Wyniki sortowane według etykiety: publikacja

17.05.2023
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą cywilizacyjną i jedną z głównych przyczyn śmierci na całym świecie. Rozwija się "podstępnie", przez długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów, co utrudnia postawienie diagnozy i efektywne leczenie. Badania przeprowadzone pod kierunkiem dr. hab. Mateusza Siedlińskiego i prof. Tomasza Guzika z Wydziału Lekarskiego UJ CM pozwalają liczyć na zmianę tej sytuacji na lepsze.
więcej o Naukowcy z UJ CM na tropie innowacyjnej metody diagnostyki nadciśnienia tętniczego
"The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ

27.02.2023
Przedstawiamy wstęp do najnowszej publikacji Katedry Bezpieczeństwa Publicznego UJ "The War Must Go On. Dynamika wojny w Ukrainie i jej reperkusje dla bezpieczeństwa Polski" pod redakcją prof. Artura Gruszczaka, kierownika KBN UJ. Książka podsumowuje pierwszy rok pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Artykuły do publikacji przygotowali pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ.
więcej o "The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ
Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"

26.05.2022
To nie jest łatwa lektura, choć jednocześnie – za sprawą autora – jest lekturą przyjemną. Szymon Drobniak, biolog ewolucyjny z Wydziału Biologii UJ, w swoim reportażu, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Czarne, opowiada o swojej podróży do Australii. Świat płonie, a my zdajemy się tego nie dostrzegać.
więcej o Świat płonie. Recenzja książki "Czarne lato. Australia płonie"
Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary

11.05.2018
Taka wiadomość to już niestety nie fikcja. Technologiczne zmiany są tak gwałtowne, że pilnie niezbędne są aktualizacje w wielu dziedzinach życia - na przykład w prawie. Książka Kamila Mamaka, doktoranta z Uniwersytetu Jagiellońskiego, jest próbą konfrontacji zmieniającego się świata właśnie z przepisami prawa.
więcej o Autonomiczny samochód wjechał w grupę przechodniów. Są ofiary
Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie

17.01.2018
Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? W tym pytaniu często ukryta jest wątpliwość, co do sensu ich zachowania. Jak to możliwe, że... - pytamy. Taka perspektywa obecna jest też w naszym myśleniu o współczesnej Rosji, jej przywódcy i rzeszach obywateli - tych którzy popierają, a nawet kochają Władimira Władimirowicza Putina.
więcej o Ta dziwna miłość. Putin i Rosjanie
Ameryka w głowach Polaków

07.10.2016
Pewexy, reglamentowana Pepsi-Cola, hip-hop, „Rambo” na kasecie VHS – to miejsca, przedmioty i obrazy, które kształtowały nasze wyobrażenia o Ameryce. O nich rozmawiamy z dr Jolantą Szymkowską-Bartyzel, amerykanistką z UJ.
więcej o Ameryka w głowach Polaków
Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"

06.10.2016
Krzysztof Ciesielski i Zdzisław Pogoda z Instytutu Matematyki UJ zostali laureatami nagrody „Złotej Róży” za najlepszą polską książkę popularnonaukową w roku 2016.
więcej o Nagroda dla "Matematycznej bombonierki"
"Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej

23.06.2016
"To kolejna próba uniwersytetu, by wyjść z nauką do ludzi, pokazać ją w sposób zrozumiały dla przeciętnego Kowalskiego" - pisze w jednym z akapitów dziennikarka Gazety Wyborczej.
więcej o "Z naukowcami o nauce" - recenzja Gazety Wyborczej