Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Trudne powroty wędrujących ptaków [Q&A]

08.04.2019
Wiosna, to nie tylko zmiana czasu na letni, przedzierające się przez ostatnie zmarzliny przebiśniegi i wazony wypełnione bukietami z bzów. Wiosna to także „wielkie powroty” naszych ptaków, na które nostalgicznie spoglądali od wielu stuleci nasi rodacy. Dlaczego ptaki migrują do „ciepłych krajów”? Jak dużo tracą i poświęcają? W jaki sposób muszą się przygotować do długiego lotu? Specjalnie dla was przygotowaliśmy małe Q&A o ptasich wędrówkach, w którym pomagał nam dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Trudne powroty wędrujących ptaków [Q&A]

Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?

02.04.2019
Jak wygląda życie społeczne delfinów? W jaki sposób wyrażają one swoje emocje? Czym objawia się ich... kultura osobista? Prof. Vincent Janik z Uniwersytetu w St. Andrews, jeden z najsłynniejszych badaczy języka ssaków morskich, gości w Krakowie w związku ze swoim wystąpieniem "Delfiny, wieloryby i natura języka" (02.04.2019). Nie przepuściliśmy takiej okazji i zadaliśmy profesorowi kilka pytań uchylając rąbka tajemnicy fascynującego świata jego badań.
więcej o Nauka języka morskich ssaków, czyli co delfin miał na myśli?

28.03.2019
Przez kilka milionów lat ewolucji człowieka aktywność fizyczna była ściśle związana z jego łowiecko-zbierackim trybem życia, przyczyniającym się do rozwoju mózgu i możliwości poznawczych. W efekcie rosła jego energochłonność, wymuszająca z kolei coraz więcej ruchu. Współczesne obserwacje neurobiologiczne potwierdzają te zależności – aktywność fizyczna powoduje stymulację siły połączeń międzyneuronalnych, tworzenie się nowych synaps i powstawanie nowych neuronów. Prezentujemy wam dzisiaj skrót wykładu prof. Filipa Rybakowskiego z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, który odbył się w ramach Tygodnia Mózgu 2019.
więcej o Ćwiczenie mózgu na siłowni, czyli jak aktywność fizyczna wpływa na neuroplastyczność

Dlaczego natura stroni od kwadratów?

06.03.2019
Friedensreich Hundertwasser, słynny austriacki artysta powiedział kiedyś, że "prosta linia, to efekt tchórzliwego rysowania od linijki; to linia, która nie występuje w przyrodzie". Jednak czy zdolność (a raczej brak zdolności) natury do formowania się w regularne kształty, takie jak np. kwadraty, może wynikać tylko i wyłącznie z aspektów estetycznych? O naturalnej geometrii opowiada dr Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ.
więcej o Dlaczego natura stroni od kwadratów?

Tydzień mózgu 2019. Dopalacze, hakowanie mózgu, jad zwierząt i wiele więcej!

01.03.2019
Od poniedziałku 11 marca, przez cały tydzień, uniwersyteckie Auditorium Maximum będzie przestrzenią wykładów i dyskusji dotyczących najważniejszego organu w naszym ciele. Zapraszamy na Tydzień Mózgu 2019!
więcej o Tydzień mózgu 2019. Dopalacze, hakowanie mózgu, jad zwierząt i wiele więcej!

Zielenieją, ale nie z zazdrości

19.02.2019
Wszyscy jesteśmy odkrywcami, pragnienie eksploracji popycha nas do zdobywania najwyższych szczytów, a nawet ku poznawaniu tajemnic odległych gwiazd i krańców wszechświata. Tymczasem niezgłębione sekrety wciąż skrywają się na zwykłym, przydomowym trawniku. Kosmos pod naszymi stopami próbuje zrozumieć grupa badaczy z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ, których praca skupia się wokół poznania odpowiedzi na pozornie prozaiczne pytanie – jak zielenieją rośliny.
więcej o Zielenieją, ale nie z zazdrości

Chrząszcz brzmi w trzcinie

09.01.2019
Ziemia jest zdominowana przez człowieka, którego działalność przyczynia się do gwałtownego spadku unikalnej różnorodności życia na planecie. Jednak gdyby ustawić wszystkie skatalogowane istoty na ziemi w jednym rzędzie, to co czwartą z nich byłby… chrząszcz! Co jest więc przyczyną tego, że tak znaczącą część istot naszego Globu stanowią te niewielkie owady? O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy dr. hab. Stanisława Knutelskiego z Zakładu Entomologii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych na Wydziale Biologii UJ.
więcej o Chrząszcz brzmi w trzcinie

COP24 - szczyt szczytów

14.12.2018
Dzisiaj, 14 grudnia, kończy się trwający od 2 grudnia szczyt klimatyczny. Poprzedni odbywał się w Paryżu – obecny trwa w stolicy województwa śląskiego, Katowicach. O komentarz w sprawie zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach, poprosiliśmy dr hab. Agnieszkę Wypych z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o COP24 - szczyt szczytów