Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę

26.04.2022
Zapraszamy do lektury analizy dr. hab. Andrzeja Dudka kierownika Zakładu Antropologii Kultury Rosyjskiej UJ, o reakcji różnych środowisk w Rosji (artystycznych, naukowych, religijnych, biznesowych) na agresję Rosji na Ukrainę w przeciągu ostatnich dwóch miesięcy.
więcej o Reakcje społeczeństwa rosyjskiego na inwazję Rosji na Ukrainę
Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem

25.04.2022
Termin rafa przywodzi na myśl płytkie, ciepłe morza oraz konstruktorów raf: koralowce. Jednak przez większą część historii życia na Ziemi głównymi budowniczymi raf były inne organizmy, a rafy powstawały często w odmiennych warunkach niż obecnie. Ewolucję raf oraz zmieniających się konstruktorów raf w różnych okresach geologicznych charakteryzuje dr hab. Bogusław Kołodziej, prof. UJ z Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Ewolucja raf, czyli rafa jest teatrem
Czy statystyka rzeczywiście kłamie?

12.04.2022
W jaki sposób odpowiednio generalizować wyniki i analizować dane tak, aby uchronić je przed rozprzestrzenianiem dezinformacji? Jak nie wpaść w pułapkę statystycznych uogólnień? Czym jest skąpstwo poznawcze? Zapraszamy do lektury tekstu mgr Karoliny Koziary z Katedry Epidemiologii i Badań Populacyjnych Wydziału Nauk o Zdrowiu UJ CM.
więcej o Czy statystyka rzeczywiście kłamie?
Orbán po raz piąty

08.04.2022
Viktor Orbán, stojący na czele węgierskiego Fideszu, po raz piąty, a czwarty z rzędu, wygrał wybory parlamentarne na Węgrzech. Węgierskie wybory analizuje dla nas dr hab. Tadeusz Kopys z Zakładu Polityki i Kultury Krajów Śródziemnomorskich UJ.
więcej o Orbán po raz piąty
Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych

06.04.2022
W świetle ostatnich doniesień medialnych dotyczących zbrodni dokonywanych przez wojska rosyjskiej na terenie Ukrainy, przedstawiamy analizę dr. hab. Marcina Marcinka z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego UJ, który pisze o prawnej klasyfikacji zbrodni w prawie międzynarodowym.
więcej o Klasyfikacja prawna zbrodni międzynarodowych
„Krakowskie Potwory” okiem specjalisty

01.04.2022
"Krakowskie Potwory" to niedawno wyemitowany serial, który w zamyśle twórców opiera się na legendach pochodzących ze słowiańskiej mitologii. Na ile przedstawione w nim "słowiańskie" wątki zgodne są ze współczesną nauką i stanem badań w tym temacie? Zapraszamy do recenzji serialu autorstwa prof. dr. hab. Andrzeja Szyjewskiego z Instytutu Religioznawstwa Wydziału Filozoficznego UJ.
więcej o „Krakowskie Potwory” okiem specjalisty
Galopujące ocieplenie klimatu

29.03.2022
Jakiś czas temu świat obiegła informacja o niepokojącej anomalii pogodowej na Antarktydzie, na której w drugiej połowie marca zanotowano temperatury o 40 stopni Celsjusza wyższe od normy. W jaki sposób interpretować takie dane? Czy było to zdarzenie jednorazowe, czy stały trend? Zapraszamy do lektury artykułu prof. dr. hab. Roberta Twardosza z Zakładu Klimatologii Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
więcej o Galopujące ocieplenie klimatu

24.03.2022
Rosyjska inwazja na Ukrainę ukazała słabość Grupy Wyszehradzkiej jako regionalnego forum współpracy podobnie myślących rządów. Milczenie V4 wskazuje, że Grupie nie udało się przezwyciężyć pogłębiających się podziałów między prorosyjską polityką Węgier a rosnącymi obawami pozostałych państw członkowskich związanymi z neoimperialistyczną postawą Rosji – pisze prof. Artur Gruszczak z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ.
więcej o Politolog z UJ: milczenie Grupy Wyszehradzkiej w sprawie rosyjskiej agresji źle wróży dla przyszłości organizacji