Wyniki sortowane według etykiety: mobilna

Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?

11.03.2024
"Świat jaki znamy odchodzi; jednak to przeszłość jest kluczem do przyszłości" to cytat z gry komputerowej "Wiedźmin 2: Zabójcy królów", który można odnieść również do geologii. O znaczeniu badań historii życia na Ziemi dla przewidywania scenariuszy rozwoju biosfery oraz w zapobieganiu lub ograniczeniu kryzysów biotycznych w przyszłości pisze dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ z Instytutu Nauk Geologicznych.
więcej o Czy przeszłość jest kluczem do przyszłości?

15.02.2024
Ogłoszono listę 15 książek nominowanych w konkursie na najlepszą książkę popularnonaukową minionego roku - Mądra Książka Roku. Lista obejmuje książki zarówno dla dorosłych, jak i dla najmłodszych czytelników. Konkurs organizowany jest przez Uniwersytet Jagielloński i portal Mądre Książki. Partnerem przedsięwzięcia po raz kolejny jest Copernicus Festival.
więcej o 9. edycja konkursu Mądra Książka Roku – przedstawiamy listę tegorocznych nominacji
Nowy pogański związek wyznaniowy? O rodzimowiercach słowiańskich

09.02.2024
W ostatnich dniach głośno o rodzimowiercach słowiańskich; pod koniec stycznia, po kilku latach starań, został wpisany do rejestru kościołów i innych związków wyznaniowych MSWiA Związek Wyznaniowy Rodzimowierców Polskich Ród. O komentarz na ten temat poprosiliśmy dr Joannę Malitę-Król z Instytutu Religioznawstwa UJ.
więcej o Nowy pogański związek wyznaniowy? O rodzimowiercach słowiańskich
Czy Amazonia przed wiekami była miejską dżunglą?

30.01.2024
Obszary obejmujące dorzecza Amazonki i Orinoko, które przez długi czas były niemal zupełnie niedostępne dla badaczy zarówno ze względów przyrodniczych, jak też politycznych, pozostają jednymi z najmniej poznanych archeologicznie terenów Ameryki Południowej. Nawet obecnie prowadzenie badań na tych terenach jest bardzo utrudnione. Dlatego też wszelkie doniesienia o odkryciach tam dokonanych są bardzo interesujące.
więcej o Czy Amazonia przed wiekami była miejską dżunglą?
Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia

22.12.2023
Co robić, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? To ważne pytanie staje się szczególnie istotne w ostatnim czasie ze względu na postępujące starzenie się naszego społeczeństwa. Na łamach czasopisma "GeroScience" ukazał się artykuł, w którym interdyscyplinarny zespół badaczy, w skład którego wchodzą również naukowcy z UJ, przedstawił receptę na dłuższe i lepsze życie.
więcej o Naukowcy z UJ pracują nad kluczem do dłuższego życia
Co symbolizuje Chanuka?

14.12.2023
Na czym polega żydowskie Święto Poświęcenia, dlaczego trwa ono osiem dni i skąd wziął się zwyczaj zapalania świeczek chanukowych? Wyjaśnia dr Barbara Krawcowicz z Zakładu Filozofii i Socjologii Religii UJ.
więcej o Co symbolizuje Chanuka?
Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?

30.11.2023
Depilacja okolic intymnych może wydawać się zabiegiem mającym znaczenie tylko i wyłącznie dla subiektywnego poczucia estetyki. Czy jednak jest tak w istocie? O znaczeniu usuwania włosów łonowych dla naszego zdrowia pisze dr hab. Andrzej Galbarczyk z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ.
więcej o Czy zbyt intensywna depilacja okolic intymnych zwiększa ryzyko infekcji?

22.11.2023
21 listopada 2023 r. ogłoszono wyniki XI edycji konkursu Urzędu Patentowego RP na informację medialną o tematyce ochrony własności intelektualnej, w tym przemysłowej. Wśród publikacji wyróżnionych przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego znalazł się artykuł dr Anny Pluszyńskiej z Instytutu Kultury UJ pt. „Jak własność intelektualna zmienia sektor muzealny”. Tekst opublikowany został na portalu zrzeszającym muzealników MuzeOn. Jego treść można przeczytać również poniżej.
więcej o ‘Jak własność intelektualna zmienia rynek muzealny’ – wyróżniony artykuł dr Anny Pluszyńskiej