Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Widok zawartości stron
Wyniki sortowane według etykiety: nauki ścisłe
Lista artykułów
Teoria kontra obserwacje rozbłysków gamma: narodziny nowych świec standardowych
16.09.2020
Nowe, przełomowe badania krakowskich naukowców nad rozbłyskami gamma.
więcej o Teoria kontra obserwacje rozbłysków gamma: narodziny nowych świec standardowych
Wenus pełna życia?
15.09.2020
Co oznacza odkrycie fosforowodoru w wenusjańskich obłokach?
więcej o Wenus pełna życia?
Ślady życia na Wenus - komentarze ekspertów
15.09.2020
Informacje naukowe oraz medialne donoszące o zdumiewającym odkryciu na Wenus sugerujące możliwość istnienia życia na tej planecie od poniedziałku zalewają światowy internet. W celu zapobiegania szerzeniu się fałszywych wiadomości oraz wyjaśnienia istoty tego odkrycia naukowego, poprosiliśmy o komentarz badaczy z trzech jednostek: Obserwatorium Astronomicznego UJ, Wydziału Chemii UJ oraz Wydział Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ślady życia na Wenus - komentarze ekspertów
Prawdopodobne biosygnatury życia w atmosferze Wenus
15.09.2020
W poniedziałek (14.09.) wieczorem w mediach na całym świecie pojawiły się sensacyjne doniesienia o wykryciu hipotetycznych śladów życia w atmosferze Wenus. Międzynarodowy zespół naukowy opublikował wyniki tych badań w prestiżowym czasopiśmie Nature Astronomy. W rzeczywistości wnioski badaczy są na tę chwilę dość ostrożne – mowa tu bowiem nie o detekcji wenusjańskich mikroorganizmów, a związku chemicznego zwanego fosforowodorem. Istotne jest jednak to, że zgodnie z naszą obecną wiedzą nie mógł on wytworzyć się na Wenus sam – w wyniku niebiologicznych procesów chemicznych.
więcej o Prawdopodobne biosygnatury życia w atmosferze Wenus
Jak odróżnić gwiazdy neutronowe od gwiazd kwarkowych?
14.09.2020
Natura materii najgęstszych gwiazd, zaobserwowanych pierwotnie jako pulsary radiowe, stanowi frustrujący problem dla astrofizyków. Przewidywania teoretyczne dopuszczają dwie możliwości: obiekty te mogą być gwiazdami neutronowymi albo gwiazdami kwarkowymi. Obserwacyjne rozróżnienie tych gwiazd wydawało się dotąd niemożliwe. Jednak fizycy z Instytutu Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Jagiellońskiego i z Politechniki Krakowskiej znaleźli właśnie nowe własności gwiazd kwarkowych pozwalające na odróżnienie ich od gwiazd neutronowych.
więcej o Jak odróżnić gwiazdy neutronowe od gwiazd kwarkowych?
Nowy wymiar obrazowania rentgenowskiego
08.09.2020
Chcąc zbadać wewnętrzną strukturę próbki o wymiarach osyclujących w skali mikro, bardzo często sięga się po metodę tomografii komputerowej, która wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie i optykę polikapilarną. Nie jest ona jednak zawsze efektywna, nierzadko też może przysporzyć pewnych technicznych trudnośni - aby bowiem uzyskać model trójwymiarowy mikroobiektu, trzeba go obrócić oraz zeskanować jego powierzchnię. Ułatwieniem tego zadania zajęli się badacze z Instytutu Fizyki UJ oraz NCPS SOLARIS - Katarzyna M. Sowa i Paweł Korecki, którzy dzisiaj piszą o swojej nowej niekonwencjonalnej metodzie obrazowania tomograficznego.
więcej o Nowy wymiar obrazowania rentgenowskiego
Czy Wszechświat jest komputerem kwantowym?
20.08.2020
Każdą informację, z jaką każdego dnia się stykamy, da się sprowadzić do ciągu dwóch różnych symboli - 0 i 1. W ciągłych metamorfozach informacji wspierają ją komputery, będące w stanie w pewnym sensie za pomocą ciągu zer i jedynek "przeliczać rzeczywistość". Jednakże taka reprezentacja informacji zupełnie nie radzi sobie w mikroświecie, rządzonym przez prawa mechaniki kwantowej. Aby symulować rzeczywistość kwantową, trzeba sięgnąć po coś więcej, niż klasyczną maszynę - komputer kwantowy. O komputerach kwantowych, policzalności Wszechświata i o tym, czy nasza rzeczywistość to prawda, czy może tylko symulacja pisze dr hab. Jakub Mielczarek z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Czy Wszechświat jest komputerem kwantowym?