Wyniki sortowane według etykiety: bionauki

Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

29.11.2016
Mleko kobiece jest niezwykłym płynem biologicznym – unikalnym i niezastąpionym. „Jest fascynujące. Dlatego warto wiedzieć o nim jak najwięcej” – twierdzi Anna Kotlińska z Wydziału Nauk o Zdrowiu.
więcej o Ludzkie mleko. Wiemy o nim mniej niż o kosmosie

Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

09.11.2016
Mikroskopijne niesporczaki, a właściwie badania nad nimi, okazały się na tyle istotne, że przyczyniły się do przyznania Piotrowi Gąsiorkowi z Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi UJ nagrody Diamentowego Grantu.
więcej o Niesporczaki, Wallacea i Diamentowy Grant

Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

25.10.2016
Najnowsze odkrycie lekarzy z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie-Prokocimiu może przyczynić się do skuteczniejszego zapobiegania powikłaniom u wcześniaków.
więcej o Genetyka. Dlaczego wcześniaki chorują?

Komórki macierzyste. Science and fiction

21.10.2016
Prof. Józef Dulak z Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ opowiada w tygodniku „Polityka” o tym, co tak naprawdę potrafią sprawić komórki macierzyste.
więcej o Komórki macierzyste. Science and fiction

Bajkowy mikroświat

20.10.2016
Zobaczcie jak zjawiskowo wygląda fantastyczny świat, którego nie dostrzegamy gołym okiem. Zapraszamy na Nikon Small World Competition
więcej o Bajkowy mikroświat

Ekscytujące bionauki

12.10.2016
Kolejny już raz Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ organizuje cykl ciekawych wykładów i warsztatów dla młodych osób.
więcej o Ekscytujące bionauki

Polacy rozpracowują wirus Zika

11.10.2016
Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się przeanalizować sposób działania proteazy serynowej NS3 - jednego z ważniejszych enzymów, który do rozwoju wykorzystuje wirus Zika.
więcej o Polacy rozpracowują wirus Zika

Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?

20.09.2016
Badania dawnego klimatu służą współcześnie m.in. do wyciągania wniosków dotyczących globalnego ocieplenia. Ale w jaki sposób badacze potrafią ustalić czy sto, tysiąc, milion lat temu panowała np. susza lub wysoka wilgotność?
więcej o Skąd naukowcy wiedzą, jaki był klimat przed tysiącami lat?