Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Lista artykułów

„Super-cząsteczki” do walki z białaczką

„Super-cząsteczki” do walki z białaczką

18.02.2021
Ostra białaczka limfoblastyczna, czyli nowotwór układu krwionośnego, to najczęstszy typ białaczki występującej wśród dzieci. Choroba postępuje bardzo szybko, nieleczona kończy się śmiercią w ciągu kilku miesięcy. Część sposobów leczenia białaczki tego typu jest znana i praktykowana już od ponad 50 lat. Jednak efekty uboczne, jakie im towarzyszą często wywołują wiele poważnych zagrożeń zdrowotnych. Badacze z Wydziału Chemii UJ, na czele z dr Joanną Loch, właśnie rozpoczynają projekt, w którym podjęli się wyzwania znalezienia nowych możliwości leczenia tego nowotworu.
więcej o „Super-cząsteczki” do walki z białaczką
Hurtowe wyprawy na Marsa

Hurtowe wyprawy na Marsa

15.02.2021
Rok 2021 obfituje w liczne misje na Marsa, których przyloty w jego okolicę możemy obecnie śledzić w mediach. Wynika to z faktu, że w ubiegłym roku sondy marsjańskie wyruszyły na Czerwoną Planetę niejako hurtem. Związane jest to z niedawną Wielką Opozycją Marsa z jesieni 2020 roku – Mars znalazł się wówczas najbliżej Ziemi na swej orbicie okołosłonecznej; były to zatem warunki bardzo korzystne do wysyłania tam ziemskich instrumentów badawczych. Jednak po raz pierwszy taka próba z powodzeniem udała się właśnie ZEA.
więcej o Hurtowe wyprawy na Marsa
Mądra Książka Roku 2020

Mądra Książka Roku 2020

11.02.2021
Szósta edycja konkursu "Mądra Książka Roku" zbliża się wielkimi krokami. Już po raz kolejny współorganizujemy konkurs na najlepszą książkę popularnonaukową. Tak jak w poprzednich latach, chcemy docenić twórczość autorów książek popularnonaukowych dla dorosłych i dla dzieci. Poniżej przedstawiamy nominowane książki za rok 2020.
więcej o Mądra Książka Roku 2020

Czy pielęgniarkom „chodziło po prostu o kasę”? Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie z 2016 roku

04.02.2021
Późną wiosną 2016 roku dobiegł końca strajk pielęgniarek w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W jego trakcie protestujące spotkały się ze znaczną sympatią społeczeństwa, ale też z twardym stanowiskiem szefostwa placówki i resortu zdrowia. Kontekstem tych zdarzeń był kryzys zawodów pielęgniarki i położnej w Polsce. Strajk pielęgniarek z 2016 roku analizuje dr Michał Zabdyr-Jamróz z Zakładu Polityki Zdrowotnej i Zarządzania UJ CM.
więcej o Czy pielęgniarkom „chodziło po prostu o kasę”? Strajk w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie z 2016 roku
Czy symetria twarzy ma wpływ na zdrowie?

Czy symetria twarzy ma wpływ na zdrowie?

21.01.2021
Badania sugerują, że osoby posiadające bardziej symetryczne twarze są postrzegane jako atrakcyjniejsze, mają lepiej rozwinięty układ immunologiczny oraz są bardziej odporne na infekcje górnych dróg oddechowych. Skąd wynika taka zależność i co się pod nią kryje? O symetrii twarzy pisze dr hab. Urszula Marcinkowska Trimboli z Instytutu Zdrowia Publicznego UJ CM.
więcej o Czy symetria twarzy ma wpływ na zdrowie?
Czy powinniśmy się bać „bestii ze wschodu”?

Czy powinniśmy się bać „bestii ze wschodu”?

11.01.2021
Jakiś czas temu w mediach pojawiły się informacje na temat naciągającej z Syberii "bestii ze wschodu", czyli gwałtownej zmiany warunków atmosferycznych, powiązanej z siarczystymi mrozami i obfitymi opadami śniegu. Według doniesień "bestia" miała zacząć "atakować" granice Polski mniej więcej w połowie stycznia. O tym, czego tak naprawdę możemy się spodziewać w tej kwestii oraz z czym to się wiąże, pisze prof. dr hab. Zbigniew Ustrnul z Zakładu Klimatologii Wydziału Geografii i Geologii UJ.
więcej o Czy powinniśmy się bać „bestii ze wschodu”?
Czy zabraknie wody na marnowanie żywności?

Czy zabraknie wody na marnowanie żywności?

08.01.2021
Po praktycznie bezdeszczowej wiośnie opady od maja do lipca były w Polsce w miarę regularne, czasem bardzo gwałtowne, prowadząc do podtopień i powodzi. Mogłoby się więc wydawać, że problem z suszą, o której alarmowano jeszcze w kwietniu, mamy z głowy. Niestety nie, z wielu powodów. O złożonym problemie niedoboru wody pisze prof. Paulina Kramarz z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Czy zabraknie wody na marnowanie żywności?
Nowy wariant koronawirusa w W. Brytanii [komentarz]

Nowy wariant koronawirusa w W. Brytanii [komentarz]

21.12.2020
W ostatnich dniach zrobiło się głośno o nowym wariancie wirusa SARS-CoV-2, zwanym B.1.1.7, który wykryto w na początku grudnia w Wielkiej Brytanii. Obecnie jesteśmy świadkami seryjnie wprowadzanych zakazów podróży z Wysp Brytyjskich mających na celu powstrzymanie rozprzestrzeniania się tego szczepu koronawirusa. Co o nim wiemy i czy są powody do zmartwień? Kwestię tę komentuje dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ.
więcej o Nowy wariant koronawirusa w W. Brytanii [komentarz]