Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe

Lista artykułów

Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]

Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]

11.10.2023
Polska należy do krajów położonych z dala od obszarów aktywnych sejsmicznie (asejsmicznych). Zagrożenie trzęsieniami ziemi w Polsce jest uważane za nieistotne, dlatego też polskie normy budowlane nie przewidują w ogóle takiego ryzyka. A jednak, wieczorem 9 października 2023 r. mieszkańcy południowej Małopolski i Podkarpacia wyraźnie poczuli kołysanie się ziemi. Incydent ten komentuje prof. Mariusz Kędzierski – dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]
Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara

Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara

10.10.2023
Naukowcy korzystający z obserwatorium H.E.S.S. w Namibii odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z martwej gwiazdy zwanej pulsarem. Energia fotonów tego promieniowania sięga 20 teraelektronowoltów, czyli mniej więcej dziesięć bilionów razy więcej niż energia fotonów światła widzialnego. Jak donosi międzynarodowy zespół w czasopiśmie Nature Astronomy - obserwacja ta jest trudna do pogodzenia z teorią powstawania promieniowania gamma wysokich energii w pulsarach.
więcej o Naukowcy odkryli promieniowanie gamma o rekordowej energii pochodzące z pulsara
Nobel z chemii dla kwantowych kropek

Nobel z chemii dla kwantowych kropek

04.10.2023
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Moungi'emu Bawendiemu, Louisowi Brusowi oraz Alexeiowi Ekimovowi za odkrycie i syntezę kropek kwantowych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Szczepana Zapotocznego z Zakładu Chemii Fizycznej i Elektrochemii Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla kwantowych kropek
Nobel z fizyki trafia do świata fotonów

Nobel z fizyki trafia do świata fotonów

03.10.2023
Tegoroczną Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki przyznano Pierre'owi Agostinowi, Ferencowi Krauszowi i Anne L'Huillier za opracowanie metod eksperymentalnych, które generują attosekundowe impulsy światła przeznaczone do badania dynamiki elektronów w materii. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy prof. Jakuba Zakrzewskiego z Zakładu Optyki Atomowej oraz prof. Jakuba Prauznera-Bechcickiego z Zakładu Fizyki Nanostruktur i Nanotechnologii Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Nobel z fizyki trafia do świata fotonów
Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA

02.10.2023
W poniedziałek 2 października przyznana została Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Instytut Karolinska tym razem doceniła i uhonorowała węgierską biochemiczkę Katalin Karikó oraz amerykańskiego biologa molekularnego Drew Weissmana. Wybór komentują: dr Mieszko Wilk z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, dr hab. Sebastian Glatt oraz dr hab. Przemysław Grudnik z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i prof. dr hab. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA
Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

29.09.2023
Trwa Tydzień Noblowski 2023. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2023 - komentarze
Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana

Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana

28.06.2023
Naukowcy, wśród których znalazł się profesor Stanisław Zoła z Obserwatorium Astronomicznego UJ, nie ustają w badaniach galaktyki aktywnej OJ 287. Wyniki międzynarodowego zespołu badawczego, opisane w najnowszym numerze czasopisma naukowego „Monthly Notices of the Royal Astronomical Society”, przynoszą rewelacyjne informacje dotyczące wykrycia sygnału generowanego przez drugą supermasywną czarną dziurę znajdującą się w centrum tej odległej galaktyki.
więcej o Para czarnych dziur w centrum galaktyki zdemaskowana
Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii

Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii

22.06.2023
Na Uniwersytecie Jagiellońskim opracowano technologie materiałowe magazynowania energii, które pozwolą uniezależnić się od zagranicznych dostawców drogich metali i grafitu potrzebnych do produkcji akumulatorów. Zaproponowane przez naukowców rozwiązania spełniają wymogi zielonej chemii, produkcja niektórych z nich nie pozostawia śladu węglowego, a prototypy akumulatorów wykazują porównywalne lub lepsze parametry od tych obecnie produkowanych.
więcej o Rewolucja w produkcji akumulatorów i magazynów energii