Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

30.05.2016
Ponad 100 lat temu, w odległych górach Kanady odnaleziono świetnie zachowane skamieniałości. Ich cechą szczególną jest zdumiewający, wręcz przywołujący obrazy stworów z filmów science-fiction, wygląd stworzeń, które odcisnęły się w skałach. O tym fenomenie opowiada prof. M. Adam Gasiński z Instytutu Nauk Geologicznych UJ
więcej o 1pytanie: Co znaleziono w łupkach z Burgess i dlaczego dla nauki jest to tak ważne?
Kolor jaki jest – każdy widzi. Czy na pewno? [infografika]

12.05.2016
W przyrodzie kolory stanowią jeden z podstawowych sygnałów wykorzystywanych w międzyosobniczej komunikacji. Mechanizmy ich powstawania i regulowania natężenia barwy ptasich piór próbują rozwikłać naukowcy z UJ.
więcej o Kolor jaki jest – każdy widzi. Czy na pewno? [infografika]
Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone

09.05.2016
więcej o Szkoła Promocji Nauki; „Zabronione - dozwolone" czyli prawo autorskie dla naukowców
„Bogactwo martwych drzew"

04.05.2016
Puszcza Białowieska i związane z nią decyzje Ministra Środowiska od wielu tygodni rozpalają opinię publiczną w Polsce. Są jednak tylko „czubkiem góry lodowej", jaką jest sytuacja ochrony przyrody w naszym kraju.
więcej o „Bogactwo martwych drzew"
"Max Planck" w Krakowie

21.04.2016
W ramach Małopolskiego Centrum Biotechnologii swą działalność rozpoczęło specjalistyczne Laboratorium Maxa Plancka.
więcej o "Max Planck" w Krakowie
1pytanie: Po co nam gorączka?

12.04.2016
Gdy czujemy, że z naszym zdrowiem nie wszystko jest w porządku, często pierwszym objawem takiego stanu jest gorączka. W powszechnym mniemaniu powinno się ją zwalczać, ale czy na pewno?
więcej o 1pytanie: Po co nam gorączka?
Głos naukowców w sprawie Puszczy Białowieskiej

29.03.2016
Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego postulują, aby objąć całą polską części Puszczy Białowieskiej ochroną w formie parku narodowego.
więcej o Głos naukowców w sprawie Puszczy Białowieskiej
Mózg przeprogramowany [video]

15.03.2016
Podręczniki biologii uczą, że mózg podzielony jest na części, a każda z nich przetwarza informacje pochodzące z innego zmysłu. Co innego pokazują jednak badania opublikowane przez zespół z UJ w czasopiśmie „eLife".
więcej o Mózg przeprogramowany [video]