Wyniki sortowane według etykiety: przedstawiamy

Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów

06.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny chemii przyznano Benjaminowi Listowi i Davidowi W.C. MacMillanowi za opracowanie niezwykłego narzędzia do budowy cząsteczek, czyli organokatalizy. O komentarz w kwestii tegorocznej decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy badaczy z Wydziału Chemii UJ.
więcej o Nobel z chemii dla organicznych katalizatorów
Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych

05.10.2021
Tegoroczną Nagroda Nobla z dziedziny fizyki przyznano Syukuro Manabe, Klausowi Hasselmannowi i Giorgio Parisiemu za przełomowy wkład w nasze zrozumienie złożonych systemów fizycznych. O komentarz w kwestii decyzji Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk poprosiliśmy naukowców z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej oraz z Wydziału Geografii i Geologii.
więcej o Nobel z fizyki dla zmian klimatycznych
Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury

04.10.2021
Nagroda Nobla 2021 w dziedzinie fizjologii lub medycyny trafiła do Davida Juliusa i Ardema Patapoutiana za odkrycie receptorów temperatury i dotyku. O komentarz do decyzji Instytutu Karolińskiego poprosiliśmy prof. Tomasza Brzozowskiego z Zakładu Fizjologii Doświadczalnej UJ CM oraz prof. Agatę Ptak-Belowską z Pracowni Genetyki i Biologii Molekularnej UJ CM.
więcej o Nobel 2021 dla receptorów dotyku i temperatury
Tydzień Noblowski 2021 - komentarze

04.10.2021
Trwa Tydzień Noblowski 2021. To oznacza, że Królewska Szwedzka Akademia Nauk, Instytut Karolinska, Akademia Szwedzka lub Norweski Komitet Noblowski każdego dnia w tym tygodniu wyłaniają laureatów Nagrody Nobla w różnych dziedzinach. Aby poznać i zrozumieć odkrycia, które stoją za każdym z laureatów, wszystkie przyznane nagrody są komentowane przez specjalistów z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o Tydzień Noblowski 2021 - komentarze
Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]

23.09.2021
16 września 2021 roku Parlament Europejski przyjął Rezolucję w sprawie przyspieszenia działań mających na celu zaprzestanie wykorzystywania zwierząt w badaniach naukowych. 17 marca 2022 roku stanowisko w tej kwestii przyjęła także Gildia Europejskich Uniwersytetów Badawczych. Poniżej publikujemy jego treść, wraz z uprzednim komentarzem prof. dr hab. Alicji Józkowicz z Zakładu Biotechnologii Medycznej UJ.
więcej o Nauka bez wykorzystywania zwierząt w badaniach [aktualizacja]
Kryształy czasowe podbijają świat nauki

07.09.2021
Prof. Krzysztof Sacha z WFAiS UJ wraz z badaczami ze Stanów Zjednoczonych dokonał eksperymentalnej realizacji dyskretnych kryształów czasowych. O tym, jak nowa kwantowa faza materii odkryta przez polskiego naukowca z Uniwersytetu Jagiellońskiego podbija świat nauki piszą badacze z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UJ.
więcej o Kryształy czasowe podbijają świat nauki
Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]

19.08.2021
W pierwszej połowie sierpnia tego roku ukazał się kolejny, szósty już raport Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (ang. Intergovernmental Panel on Climate Change, IPCC), który analizuje podstawy toczących się zmian klimatu w oparciu o setki badań naukowych prowadzonych na całym świecie. Najważniejsze ustalenia oraz postulaty zawarte w treści raportu komentuje prof. Paulina Kramarz z Wydziału Biologii UJ.
więcej o Nowy raport klimatyczny IPCC [KOMENTARZ]
Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]

17.08.2021
Obecna sytuacja w Afganistanie, a w szczególności upadek Kabulu, ucieczka władz afgańskich oraz ewakuacja ambasady USA, rodzą u starszych czytelników skojarzenia z wydarzeniami z Sajgonu z 1975 roku. Warto zatem zastanowić się nad przyczynami obecnej przegranej supermocarstwa i nad jej wpływem na sytuację międzynarodową. O szczegółach pisze dr hab. Aleksander Głogowski, prof. UJ z Instytutu Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ.
więcej o Przejęcie Afganistanu przez talibów [KOMENTARZ]