Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Traktat Boromeusza, czyli przepis na architekturę

14.01.2019
Można odnieść wrażenie, że dzisiejszy świat sztuki widział już prawie wszystko. Przechodząc wzdłuż pierzei zabytkowych kamienic lub obok monumentalnej świątyni stajemy się bardzo często biernymi obserwatorami, nie zdając sobie sprawy z tego, jaki wpływ i znaczenie miało dane dzieło w momencie jego tworzenia. Na sztukę więc warto patrzeć z perspektywy czasów jej powstania. A co wspólnego ma z tym Boromeusz?
więcej o Traktat Boromeusza, czyli przepis na architekturę

Chrząszcz brzmi w trzcinie

09.01.2019
Ziemia jest zdominowana przez człowieka, którego działalność przyczynia się do gwałtownego spadku unikalnej różnorodności życia na planecie. Jednak gdyby ustawić wszystkie skatalogowane istoty na ziemi w jednym rzędzie, to co czwartą z nich byłby… chrząszcz! Co jest więc przyczyną tego, że tak znaczącą część istot naszego Globu stanowią te niewielkie owady? O komentarz w tej kwestii poprosiliśmy dr. hab. Stanisława Knutelskiego z Zakładu Entomologii Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych na Wydziale Biologii UJ.
więcej o Chrząszcz brzmi w trzcinie

6 mitów na temat szczepień

04.01.2019
Korzyści ze stosowania szczepień są powszechnie uznane przez profesjonalistów medycznych[1]. Wśród laików podejrzliwość wzbudza to, że szczepionki – jako jedna z niewielu procedur medycznych – podawane są osobom zdrowym. Ponadto dotyczą całej populacji, w tym szczególnie wrażliwej jej części, czyli dzieci. Są podawane obowiązkowo, co interpretowane bywa jako forma przymusu. Nieufność względem szczepień jest podsycana coraz wyraźniej przez tzw. ruchy antyszczepionkowe, które negują znaczą część korzyści ze szczepień oraz dążą do rewizji polityki w ich zakresie.
więcej o 6 mitów na temat szczepień

Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

27.12.2018
Które teksty z www.NAUKA.uj.edu.pl czytaliście najchętniej? Które wzbudziły Wasze szczególne zainteresowanie? Do tegorocznego rankingu popularności dodaliśmy też kilka tekstów, które umknęły Waszej uwadze. A szkoda! To naszym zdaniem bardzo ciekawe tematy, fajnie opisane. Warto do nich wrócić - szczególnie do tych zapomnianych.
więcej o Najpopularniejsze teksty o nauce - 2018

Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

19.12.2018
O tym, że sen jest ważny dla zdrowia człowieka wiemy intuicyjnie. Nierzadko mogliśmy odczuć na własnej skórze rezultaty niedospania – gorsza koncentracja, wolniejszy czas reakcji czy uczucie niemożności podjęcia intensywniejszych aktywności – to tylko niektóre skutki sennych niedoborów. Obecne dane szacunkowe wskazują na to, że chroniczny niedobór snu to problem co czwartego Polaka. Okazuje się również, że – paradoksalnie – niedosypianie przyczynia się do zaburzania okresów odpoczynku.
więcej o Spać, czy nie spać – oto jest pytanie

COP24 - szczyt szczytów

14.12.2018
Dzisiaj, 14 grudnia, kończy się trwający od 2 grudnia szczyt klimatyczny. Poprzedni odbywał się w Paryżu – obecny trwa w stolicy województwa śląskiego, Katowicach. O komentarz w sprawie zmian klimatycznych, które dzieją się na naszych oczach, poprosiliśmy dr hab. Agnieszkę Wypych z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o COP24 - szczyt szczytów

Człowiek GMO

04.12.2018
Kiedy w 1996 roku udało się po raz pierwszy w historii sklonować słynną owcę Dolly, można było spodziewać się, że kwestią czasu będzie rozpoczęcie przez naukowców prób genetycznych na ludzkich organizmach. Kilka dni temu świat obiegła informacja o dokonaniach chińskich badaczy w tej materii. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy prof. dr hab. Jana Hartmana z Zakładu Filozofii i Bioetyki Collegium Medicum UJ.
więcej o Człowiek GMO

Płeć dziecka ma znaczenie dla zdrowia matki

27.11.2018
Najnowsze badania przeprowadzone przez Zakład Zdrowia i Środowiska Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM sugerują, że każdorazowe urodzenie syna znacząco przyczynia się do pogorszenia późniejszego stanu zdrowia matki. Z czego wynikają takie efekty? Do czego może się przyczynić taka wiedza? W jaki sposób poprawnie interpretować wyniki takich badań?
więcej o Płeć dziecka ma znaczenie dla zdrowia matki