Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Co dzieje się z pokarmem, który zjadamy?

05.06.2017
Czy zastanawialiście się kiedyś, co dalej dzieje się z jedzeniem, które trafia do naszych ust? Paweł Jedynak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii śledzi podróż pożywienia przez nasze wnętrzności. Przy okazji rozprawia się z wieloma mitami, na przykład popularną ostatnio tzw. nieszczelnością jelit.
więcej o Co dzieje się z pokarmem, który zjadamy?
Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już

02.06.2017
Start. Przed nami 12 minut intensywnego biegu. Test Coopera pokaże jak organizm radzi sobie z wysiłkiem fizycznym. Tak naprawdę pokaże, jak sprawne są nasze komórki, jak wydajnie mogą produkować energię.
więcej o Test Coopera, czyli ATP potrzebne na już

19.05.2017
Dzięki technologii opracowanej przez Jana Witowskiego, studenta Collegium Medicum UJ, już wkrótce skomplikowane operacje narządów wewnętrznych będę dużo łatwiejsze dla lekarzy.
więcej o Druk 3D rewolucjonizuje medycynę. Przykładem model wątroby stworzony na UJ [video]
Nieśmiertelność już za 30 lat?

10.05.2017
Ray Kurzweil, wpływowy futurolog – człowiek, który trafnie przewidział pojawienie się bezprzewodowego internetu, dziś formułuje kolejną, rewolucyjną wizję przyszłości: od 2045 roku człowiek będzie mógł żyć wiecznie. Bzdury! A może Kurzweil ma jakieś przekonujące argumenty na poparcie swego twierdzenia?
więcej o Nieśmiertelność już za 30 lat?
Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]

09.03.2017
Od "zioła, które leczy", po seksoholizm, alkohol i myszy. Krakowski Tydzień Mózgu 2017 wypadł imponująco
więcej o Marihuana, podglądanie umysłu i nie tylko. Tydzień Mózgu 2017! [video]
Drugi mózg [infografika]

30.01.2017
Czy funkcjonowanie przewodu pokarmowego możemy wiązać z naszym stanem emocjonalnym? Czy nasz żołądek to siedlisko przyjaznych uczuć lub agresji? Dr Magdalena Kurnik-Łucka z Katedry Patofizjologii UJ CM pomaga rozwiązać te zagadki.
więcej o Drugi mózg [infografika]
Polska nauka 2016

12.12.2016
W obszernym wywiadzie dla RMF 24 prof. Józef Dulak, biotechnolog z UJ, mówi o stanie polskiej nauki, rankingach i indeksach oraz dystansie do najlepszych uczelni świata.
więcej o Polska nauka 2016
Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

29.11.2016
Mleko kobiece jest niezwykłym płynem biologicznym – unikalnym i niezastąpionym. „Jest fascynujące. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej” – twierdzi Anna Kotlińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
więcej o Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie