Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ

08.01.2016
Z końcem 2015 roku Europejska Organizacja Biologii Molekularnej ogłosiła listę laureatów grantów 2015 EMBO Instalation Grants. Znalazł się wśród nich dr Sebastian Glatt, kierownik zespołu badawczego w Laboratorium Maxa Plancka z Małopolskiego Centrum Biotechnologii (MCB).
więcej o Prestiżowy grant europejski dla naukowca z MCB/UJ
Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków

07.01.2016
Czarny kot w trawie, sowa i nietoperz to symbole oznaczające, że zbliża się kolejna Noc Biologów: 15 styczeń 2016 roku, piątek.
więcej o Noc Biologów: Dermatoglify, DNA i obserwatorzy ptaków
1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?

04.01.2016
Czy czeka nas przełom w nauce i zaczniemy produkować wodór używając mikroorganizmów? Na pytanie dotyczące tego niezwykłego sposobu produkcji wodoru odpowiada dr Dariusz Dziga z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ.
więcej o 1pytanie: Czy można produkować wodór używając mikroorganizmów?
Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom

04.01.2016
Główną trudność w leczeniu raka szyjki macicy stanowi zbyt późne rozpoznanie choroby, związane z wystąpieniem przerzutów. Wyniki badań prowadzonych w Collegium Medicum UJ rzucają nowe spojrzenie na blokowanie przerzutów tej choroby.
więcej o Rak szyjki macicy. Na drodze ku zapobieganiu przerzutom

23.12.2015
Rozmowa osobista, prawdziwa, szczera, wpisująca się w świąteczny klimat myślenia o ludziach - tych bliskich i dalekich, tych pokrzywdzonych i tych, którym można pomóc. O pasji i marzeniach opowiada biolog, prekursorka badań nad "sztuczną skórą" dr hab. Justyna Drukała z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
więcej o O sztucznej skórze, małym Mateuszku i fascynacji nauką - wywiad z dr hab. Justyną Drukałą
Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

03.12.2015
To pszczoły zwykle utożsamiane są zapylaniem roślin. Jak się okazuje z badań, w których uczestniczyli naukowcy z Instytutu Nauk o Środowisku UJ równie skutecznymi "zapylaczami" są inne organizmy.
więcej o Nie tylko pszczoły odpowiadają za zapylanie

Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.

02.12.2015
W Paryżu szczyt klimatyczny i debata, jak ograniczyć ocieplenie na naszym globie o 2 stopnie Celsjusza. A w Krakowie naukowcy publikują prognozy dotyczące wpływu zmian klimatu na miasta naszego regionu, między innymi stolicę Małopolski.
więcej o Kraków: Ponad 100 dni upałów w roku. To możliwe.
Geny i mieszanie się gatunków

24.11.2015
Przenikanie genów z jednego gatunku do innego i potencjalne skutki tego procesu – to zagadnienia, którym przygląda się dr hab. Wiesław Babik, biolog z Instytutu Nauk o Środowisku UJ, laureat Nagrody Narodowego Centrum Nauki.
więcej o Geny i mieszanie się gatunków