Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

07.10.2019
W ostatnim tygodniu września media obiegła informacja o wykryciu obecności cząstek mikroplastiku w powietrzu atmosferycznym Krakowa. Za samo badanie oraz jego niepokojące wyniki odpowiedzialny jest zespół naukowców z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego i Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy powszechność występowania mikroplastiku w krakowskiej atmosferze powinna być traktowana jako niepokojące zjawisko?
więcej o Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

Diety roślinne – co jest prawdą, a co mitem?

20.09.2019
Wegetarianizm i wszelkie jego odmiany (np. weganizm), cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Jednakże, wraz ze wzrostem liczby osób decydujących się na diety roślinne, narasta wokół nich wiele kontrowersji i błędnie powielanych informacji. Aby wyraźnie oddzielić fakty od mitów, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji UJ CM konfrontuje je z aktualną wiedzą naukową.
więcej o Diety roślinne – co jest prawdą, a co mitem?

Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

14.08.2019
Liczba ludności Ziemi, szacowana obecnie na 7,6 miliardów stale wzrasta, co oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jest to temat niezmiernie ważny, ale i nader kontrowersyjny, także ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego związane z produkcją żywności. Czy w obliczu dynamicznie postępujących zmian grozi nam kryzys żywnościowy?
więcej o Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

Uff, jak gorąco!

06.08.2019
W czerwcu tego roku Polskę nawiedziła fala afrykańskich upałów. Naukowcy przekonują, że globalne ocieplenie powoli zaczyna zbierać swoje żniwa. O zmianach klimatycznych i rekordowo ciepłym miesiącu w polskich miastach pisze dla nas dr hab. Agnieszka Wypych, prof. UJ z Zakładu Klimatologii UJ.
więcej o Uff, jak gorąco!

Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

15.07.2019
Obecne trendy w projektowaniu zieleni miejskiej bardzo sprzyjają tworzeniu tzw. „kwietnych łąk”, które z założenia mają spełniać funkcje estetyczne oraz wspierać przetrwanie owadów w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni. Problem w tym, że nie wiadomo, jak lokalizacja „kwietnych łąk” wpływa na zapylacze w miastach. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje dr Joanna Kajzer-Bonk z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ i Zakładu Bioróżnorodności Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
więcej o Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

Alicja po drugiej stronie lustra

19.06.2019
Znaczna grupa asymetrycznych związków chemicznych występujących na świecie może istnieć w dwóch formach, które – posiadając dokładnie takie same wzory sumaryczne – tworzą swoje odbicia lustrzane, czyli są chiralne. O tym, jakie to ma znaczenie dla świata, opowiada prof. Małgorzata Barańska z Wydziału Chemii UJ, której zespół w ostatnich dniach dokonał znaczących odkryć w dziedzinie wzbudzania chiralności cząstek.
więcej o Alicja po drugiej stronie lustra

W zatrutym ogrodzie

06.06.2019
Gdy rośliny stają się lekarstwem na nasze problemy, rodzi się technika zwana fitoremediacją. Jest to nic innego, jak wykorzystywanie ich w procesie oczyszczania środowiska. O tym, w jaki sposób rośliny radzą sobie z tak trudnym zadaniem opowiada doktor Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o W zatrutym ogrodzie

Rośliny (nie)przyjazne pszczołom

07.05.2019
Co jedzą pszczoły? W jaki sposób menu wpływa na rozwój i wzrost tych niezmiernie ważnych dla naszej egzystencji owadów? Dr Michał Filipiak, pracownik Instytutu Nauk o Środowisku UJ zajmujący się na co dzień dietą pszczół, opowiada, jak ważne jest prawidłowe zbilansowanie pszczelego pokarmu.
więcej o Rośliny (nie)przyjazne pszczołom