Wyniki sortowane według etykiety: nauki medyczne

Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?

04.10.2017
Zmiany cykliczne, na przykład związane z rytmem dzień - noc, są nieodłączną cechą otaczającej nas przyrody. W 2017 roku, za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe, Nagrodę Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymali Jeffry C. Hall, Michael Rosbash oraz Michael W. Young.
więcej o Nobel 2017 z fizjologii i medycyny. Co wpływa na rytm dnia i nocy?
Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?

03.10.2017
Z wielką przyjemnością prezentujemy zapis wykładu, jaki na inaugurację roku akademickiego 2017/18 wygłosiła dr hab. Justyna Drukała, biolog i kierownik Banku Komórek na UJ. Zapraszamy do fascynującego świata wiedzy o regeneracji komórek i narządów – przyszłości medycyny.
więcej o Czym zajmuje się inżynieria tkankowa?
Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ

02.10.2017
Fajerwerki wiedzy, tęcze eksperymentów, błyski geniuszu i galaktyki uśmiechów. Tak było na tegorocznej Nocy Naukowców na Uniwersytecie Jagiellońskim.
więcej o Tai-chi w bibliotece, czyli Noc Naukowców 2017 na UJ
Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?

29.09.2017
Łuszczyca należy do najczęściej występujących chorób skóry. Statystycznie, kiedy jedziemy miejskim autobusem, możemy być pewni, że średnio trzech naszych współpasażerów cierpi na tę właśnie przypadłość. Rozwikłania jednej z zagadek łuszczycy podjęli się uniwersyteccy naukowcy z Zakładu Immunologii.
więcej o Białko SLPI – kluczem do rozwiązania zagadki łuszczycy?
Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca

28.08.2017
W kwietniu 2017 roku Mateusz Hołda obronił doktorat, mimo że, był jeszcze studentem medycyny na Wydziale Lekarskim UJ CM. Taka sytuacja zdarzyła się w Polsce po raz pierwszy.
więcej o Mateusz Hołda. Szkicowanie mapy serca
Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań

14.08.2017
Płodność kobiety kształtują dwa hormony: estrogen i progesteron. Mają one pierwszorzędne znaczenie w dojrzewaniu, wpływają na zapłodnienie i rozwój płodowy potomstwa. Niestety mają one też ciemną stronę – odgrywają ważną rolę w rozwoju nowotworów: piersi, jajników i macicy. Czyżby ewolucja „nie popisała się”, oddając nam do użytku coś, co z jednej strony tworzy życie, a z drugiej – zabija?
więcej o Płodność, hormony i zdrowie. Nie ma łatwych rozwiązań
Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?

28.07.2017
Dla kobiecej stopy nie lada wyzwaniem jest całodniowe chodzenie w obcasach. Co tak naprawdę dzieje się z nogami w trakcie tego (wbrew pozorom) skomplikowanego procesu? Na to i inne pytania odpowiada dr hab. n. med. Artur Gądek – ortopeda i traumatolog ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
więcej o Co się dzieje ze stopą kobiety podczas noszenia butów na obcasie?
Nowa jakość kremów do opalania

18.07.2017
W ostatnich latach pojawiły się doniesienia, że stosowane latem kremy do opalania mogą spowodować wystąpienie szkodliwych efektów ubocznych. Grupa badaczy z Wydziału Farmaceutycznego UJ pod kierunkiem prof. Elżbiety Pękali rozpoczęła właśnie poszukiwania nowych związków, które skutecznie zabezpieczałyby naszą skórę, nie narażając nas na działania niepożądane.
więcej o Nowa jakość kremów do opalania