Wyniki sortowane według etykiety: publikacja

Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"

26.05.2022
To nie jest łatwa lektura, choć jednocześnie – za sprawą autora – jest lekturą przyjemną. Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny z Wydziału Biologii UJ, w swoim reportażu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne, opowiada o swojej podróży do Australii. Świat płonie, a my zdajemy się tego nie dostrzegać.
więcej o Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary

11.05.2018
Taka wiadomość to już niestety nie fikcja. Technologiczne zmiany są tak gwałtowne, że pilnie niezbędne są aktualizacje w wielu dziedzinach życia - na przykład w prawie. Książka Kamila Mamaka, doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest próbą konfrontacji zmieniającego się świata właśnie z przepisami prawa.
więcej o Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

17.01.2018
Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? W tym pytaniu często ukryta jest wątpliwość, co do sensu ich zachowania. Jak to możliwe, że... - pytamy. Taka perspektywa obecna jest też w naszym myśleniu o współczesnej Rosji, jej przywódcy i rzeszach obywateli - tych którzy popierają, a nawet kochają Władimira Władimirowicza Putina.
więcej o Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie
Ameryka w głowach Polaków

07.10.2016
Pewexy, reglamentowana Pepsi-Cola, hip-hop, „Rambo” na kasecie VHS – to miejsca, przedmioty i obrazy, które kształtowały nasze wyobrażenia o Ameryce. O nich rozmawiamy z dr Jolantą Szymkowską-Bartyzel, amerykanistką z UJ.
więcej o Ameryka w głowach Polaków
Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"

06.10.2016
Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki UJ zostali laureatami nagrody „Złotej Róży” za najlepszą polską książkę popularnonaukową w roku 2016.
więcej o Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"
"Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

23.06.2016
"To kolejna próba uniwersytetu, by wyjść z nauką do ludzi, pokazać ją w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego" - pisze w jednym z akapitów dziennikarka Gazety Wyborczej.
więcej o "Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej
Socjologia współczesnej literatury polskiej

21.04.2016
Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego wzięli udział w największych badaniach literatury polskiej wydanej po 1989 roku. Ich analizy stworzyły fundament nowej dyscypliny naukowej – socjologii literatury.
więcej o Socjologia współczesnej literatury polskiej
Z naukowcami o nauce

05.04.2016
Uniwersytet Jagielloński przedstawia kolejną książkę, której zadaniem jest prezentacja potencjału uniwersyteckiej nauki. Metodą realizacji tego celu są obszerne wywiady z 37 uczonymi związanymi z UJ.
więcej o Z naukowcami o nauce