Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?

11.03.2024
"Świat jaki znamy odchodzi; jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości" to cytat z gry komputerowej "Wiedźmin 2: Zabójcy królów", który można odnieść również do geologii. O znaczeniu badań historii życia na Ziemi dla przewidywania scenariuszy rozwoju biosfery oraz w zapobieganiu lub ograniczeniu kryzysów biotycznych w przyszłości pisze dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ z Instytutu Nauk Geologicznych.
więcej o Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?
W niepewnych czasach ptasie samice częściej zdradzają partnerów

07.03.2024
Czy ptaki są wierne swoim partnerom? To pytanie od dawna fascynuje naukowców i miłośników przyrody. Nowe światło na tę skomplikowaną kwestię mogą rzucić badania prowadzone przez dr hab. Anetę Arct z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, która w ramach finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki projektu badała związek między warunkami środowiska a częstością występowania kopulacji pozapartnerskich u ptaków.
więcej o W niepewnych czasach ptasie samice częściej zdradzają partnerów
Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]

11.10.2023
Polska należy do krajów położonych z dala od obszarów aktywnych sejsmicznie (asejsmicznych). Zagrożenie trzęsieniami ziemi w Polsce jest uważane za nieistotne, dlatego też polskie normy budowlane nie przewidują w ogóle takiego ryzyka. A jednak, wieczorem 9 października 2023 r. mieszkańcy południowej Małopolski i Podkarpacia wyraźnie poczuli kołysanie się ziemi. Incydent ten komentuje prof. Mariusz Kędzierski – dyrektor Instytutu Nauk Geologicznych UJ.
więcej o Trzęsienie ziemi na Słowacji odczuwalne w Polsce - 09.10.23 [komentarz]
Tydzień Noblowski 2023 - komentarze

29.09.2023
Trwa Tydzień Noblowski 2023. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka i Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2023 - komentarze
Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom

08.08.2023
Pszczoły budzą w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, a szereg firm i instytucji angażuje się w programy mające na celu ochronę tej grupy owadów. Niestety, podejmowane działania ochronne nie zawsze są właściwe, a niektóre z nich mogą nie tylko nie poprawiać sytuacji pszczół, ale wręcz ją pogarszać. Jednym z nich jest zakładanie pasiek. O kwestii tej pisze dr Justyna Kierat z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Stawianie pasiek nie pomaga pszczołom
Pierwsza globalna mapa obrazująca styk osadnictwa i obszarów naturalnych

19.07.2023
Osadnictwo w pobliżu obszarów naturalnych zajmuje niecałe 5% powierzchni lądowej Ziemi, lecz mieszka tam ponad 41% populacji ludzi. To przestrzeń, gdzie interakcje człowieka i środowiska są szczególnie intensywne. Pierwszą globalną mapę sąsiedztwa osadnictwa i obszarów naturalnych (ang. Wildland-Urban Interface, WUI) opracował międzynarodowy zespół naukowców, a opublikowało ją właśnie prestiżowe czasopismo "Nature".
więcej o Pierwsza globalna mapa obrazująca styk osadnictwa i obszarów naturalnych
Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą

12.06.2023
Dzikie pszczoły stanowią niezmiernie istotną część naszego środowiska, choć wiedza na temat ich ekologii oraz ewolucji jest ograniczona. Dzisiaj wiele ich gatunków zagrożonych jest wyginięciem, dlatego też zrozumienie wzajemnych interakcji pomiędzy pszczołami a roślinami jest niezbędne do tego, aby skuteczniej je ochronić. O tym, co odegrało kluczową rolę w ich ewolucji i jak nasza wiedza na te temat może im pomóc, pisze dr Michał Filipiak z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Potas i sód w diecie pszczół – klucz do zrozumienia ich relacji z przyrodą
Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze

13.03.2023
Jakiś czas temu opinię publiczną rozgrzała informacja na temat rychłego wprowadzenia na rynek produktów spożywczych na bazie owadów. Ma być to odpowiedź na konieczność zapewnienie pożywienia rosnącej populacji ludzkości. Wszelkie kwestie i wątpliwości związane z żywnością z owadów rozwiewa prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Owady - jeść czy nie jeść, czyli walka o nasze talerze