Wyniki sortowane według etykiety: uj

Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!

21.05.2021
W czwartek, 20 maja, w trakcie Festival Copernicus, odbyła się szósta gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku. Dwie główne nagrody powędrowały do autorów książek "Wynalezienie Europy Wschodniej. Mapa cywilizacji w dobie Oświecenia" Larry’ego Wolffa oraz "Miasto Potwór" Joanny Guszty.
więcej o Gala finałowa konkursu Mądra Książka Roku za nami. Znamy wszystkich zwycięzców!
Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy
Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"

25.02.2021
W dniach 15-20 marca br. serdecznie zapraszamy na kolejną edycję Tygodnia Mózgu. Przez sześć dni, od poniedziałku do soboty, wybitni specjaliści będą rozmawiali o najważniejszym ludzkim organie - mózgu.
więcej o Tydzień Mózgu 2021 "Porozmawiajmy o mózgu"
Rozpinanie kwantowej sieci

15.01.2021
O początkach Internetu w czasach zimnej wojny, rozwoju projektu ARPANET, kryptografii i sieciach kwantowych pisze dla nas dr hab. Jakub Mielczarek, fizyk z Instytutu Fizyki UJ, autor bloga Science-Technology-Future.
więcej o Rozpinanie kwantowej sieci
Deepfake - mydlenie oczu w XXI wieku

15.12.2020
Jest ich dwóch. Są ubrani w garnitury. Od listopada 2018 roku prezentują wiadomości w chińskiej telewizji. W marcu 2019 roku dołączy do nich kobieta. Ludzie? Nie. Humanoidy stworzone przez markę Sogou (chińska wyszukiwarka) i rządową agencję informacyjną Xinhua. O sztucznej inteligencji i deepfake’ach pisze dla nas dr Kamil Mamak z Katedry Prawa Karnego WPiA UJ.
więcej o Deepfake - mydlenie oczu w XXI wieku
Dlaczego duże gwiazdy świecą? Naukowcy mają odpowiedź [BOREXINO]

01.12.2020
Międzynarodowy zespół około 100 naukowców, włącznie z fizykami z Instytutu Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzących eksperyment BOREXINO w laboratorium podziemnym w Gran Sasso w Apeninach, poinformował w ubiegłym tygodniu, w prestiżowym tygodniku naukowym Nature, o przełomowym wyniku pomiarów, pozwalającym odpowiedzieć na pytanie, dlaczego duże gwiazdy świecą.
więcej o Dlaczego duże gwiazdy świecą? Naukowcy mają odpowiedź [BOREXINO]
Mądra Książka Roku 2019

19.02.2020
Piąta edycja konkursu "Mądra Książka Roku" zbliża się wielkimi krokami. Już po raz kolejny współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. W dniach od 1 do 31 marca 2020 roku zapraszamy do udziału w głosowaniu społeczność akademicką na najlepszą książkę popularnonaukową.
więcej o Mądra Książka Roku 2019
Motyle doskonałe?

15.01.2020
W świecie współczesnym panuje przekonanie, że na temat otaczającego nas środowiska i zachodzących w nim procesów wiemy niemal wszystko. Mimo że posiadamy zaawansowane technologie pozwalające sięgać gwiazd i opisywać położone miliony lat świetlnych stąd planety, nasza wiedza na temat samej Ziemi i zasiedlających ją organizmów jest zaskakująco uboga. O tym, jak dzisiaj wygląda fauna motyli, opowiada dr hab. prof. UJ Tomasz W. Pyrcz z Centrum Edukacji Przyrodniczej UJ.
więcej o Motyle doskonałe?