Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Chrząszcz brzmi w trzcinie

09.01.2019
Ziemia jest zdominowana przez człowieka, którego działalność przyczynia się do gwałtownego spadku unikalnej różnorodności życia na planecie. Jednak gdyby ustawić wszystkie skatalogowane istoty na ziemi w jednym rzędzie, to co czwartą z nich byłby… chrząszcz! Co jest więc przyczyną tego, że tak znaczącą część istot naszego Globu stanowią te niewielkie owady? O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy dr. hab. Stanisława Knutelskiego z Zakładu Entomologii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych na Wydziale Biologii UJ.
więcej o Chrząszcz brzmi w trzcinie

Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

27.12.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. Warto do nich wrócić - szczególnie do tych zapomnianych.
więcej o Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

19.12.2018
O tym, że sen jest ważny dla zdrowia człowieka wiemy intuicyjnie. Nierzadko mogliśmy odczuć na własnej skórze rezultaty niedospania – gorsza koncentracja, wolniejszy czas reakcji czy uczucie niemożności podjęcia intensywniejszych aktywności – to tylko niektóre skutki sennych niedoborów. Obecne dane szacunkowe wskazują na to, że chroniczny niedobór snu to problem co czwartego Polaka. Okazuje się również, że – paradoksalnie – niedosypianie przyczynia się do zaburzania okresów odpoczynku.
więcej o Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

COP24 - szczyt szczytów

14.12.2018
Dzisiaj, 14 grudnia, kończy się trwający od 2 grudnia szczyt klimatyczny. Poprzedni odbywał się w Paryżu – obecny trwa w stolicy województwa śląskiego, Katowicach. O komentarz w sprawie zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach, poprosiliśmy dr hab. Agnieszkę Wypych z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o COP24 - szczyt szczytów

Człowiek GMO

04.12.2018
Kiedy w 1996 roku udało się po raz pierwszy w historii sklonować słynną owcę Dolly, można było spodziewać się, że kwestią czasu będzie rozpoczęcie przez naukowców prób genetycznych na ludzkich organizmach. Kilka dni temu świat obiegła informacja o dokonaniach chińskich badaczy w tej materii. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. dr hab. Jana Hartmana z Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ.
więcej o Człowiek GMO

Klinika Papieru

21.11.2018
Klinika Papieru to specjalna przychodnia, w której przyjmowane są „chorujące” książki. Działa przy Bibliotece Jagiellońskiej jako specjalistyczna pracownia, ratując wiele starych woluminów, a tym samym przedłużając ich żywotność o kolejne setki lat.
więcej o Klinika Papieru

Nagroda za inżynierię białek

04.10.2018
Znamy laureatów tegorocznej Nagrody Nobla z dziedziny chemii. W tym roku nagrodę zdobyli Frances H. Arnold za sterowaną ewolucję enzymów oraz George P. Smith i Sir Gregory P. Winter za rozwój metody wykorzystującej bakteriofagi (czyli wirusy atakujące bakterie) do selekcji białek o określonych własnościach.
więcej o Nagroda za inżynierię białek

Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy

16.08.2018
Halluksy to przypadłość dobrze znana niejednemu z nas. Mimo to wiele osób bagatelizuje pierwsze objawy, które w następstwie przeobrażają się w nieprzyjemną, bolesną i często trudną do zwalczenia deformację stopy.
więcej o Halluksy – czyli jak niszczymy swoje stopy