Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Nawigacja okruszkowa Nawigacja okruszkowa

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Lista artykułów

Jak ze stresem radzą sobie rośliny?

Jak ze stresem radzą sobie rośliny?

28.11.2019
Stres towarzyszy ludzkości od zawsze, dlatego też, aby się z nim uporać, człowiek – na przestrzeni dziejów – wypracował sobie różnorodne metody radzenia sobie z nim, jak na przykład medytację. Jednak, jak się okazuje, rośliny także narażone są na rozliczne stresy, wywoływane przez niekorzystne wpływy środowiska (niedobór wody, nadmiar światła czy życie w cieniu innych roślin), które zazwyczaj drastycznie wpływają na funkcjonowanie ich organizmów. W przeciwieństwie do zwierząt, rośliny nie mogą jednak schronić się lub uciec przed zagrożeniem. O tym, jak rozpoznawać oznaki stresu oraz wykorzystać mechanizmy pozwalające roślinom na jego przetrwanie opowiada dziś doktor Paweł Jedynak z Zakładu Fizjologii i Biochemii Roślin UJ.
więcej o Jak ze stresem radzą sobie rośliny?
Wszawica – czy aby na pewno choroba biedy i brudu?

Wszawica – czy aby na pewno choroba biedy i brudu?

21.11.2019
Wraz z rozpoczęciem każdego nowego roku szkolnego, jak bumerang powraca informacja o wykryciu znacznej liczby przypadków wszawicy. Wydawać by się mogło, że – w skutek postępu cywilizacyjnego, znacznej poprawy warunków życiowych i wielkiego skoku rozwoju nauki – choroby zakaźne i pasożytnicze na trwałe zostały przeniesione na pożółkłe karty historii. Skąd więc biorą się niepokojące statystyki co rusz odnotowujące alarmująco wysoki odsetek przypadków wszawicy w Polsce?
więcej o Wszawica – czy aby na pewno choroba biedy i brudu?
Im dalej w las, tym mniej drzew – konsekwencje wylesiania Ziemi

Im dalej w las, tym mniej drzew – konsekwencje wylesiania Ziemi

06.11.2019
Znane polskie przysłowie mówi: "Nie było nas, był las, nie będzie nas, będzie las". Niestety, w obliczu globalnego problemu związanego z dramatycznym i niezwykle szybkim procesem wylesiania, straciło ono na ważności. Jeżeli ludzkość nie powstrzyma degradacji terenów leśnych, wówczas najpierw znikną lasy, a potem Homo sapiens. Jak poważna jest skala tego problemu i w jaki sposób można go (jeszcze) rozwiązać?
więcej o Im dalej w las, tym mniej drzew – konsekwencje wylesiania Ziemi
Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?

07.10.2019
W ostatnim tygodniu września media obiegła informacja o wykryciu obecności cząstek mikroplastiku w powietrzu atmosferycznym Krakowa. Za samo badanie oraz jego niepokojące wyniki odpowiedzialny jest zespół naukowców z Instytutu Geografii Uniwersytetu Pedagogicznego i Instytutu Nauk Geologicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Czy powszechność występowania mikroplastiku w krakowskiej atmosferze powinna być traktowana jako niepokojące zjawisko?
więcej o Mikroplastik w powietrzu - konkurent dla smogu?
Diety roślinne – co jest prawdą, a co mitem?

Diety roślinne – co jest prawdą, a co mitem?

20.09.2019
Wegetarianizm i wszelkie jego odmiany (np. weganizm), cieszą się wciąż rosnącą popularnością. Jednakże, wraz ze wzrostem liczby osób decydujących się na diety roślinne, narasta wokół nich wiele kontrowersji i błędnie powielanych informacji. Aby wyraźnie oddzielić fakty od mitów, Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji UJ CM konfrontuje je z aktualną wiedzą naukową.
więcej o Diety roślinne – co jest prawdą, a co mitem?
Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

Czy czeka nas kryzys żywnościowy?

14.08.2019
Liczba ludności Ziemi, szacowana obecnie na 7,6 miliardów stale wzrasta, co oznacza konieczność wyprodukowania dla nich wystarczającej ilości pożywienia. Jest to temat niezmiernie ważny, ale i nader kontrowersyjny, także ze względu na zagrożenie dla środowiska naturalnego związane z produkcją żywności. Czy w obliczu dynamicznie postępujących zmian grozi nam kryzys żywnościowy?
więcej o Czy czeka nas kryzys żywnościowy?
Uff, jak gorąco!

Uff, jak gorąco!

06.08.2019
W czerwcu tego roku Polskę nawiedziła fala afrykańskich upałów. Naukowcy przekonują, że globalne ocieplenie powoli zaczyna zbierać swoje żniwa. O zmianach klimatycznych i rekordowo ciepłym miesiącu w polskich miastach pisze dla nas dr hab. Agnieszka Wypych, prof. UJ z Zakładu Klimatologii UJ.
więcej o Uff, jak gorąco!
Łąka pełna  kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?

15.07.2019
Obecne trendy w projektowaniu zieleni miejskiej bardzo sprzyjają tworzeniu tzw. „kwietnych łąk”, które z założenia mają spełniać funkcje estetyczne oraz wspierać przetrwanie owadów w trudnych warunkach zabetonowanej przestrzeni. Problem w tym, że nie wiadomo, jak lokalizacja „kwietnych łąk” wpływa na zapylacze w miastach. Odpowiedzi na to pytanie poszukuje dr Joanna Kajzer-Bonk z Instytutu Zoologii i Badań Biomedycznych UJ i Zakładu Bioróżnorodności Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
więcej o Łąka pełna kwiatów w środku miasta – co na to pszczoły?