Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Szczepionka przeciwko malarii – przełom?

02.05.2021
W momencie kiedy cały świat czeka w napięciu na efekty działania skonstruowanych w niespełna rok kilku preparatów szczepionek przeciwko COVID-19, pojawia się informacja, która elektryzuje opinię publiczną. Dlaczego wiadomość o nowej szczepionce przeciwko znanej od wieków i występującej tylko w wybranych regionach świata chorobie, jest tak ekscytująca? Odpowiedzi na to pytanie udziela dr Dominika Salamon z Zakład Molekularnej Mikrobiologii Medycznej UJ CM.
więcej o Szczepionka przeciwko malarii – przełom?
Czarnobyl wiecznie żywy

20.04.2021
O pierwszych dniach po katastrofie w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej i ukrywaniu przed światem tego, co wydarzyło się 26 kwietnia 1986 roku i reakcji polskich władz pisze dr Paweł Sekuła z Katedry Ukrainoznawstwa UJ.
więcej o Czarnobyl wiecznie żywy
Kolejna zagadka fotosyntezy rozwikłana

19.04.2021
Badania mechanizmów fotosyntezy prowadzone są od wielu lat. Ten niezwykły proces pomaga roślinom wykorzystywać energię słoneczną na masową skalę, dlatego też naukowcy przyglądają mu się z wielkim zainteresowaniem. Do tej pory jednak pewne reakcje chemiczne, warunkujące zaistnienie fotosyntezy pozostawały nieznane. Nowe badania przeprowadzone przez grupę badaczy, w której skład wchodzą także naukowcy z UJ rzucają jednak nowe światło na ten temat. Opowiada o nich dr Michał Gabruk z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o Kolejna zagadka fotosyntezy rozwikłana
Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią

15.04.2021
Jedną z podstawowych cech życia na różnych poziomach organizacji biologicznej jest konieczność bilansowania energii i materii. Rzut oka na sieć troficzną w najbliższej okolicy, ot choćby na trawniku przed domem, uwidacznia jak mocno ta cecha łączy organizmy ze sobą nawzajem i ze środowiskiem. O tym, jaki ma to związek z dzikimi pszczołami opowiada dr Michał Filipiak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Zrozumieć dzikie pszczoły – zespół pierwiastków napędzany energią
Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata

09.04.2021
Międzynarodowy zespół astronomów, w którego składzie znajdują się także naukowcy z Polski, opublikował najdokładniejszą w historii mapę Wszechświata w zakresie niskich częstotliwości radiowych, używając europejskiej sieci odbiorników LOFAR. Aby tego dokonać obserwowano wielokrotnie te same obszary nieba, by móc je następnie połączyć w jeden obraz o bardzo długiej ekspozycji. Dzięki temu na obrazie wykryto słabe poświaty radiowe od gwiazd, które eksplodowały jako supernowe w dziesiątkach tysięcy galaktyk, rozmieszczonych aż po najdalsze rejony Wszechświata.
więcej o Najdokładniejsze w historii obrazy młodego Wszechświata
Pszczoły na diecie? [wideo]

22.03.2021
Owady zapylające, w tym te najbardziej rozpoznawalne - pszczoły - korzystają z bogatej stołówki, której specjalnością jest nektar i pyłek, serwowany przez drzewa, krzewy i inne rośliny kwitnące. Nektar daje zapylaczom energię niezbędną do wszelkich aktywności. Pyłek wykorzystywany jest jako materiał budulcowy, z którego potomstwo pyłkożernych owadów formuje własne organizmy. Aby zbudować zdrową pszczołę, potrzebny jest pokarm wysokiej jakości. I w tym tkwi problem, o którym piszą dr Zuzanna Filipiak i dr Michał Filipiak z Instytutu Nauk o Środowisku UJ.
więcej o Pszczoły na diecie? [wideo]
Wybierz niebieską pigułkę

09.03.2021
Ponad 1,6 miliarda ludzi zmaga się z różnego rodzaju bólem przewlekłym. Badania eksperymentalne dowodzą, że w wielu przypadkach ból można eliminować, wykorzystując placebo. Czyli zamiast np. paracetamolu lub tramadolu łykamy pastylkę z cukrem. Efekt ten i jego mechanizm badać będzie zespół prof. Przemysława Bąbla z Instytutu Psychologii. Właśnie otrzymał na ten cel prestiżowy grant MAESTRO NCN.
więcej o Wybierz niebieską pigułkę
Kiedy wirus atakuje bakterię

23.02.2021
Bakteriofagi – albo po prostu fagi – to wirusy, które zarażają bakterie. Ich strategie infekcji są bardzo różnorodne, od umiejętnego ukrywania się w bakteriach jako „pasożyty”, co zwiększa szanse na przetrwanie ewolucyjne, do zabijania komórek bakteryjnych. Dr Rafał Mostowy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii UJ właśnie zaczyna projekt skupiający się na badaniu pierwszego etapu infekcji bakterii przez fagi.
więcej o Kiedy wirus atakuje bakterię