu Klimatologii UJ.
więcej o Uff, jak gorąco!

KRAKsat, czyli satelita z Krakowa

05.07.2019
W środę (3.07.2019) na orbitę ziemską trafił KRAKsat, sztuczny satelita skonstruowany przez grupę studentów z dwóch krakowskich uczelni - Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytetu Jagiellońskiego - oraz wrocławską firmę SatRevolution. Jaki cel przyświecał żakom pracującym dniami i nocami nad niewielkim stalowym pudełkiem i do czego może nas doprowadzić ta misja?
więcej o KRAKsat, czyli satelita z Krakowa

Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

30.05.2019
Jak nauczyć maszynę empatii? Jak wskazać robotowi, co jest dobre, a co złe? Jakie dylematy moralne stoją przed twórcami, którzy od kilkudziesięciu lat pracują nad technologią sztucznej inteligencji? O tym rozmawiamy z dr Błażejem Sajdukiem z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Ewolucja czy rewolucja? Sztuczna inteligencja puka do drzwi

Nowa mapa nieba

19.02.2019
Międzynarodowy zespół złożony z ponad 200 astronomów z 18 krajów opublikował dane z pierwszej fazy nowego, wielkiego radiowego przeglądu nieba o niespotykanej dotychczas czułości – realizowane¬go przy pomocy interferometru LOFAR, The LOw Frequency ARray. Opublikowane mapy nieba radiowego ukazują setki tysięcy dotychczas nieznanych galaktyk, rzucając nowe światło na wiele problemów współczesnej astrofizyki, takie jak m.in. fizyka czarnych dziur, czy ewolucja gromad galaktyk. No¬wym rezultatom poświęcone zostanie specjalne wydanie czasopisma naukowego Astronomy & Astrophysics, w którym znajdzie się dwadzieścia sześć artykułów opisujących nowy przegląd i jego pierwsze rezultaty.
więcej o Nowa mapa nieba