Wyniki sortowane według etykiety: uj

06.10.2023
W piątek 6 października Norweski Komitet Noblowski przyznał Pokojową Nagrodę Nobla. Tegoroczną laureatką została irańska aktywistka na rzecz obrony praw człowieka, Narges Mohammadi. Wybór Komitetu komentuje dla nas dr Mateusz M.P. Kłagisz z Instytutu Orientalistyki Wydziału Filologicznego UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2023 dla Narges Mohammadi

21.09.2023
Kolejna Małopolska Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami. Kilka tysięcy uczestników wzięło udział w kolejnej edycji wydarzenia. Zaczęliśmy o godz. 9:00 w Collegium Maius, a zakończyliśmy o 23:00 na Wydziale Chemii UJ. Kilkanaście godzin eksperymentów, wykładów, warsztatów i pokazów - wszystko po to, aby pokazać, że nauka naprawdę może być fascynująca.
więcej o Kolejna Noc Naukowców w Uniwersytecie Jagiellońskim za nami!
Energetyki a zdrowie publiczne

27.07.2023
Wraz z początkiem nowego roku w życie weszły przepisy, na mocy których zakup tzw. energetyków jest zakazany dla osób do 18 roku. Tę decyzję, z perspektywy zdrowia publicznego, komentują dla nas dr Ewa Błaszczyk-Bębenek oraz mgr inż. Urszula Zwierczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Energetyki a zdrowie publiczne
Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

19.05.2023
Co mówią nam wyniki I tury wyborów prezydenckich w Turcji. Czego można spodziewać się przed II turą wyborów? Jak głosuje społeczeństwo tureckie? O tym pisze dr Karolina Wanda Olszowska, turkolożka z UJ.
więcej o Najważniejsze wybory w tym roku rozstrzygnięte?

22.03.2023
17 marca media obiegła informacja, iż haski trybunał wydał nakaz aresztowania prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Co w praktyce oznacza decyzja MTK tłumaczą w swoim artykule dr hab. Brygida Kuźniak i dr hab. Marcin Marcinko z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ.
więcej o Międzynarodowy Trybunał Karny wydaje nakaz aresztowania Władimira Putina. Co to w praktyce oznacza?
"The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ

27.02.2023
Przedstawiamy wstęp do najnowszej publikacji Katedry Bezpieczeństwa Publicznego UJ "The War Must Go On. Dynamika wojny w Ukrainie i jej reperkusje dla bezpieczeństwa Polski" pod redakcją prof. Artura Gruszczaka, kierownika KBN UJ. Książka podsumowuje pierwszy rok pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę. Artykuły do publikacji przygotowali pracownicy Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ.
więcej o "The War Must Go On" - publikacja Katedry Bezpieczeństwa Narodowego UJ
Mądra Książka Roku 2022

09.02.2023
Ósma edycja konkursu przed nami - kolejny raz współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Chcemy ponownie docenić twórczość autorów i autorek książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2022. W marcu, już tradycyjnie, odbędzie się głosowanie społeczności akademickiej naszej uczelni na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku.
więcej o Mądra Książka Roku 2022
Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana

10.10.2022
W piątek, 7 października, poznaliśmy laureatów tegorocznej Pokojowej Nagrody Nobla. Laureatami zostali białoruski obrońca praw człowieka Aleś Bialacki i dwie organizacje broniące praw człowieka — rosyjski Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Przyznanie tej nagrody komentują prof. Joachim Diec i dr Michał Kuryłowicz z Instytutu Rosji i Europy Wschodniej UJ.
więcej o Pokojowa Nagroda Nobla 2022 przyznana