Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

5000 metrów nad poziomem cukru

31.10.2016
Na Uniwersytecie Jagiellońskim realizowany był projekt, który łączył badania naukowe i wyprawy w wysokie góry. Nie byłoby w tym nic oryginalnego, gdyby nie fakt, że zdobywcami szczytów są pacjenci chorzy na cukrzycę typu 1.
więcej o 5000 metrów nad poziomem cukru
Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

25.10.2016
Najnowsze odkrycie lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom u wcześniaków.
więcej o Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

14.06.2016
W dzisiejszych czasach samotne wilki nie mają raczej szans na ważne odkrycia w naukach medycznych. Cały czas natomiast jest chyba jednak miejsce na indywidualny moment olśnienia. Bez wątpienia trzeba być mentalnie przygotowanym, mieć umysł ciągle otwarty na nowe idee - podkreśla prof. Małecki
więcej o "Bo głos nauki musi być bardziej donośny" - rozmowa z prof. Maciejem Małeckim, dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM
Wnikliwy jak…. mikrotomograf

13.06.2016
Tomograf to urządzenie, które pozwala uzyskać obraz przedstawiający przekrój obiektu. Jednak dzisiejsza nauka może iść o krok dalej, a dokładniej o krok głębiej, wykorzystując mikrotomograf komputerowy.
więcej o Wnikliwy jak…. mikrotomograf
Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone

09.05.2016
więcej o Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców
1pytanie: Po co nam gorączka?

12.04.2016
Gdy czujemy, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku, często pierwszym objawem takiego stanu jest gorączka. W powszechnym mniemaniu powinno się ją zwalczać, ale czy na pewno?
więcej o 1pytanie: Po co nam gorączka?
1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?

29.02.2016
Drobnoustroje są wszędzie. Nie może więc dziwić pytanie o ich obecność już od poczęcia aż do pierwszych miesięcy życia poza ciałem matki. Czy dziecko w łonie rozwija się w sterylnym środowisku? A co dzieje się w momencie porodu i pierwszych chwil samodzielnego życia? Czy wtedy następuje nagły zmasowany atak bakterii? O te kwestie zapytaliśmy dr. hab. Tomasza Gosiewskiego z Katedry Mikrobiologii UJ CM.
więcej o 1pytanie: Jak przebiega spotkanie płodu i noworodka z drobnoustrojami?
Czy i kiedy kobiety lubią macho?

01.02.2016
Badania przeprowadzone przez międzynarodowy zespół naukowców, któremu przewodzili badacze z Uniwersytetu Jagiellońskiego wskazują, że ani poziom estradiolu, ani faza w cyklu menstruacyjnym nie muszą wpływać na ocenę atrakcyjności męskich twarzy przez kobiety.
więcej o Czy i kiedy kobiety lubią macho?