Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Zanim trafią do apteki

22.10.2020
Postęp w medycynie i dostęp do bezpiecznych leków możliwy jest dzięki badaniom naukowym w biomedycynie. Najpierw substancję testuje się w badaniach przedklinicznych prowadzonych na tkankach, modelach komputerowych i z udziałem zwierząt. Gdy wyniki są obiecujące, przechodzi się do fazy klinicznej, czyli badań z udziałem ludzi. Dopiero po zakończeniu tego etapu – jeśli jego efekty są pozytywne – lek można udostępnić pacjentom jako skuteczną terapię.
więcej o Zanim trafią do apteki

Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?

15.10.2020
Rocznie z powodu chorób układu sercowo-naczyniowego umiera ponad 17 milionów osób. Tym samym, schorzenia kardiologiczne są dzisiaj najpoważniejszą i najczęstszą przyczyną umieralności ludzi na świecie. W Polsce odpowiadają one za ponad 40% wszystkich zgonów. Przy tak ogromnym ryzyku odpowiednie oszacowanie zagrożenia chorobami naczyniowo-sercowymi jest niezmiernie ważne. W ostatnim czasie badacze z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM przyczynili się do dostosowania oceny ryzyka do uwarunkowań występujących w Europie Środkowo-Wschodniej.
więcej o Jak lepiej zapobiegać chorobom serca?

Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C

06.10.2020
Tegoroczna Nagroda Nobla z dziedziny medycyny lub fizjologii przyznano Harvey'owi J. Alterowi, Michael'owi Houghtonowi i Charles'owi M. Rice'owi za odkrycie wirusa zapalenia wątroby typu C. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy badaczy z Collegium Medicum UJ.
więcej o Nobel 2020 z medycyny za odkrycie WZW C

Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

05.10.2020
Trwa Tydzień Noblowski 2020. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. W poniedziałek jest to medycyna lub fizjologia, we wtorek fizyka, w środę chemia, w czwartek literatura. W piątek przyznawana jest Pokojowa Nagroda Nobla. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2020 - komentarze

COVID-19: Potencjał telemonitorowania w długotrwałej obserwacji ozdrowieńców?

29.05.2020
W wielu krajach na świecie są rozwijane i wdrażane aplikacje mobilne do śledzenia osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2 w celu wykrywania kontaktów i zapobiegania szerzeniu się epidemii. Nie powinniśmy jednak zapominać, że na świecie przybywa ozdrowieńców, którzy powinni zostać objęci długotrwałą obserwacją. O współczesnych możliwościach telemonitorowania pisze dr hab. Mariusz Duplaga, prof. UJ z Zakładu Promocji Zdrowia i e-Zdrowia Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o COVID-19: Potencjał telemonitorowania w długotrwałej obserwacji ozdrowieńców?

Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii

02.04.2020
Apel zatroskanych z Instytutu Zdrowia Publicznego (CM UJ w Krakowie), Fundacji Naukowej CASE oraz Rady Konsultacyjnej Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego.
więcej o Co należy zrobić dla systemu ochrony zdrowia w sytuacji pandemii

Sepsa. Co warto o niej wiedzieć? [video]

27.02.2020
Dlaczego sepsa tak często kończy się śmiercią? Jak się ją leczy? Jak można się przed nią uchronić? Prof. UJ dr hab. Tomasz Gosiewski z Zakładu Molekularnej Mikrobiologii Medycznej Katedry Mikrobiologii UJ CM odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące sepsy, która jest dzisiaj jedną z najczęstszych przyczyn umieralności pacjentów na świecie.
więcej o Sepsa. Co warto o niej wiedzieć? [video]

Jak mądrze wydawać pieniądze z NFZ?

21.02.2020
Publiczny pieniądz przekazywany na refundację lekową to temat gorących dyskusji trwających od wielu lat. W jaki sposób można oszacować, że postąpiono „mądrze”, przeznaczając określoną kwotę na dany lek bądź usługę medyczną? O tym, jak działają mechanizmy wydawania pieniędzy na opiekę zdrowotną pisze dr Tomasz Bochenek z Instytutu Zdrowia Publicznego CM UJ.
więcej o Jak mądrze wydawać pieniądze z NFZ?