Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia

22.12.2023
Co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? To ważne pytanie staje się szczególnie istotne w ostatnim czasie ze względu na postępujące starzenie się naszego społeczeństwa. Na łamach czasopisma "GeroScience" ukazał się artykuł, w którym interdyscyplinarny zespół badaczy, w skład którego wchodzą również naukowcy z UJ, przedstawił receptę na dłuższe i lepsze życie.
więcej o Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia
Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?

30.11.2023
Depilacja okolic intymnych może wydawać się zabiegiem mającym znaczenie tylko i wyłącznie dla subiektywnego poczucia estetyki. Czy jednak jest tak w istocie? O znaczeniu usuwania włosów łonowych dla naszego zdrowia pisze dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?

02.10.2023
W poniedziałek 2 października przyznana została Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Instytut Karolinska tym razem doceniła i uhonorowała węgierską biochemiczkę Katalin Karikó oraz amerykańskiego biologa molekularnego Drew Weissmana. Wybór komentują: dr Mieszko Wilk z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, dr hab. Sebastian Glatt oraz dr hab. Przemysław Grudnik z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ i prof. dr hab. Marek Sanak z Wydziału Lekarskiego UJ CM.
więcej o Nagroda Nobla za modyfikację cząsteczki mRNA
Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

29.09.2023
Trwa Tydzień Noblowski 2023. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2023 - komentarze
Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?

15.09.2023
O tym jak negatywne konsekwencje dla zdrowia może mieć stres nie trzeba już prawdopodobnie nikogo przekonywać. Coraz więcej badań wskazuje na to, że nasze zdrowie w dorosłości „programowane” jest przez stres, na który byliśmy narażeni w dzieciństwie. Jak jednak wpływa on na reprodukcję kobiet? Zapraszamy do lektury tekstu dr Magdaleny Klimek z Instytut Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Czy stres w dzieciństwie wpływa na przyszłą reprodukcję?
Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?

24.08.2023
Ostatnio uwagę opinii publicznej przykuł fakt pojawienia się na Podkarpaciu licznych zachorowań na chorobę wywołaną przez bakterię Legionella pneumophila. Z czym mamy do czynienia i czy istnieją powody do obaw? Kwestię tę komentują dr Dominika Salamon z Katedry Mikrobiologii Wydziału Lekarskiego UJ CM oraz dr hab. Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Legionelloza – nowa epidemia czy znana już od lat choroba?
Energetyki a zdrowie publiczne

27.07.2023
Wraz z początkiem nowego roku w życie weszły przepisy, na mocy których zakup tzw. energetyków jest zakazany dla osób do 18 roku. Tę decyzję, z perspektywy zdrowia publicznego, komentują dla nas dr Ewa Błaszczyk-Bębenek oraz mgr inż. Urszula Zwierczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Energetyki a zdrowie publiczne

17.05.2023
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rozwija się "podstępnie", przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów, co utrudnia postawienie diagnozy i efektywne leczenie. Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM pozwalają liczyć na zmianę tej sytuacji na lepsze.
więcej o Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego