Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Ameryka w głowach Polaków

07.10.2016
Pewexy, reglamentowana Pepsi-Cola, hip-hop, „Rambo” na kasecie VHS – to miejsca, przedmioty i obrazy, które kształtowały nasze wyobrażenia o Ameryce. O nich rozmawiamy z dr Jolantą Szymkowską-Bartyzel, amerykanistką z UJ.
więcej o Ameryka w głowach Polaków

Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób

17.08.2016
Gotlandia i Kostaryka to dwa odległe od siebie rejony świata. W nich to swe pasje przyrodnicze i badawcze urzeczywistniał tego roku dr Szymon Drobniak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Modraszki, bogatki, szmaragdziki i piłodziób

O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

04.07.2016
"Rozmyślając nad tematem doktoratu (...) zdałam sobie sprawę z tego, że warto byłoby zająć się czymś związanym z werbalizacją emocji. Stąd moje zainteresowanie wykrzyknikami."
więcej o O poszukiwaniu sensów mówi prof. Marcela Świątkowska

14.06.2016
W dzisiejszych czasach samotne wilki nie mają raczej szans na ważne odkrycia w naukach medycznych. Cały czas natomiast jest chyba jednak miejsce na indywidualny moment olśnienia. Bez wątpienia trzeba być mentalnie przygotowanym, mieć umysł ciągle otwarty na nowe idee - podkreśla prof. Małecki
więcej o "Bo głos nauki musi być bardziej donośny" - rozmowa z prof. Maciejem Małeckim, dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ CM

"Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

19.04.2016
Książki "Neandertalczyk" Svante Pääbo i "Jak zdobyć Nagrodę Nobla?" Katarzyny Radziwiłł są zwycięzcami konkursu na Mądrą Książkę 2015!
więcej o "Mądra Książka 2015" - znamy zwyciezców! [zdjęcia]

14.03.2016
"Uniwersytet powinien być źródłem edukacji ogólnej, a nie początkiem kariery zawodowej. Powinien otwierać klapki w głowie..." - podkreśla biolog, prof. Grażyna Jasieńska.
więcej o Twórcza mobilność - wywiad z prof. Grażyną Jasieńską, zapowiedź książki "Z naukowcami o nauce"

05.02.2016
"Postanowiłem więc poznać świat na własną rękę – i zacząłem podróżować" - zaczyna swą opowieść antropolog kulturowy, prof. Arnold Lebeuf...
więcej o Naukowiec, czyli podróżnik - wywiad z prof. Arnoldem Lebeufem, przedpremierowy fragment ksiażki "Z naukowcami o nauce"

Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]

23.01.2016
O odkryciach uniwersyteckich chemików związanych z heparyną, jedną z podstawowych, stosowanych w medycynie, substancji zapobiegających krzepnięciu krwi i problemach związanych z jej późniejszym usuwaniem rozmawiamy z prof. Krzysztofem Szczubiałką.
więcej o Heparyna i zagadki krzepnięcia krwi [infografika]